Znovuzrozený Segway. Díky čínskému Ninebotu prodává ve světě 9 z 10 elektrických koloběžek

Michal MarekMichal Marek

electric-scooter-segway-ninebot2

Elektrická koloběžka od Segway-Ninebot

0Zobrazit komentáře

Boomu sdílených koloběžek si nelze nevšimnout. Elektrické koloběžky jsou aktuální odpovědí technologických startupů na problémy s mobilitou ve městě a koloběžky jsou dnes k vidění v mnoha světových metropolích včetně Prahy. V českém hlavním městě působí globální hráč Lime a v dalších městech nejen napříč Spojenými státy a Evropou působí i další značky jako Bird, Bolt či třeba Spin. Z boomu sdílených koloběžek ale netěží jen firmy, které je provozují, ale také jejich samotní výrobci. Devět z deseti sdílených koloběžek přitom vyrábí jediná čínská společnost Ninebot.

Ninebot má svou továrnu v městské prefektuře Čchang-čou, která se nachází v čínské provincii Ťiang-su. V továrně podle týdeníku The Economist pracuje na 1 200 lidí a denně je v ní vyrobeno 5 000 koloběžek. Firma tvrdí, že 9 z 10 elektrických koloběžek, které se prohánějí americkými městy, jsou vyrobeny právě společností Ninebot. Zajímavé je, že na úspěchu čínské firmy se značným způsobem podílí známý americký výrobce elektrických vozítek Segway. Toho Ninebot koupil v roce 2015 a s ním mimo jiné i na 400 patentů.

Ninebot-Segway-E+

Ninebot by Segway E+

Společnost Segway byla založena již v roce 1999 a stojí za vynálezem zvláštního elektrického vozítka, které dobře známe z ulic Prahy, kde jej v jednu dobu hojně využívali především turisté při vyhlídkových trasách po městě. Z ulic Prahy Segwaye v důsledku nelibosti Pražanů a následným zákazům ze strany městských částí prakticky vymizely. Nijak zásadního obchodního úspěchu navíc nedosáhly ani v globálním měřítku. I proto v roce 2015 americkou firmu koupil pekingský Ninebot, do kterého zase ve velkém investuje i rychle rostoucí Xiaomi, a Segway se začal prodírat na výsluní.

Milion koloběžek za jediný rok

Firmě Segway trvalo deset let, než prodala prvních 100 000 dvoukolových vozítek. V plánu přitom původně měla tento objem prodat už za 13 měsíců. To však vůbec nevyšlo a o to zajímavější jsou tak čísla dosažená po spojení s Ninebotem. V roce 2018, pouhé tři roky po akvizici , prodal tandem Segway-Ninebot milion elektrických koloběžek. Koloběžky jsou nakupovány primárně ze strany zmíněných startupů, které provozují jejich sdílení, a značka Segway, jež bývá na koloběžkách jasně viditelná, je prvkem, který koloběžkám pomáhá při jejich vstupu na americké a evropské trhy.

Zajímavé je, že ačkoli firmy vyprodukovaly milion koloběžek za rok a dá se očekávat, že v roce 2019 jich bude ještě více, šéf společnosti tvrdí, že koloběžky tvoří pro Ninebot jen pětinu z příjmů. Firma má tedy podle všeho bohaté příjmy i z dalších svých produktů, kterými jsou primárně osobní vozítka všeho druhu – od jednokol po různé elektrické skejty, které využívají speciální balanční technologie.

070218_SEGWAY_3
070218_SEGWAY_MP

Osobní přeprava ale rozhodně není jedinou oblastí zájmu čínského velikána. Ninebot je firma zaměřená na robotiku a velký potenciál vidí v trhu s doručováním. Šéf firmy Gao Lufeng chce, aby polovinu příjmů Ninebotu během následujících pěti let tvořila autonomní doručovací vozítka Loomo, která by v budoucnu měla mimo jiné umět za pomocí umělé inteligence dovézt zboží z obchodu až ke stolu toho, který si ho objednal.

zuri-5

Přečtěte si takéHotelový resort Zuri Zanzibar české skupiny RSJ získal prestižní zlatou certifikaci EarthCheck za trvale udržitelný designHotelový resort Zuri Zanzibar české skupiny RSJ získal prestižní zlatou certifikaci EarthCheck za trvale udržitelný design

Mikromobilita a elektromobilita mají podle všeho obrovský potenciál, protože potřeba rychlé, pohodlné a ekologické přepravy po městě je neoddiskutovatelná. Elektrické koloběžky zažívají jednoznačný rozkvět a vypadá to, že pokud jde o chopení se příležitosti, Ninebot a jím koupený Segway jsou prozatimními vítězi.

Některé koloběžkové startupy jako Lime či Spin si sice chtějí koloběžky navrhovat a vyrábět samy, ale toho bude pravděpodobně schopno jen pár největších hráčů s dostatkem peněz a zázemím. Ninebot tedy může být s nejvyšší pravděpodobností zatím v klidu. Dobře naladěni jsou i jeho investoři v čele s již zmíněným Xiaomi. Poslední investiční kolo ostatně ohodnotilo hodnotu Segway-Ninebot na 1,5 miliardy dolarů.

lime-scooters

Elektrické koloběžky Lime

Diskuze (0)

Novinka

Anonym