Zpověď ajťáka: Claude, nebo ChatGPT? Umělá inteligence je mocná, zásadní bude etika, OpenAI nevěřím
Softwarový podnikatel David Strejc ve svém komentáři popisuje nejen zkušenosti s chatbotem Claude, ale i důvody, proč mu věří víc než ChatGPT.
David Strejc a loga Anthropicu a OpenAI na pozadí
Ve světě umělé inteligence probíhá někdy viditelný (to když bývalá správní rada odvolala Sama Altmana z postu šéfa OpenAI), někdy méně zřetelný boj o povahu systémů, které nám čím dál víc pomáhají, radí či za nás tvoří. Na jedné straně stojí právě OpenAI podporovaná Microsoftem, jež si zdrojový kód drží u sebe, proti nim jdou kromě Elona Muska také bývalí Altmanovi spolupracovníci z jiného miliardového startupu Anthropic. Propagátor open source programů a umělé inteligence David Strejc ve svém komentáři popisuje, proč věří víc Anthropicu a jeho chatovacímu nástroji Claude.
Claude v některých testech dosahuje lepších výsledků než ChatGPT a nejenže jde o open source projekt, staví i na jiných filosofických základech. Primární je pro něj bezpečnost, ostatně s touto ideou kdysi vznikalo i OpenAI, časem u něj ale převážila snaha o komerční úspěch.
V Česku aktuálně není snadné si Clauda vyzkoušet, přes webové rozhraní se k němu nedá dostat ve většině EU. Část lidí jej používala s pomocí VPN, i tato cesta se ale zkomplikovala, zůstávají tak jen firemní API rozhraní. Když se ale chce, jde to – příkladem je David Strejc, bývalý spolumajitel softwarového studia Easy Software, dnes jednatel společnosti Apertia Tech a architekt systému AutoERP.
***
Věřit společnosti Anthropic a jejich asistentovi jménem Claude je pro mě osobně snadné rozhodnutí. Důvody jsou jasné – zakladatelé Anthropicu Dario Amodei, Chris Olah a Shane Legg byli původně klíčovými členy týmu OpenAI, ale rozhodli se jít vlastní cestou. Pravděpodobně je k tomu vedly obavy o etický vývoj AI a pocit zodpovědnosti vůči lidstvu jako celku. Anthropic si dal za cíl klást mnohem větší důraz na zabezpečení umělé inteligence s ohledem na lidi, než tomu bylo u OpenAI.