Bývalý startup Googlu Waymo si objednal dalších 62 tisíc kusů samořiditelných automobilů

waymo_090217x1

Ve Waymo One budou jezdit vozy Chrysler Pacifica Hybrid

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejnadějnějších startupů na poli autonomních vozidel Waymo, který vznikl jako projekt Googlu a později se přesunul pod jeho mateřskou společnost Alphabet, razantně rozšiřuje svoji flotilu vozidel. Od koncernu Fiat Chrysler si totiž startup objednal na 62 tisíc kusů hybridních minivanů Chrysler Pacifica v hodnotě přes miliardu dolarů, které se chystá vybavit svojí samořiditelnou technologií.

Waymo je zároveň v jednání s automobilkou o možné spolupráci na prodeji takto vybavených vozidel zákazníkům, což by značně urychlilo adopci novodobé technologie v běžném provozu. Od tohoto kroku je ovšem pravděpodobně daleko a Waymo spíše dříve začne licencovat automobilkám pouze svoji samotnou technologii a zároveň se věnovat přepravnímu byznysu.

opero-office-prague-mm

Přečtěte si takéPodívejte se do stylového coworkingového prostoru Opero v PrazePodívejte se do stylového coworkingového prostoru Opero v Praze

Ostatně již nyní má Waymo v ulicích kolem 600 aktivních automobilů, konkrétně v amerických státech Arizona, Washington, Michigan, Georgia a samozřejmě také v Kalifornii. V arizonském Phoenixu navíc testuje vozidla již zcela bez řidiče. Arizona je známa pro svůj benevolentní přístup k testování podobných technologií a již dříve si ji vybral také Uber, který ovšem v průběhu roku narazil na první smrtelnou nehodu, která testování dočasně pozastavila.

0118_waymo_2

Vozidla Chrysler Pacifica jsou mimo jiné pro účely autonomní přepravy osob zcela ideální. Minivany zvládnou pojmout až osm osob najednou, jsou jedny z nejlépe hodnocených na trhu z pohledu bezpečnosti a jejich průměrná spotřeba činí pouze 2,8 litru na 100 kilometrů. Kromě těchto vozidel uzavřelo Waymo partnerství také s Jaguarem, které mu přinese 20 tisíc kusů modelu I-Pace.

jaguar

Jaguar I-Pace, jehož 20 tisíc kusů má Waymo v následujících letech obdržet

Foto: Waymo, Jaguar

Startup na půjčování elektrických koloběžek Bird získává 150 milionů dolarů s miliardovou valuací

Bird scooter

Elektrické koloběžky startupu Bird

0Zobrazit komentáře

Kalifornský startup Bird, který přes mobilní aplikaci umožňuje jednoduché půjčování elektrických koloběžek, se nově zařadil mezi tzv. jednorožce, tedy startupy s více než miliardovou valuací v dolarech. Dopomohla mu k tomu nová investice ve výši 150 milionů dolarů, respektive 3,3 miliardy korun, převážně od prestižního fondu Sequoia Capital, o které jako první informoval server Bloomberg.

Pro Bird je to letos již druhá podobně velká investice. Začátkem března totiž startup získal 100 milionů dolarů při valuaci 300 milionů dolarů a zahájil masivní expanzi v ulicích San Francisca a Los Angeles, kde koloběžky způsobily chaos, jejich uživatelé nerespektovali dopravní předpisy a zásady bezpečnosti a situace vyústila až v jejich tvrdou regulaci ze strany měst.

sezn

Přečtěte si takéSeznam.cz představil vlastní televizní show s youtubery Kovym, Shopaholic Nicol a Jankem RubešemSeznam.cz představil vlastní televizní show s youtubery Kovym, Shopaholic Nicol a Jankem Rubešem

V konkurenci podobných startupů jako Lime či Spin má tak Bird aktuálně vůbec nejvyšší valuaci. Na záda mu ovšem dýchá například i startup Jump na sdílení elektrických kol, který nedávno koupil gigant Uber a který je do něj připraven investovat takřka neomezený kapitál s rozšířením na elektrické koloběžky, pokud tedy takový byznys bude dávat smysl.

birds

roger-federer-mvp-xy

Přečtěte si takéFederer vydělává víc než kdykoli dřív. Jackpotem byly botyHodinky, auta a hlavně tenisky On. Federer už je dolarovým miliardářem, mimo kurt si vydělal 10krát víc

Obavy z toho, zda bude vůbec podnikání s půjčováním elektrických koloběžek možné, má Uber především kvůli tomu, že se San Francisco chystá takové koloběžky ve městě dočasně zakázat, a to s platností od 4. června letošního roku. To by například pro Bird znamenalo značný pokles tržeb a přeliv zákazníků na jiné alternativní prostředky. Na udržení tohoto poklesu a další expanzi tak chce využít právě získané prostředky.

Foto: Bird