Uber kupuje za 200 milionů dolarů startup na sdílení elektrických kol JUMP Bikes

Jiří SvobodaJiří Svoboda

JUMP_Bikes_001
0Zobrazit komentáře

Pro Uber nejsou poslední měsíce zrovna šťastným obdobím a musí takřka na denní bázi čelit tlaku politiků i veřejnosti. O to šťastněji tak vyznívá poslední akvizice, kterou jeden z největších přepravních startupů uzavřel s tím, že do jeho portfolia se nově zařadí bikesharing s elektrokoly JUMP Bikes. Dle informací ho Uber odkoupil za cenu blížící se k 200 milionům dolarů.

JUMP Bikes se vyznačuje typicky červenými elektrickými koly, se kterými zatím operuje ve dvou městech – San Francisku a Washingtonu D.C., ještě tento rok se však chce rozšířit do Sacramenta či na Rhode Island. V San Francisku má 250 kol a expandovat nemůže pouze v důsledku regulací od San Francisco Municipal Transportation Agency (SFTMA). Pakliže dojde na kladné rozhodnutí této instituce, do flotily by se brzy mohlo přidat dalších 250 elektrokol.

smilecar3

Přečtěte si takéČeské carsharingy HoppyGo a SmileCar se spojí. Vznikne tím zcela nová firmaČeské carsharingy HoppyGo a SmileCar se spojí. Vznikne tím zcela nová firma

Už od ledna si zákazníci mohli JUMP Bikes vyzkoušet v aplikaci Uberu pod názvem Uber Bike. Jak ve své vlastní aplikaci, tak pod křídly mnohem většího přepravce se však tým pod vedením CEO Ryana Rzepeckiho drží sympatické ceny dvou dolarů za třicet minut jízdy.

JUMP_Bikes_009

Sdílená elektrická kola JUMP, která Uber koupil za 200 milionů dolarů

„Když jsme poprvé přišli do Uberu, procházel si těžkým obdobím, přesto byli všichni chytří, zapálení a upřímně chtěli našemu týmu pomoct. V průběhu naší kooperace jsme zjistili, že sdílíme vizi multi-platformové mobility a že taktéž cílíme na zmenšení počtu aut,“ napsal na Medium Ryan Rzepecki, CEO JUMP Bikes.

Dara Khosrowshahi, CEO Uberu, se nechal slyšet, že elektrokola vidí jako součást dlouhodobé koncepce a řekl, že Uber už není jen aplikací pro automobilovou dopravu, ale platforma, která zákazníkovi dovolí cestovat z bodu A a do bodu B co možná nejlevněji a nejpohodlněji.

24 milionů dolarů na investicích

Zaměstnanci JUMP Bikes se stanou součástí týmu Uberu, avšak budou nadále operovat jako nezávislá a samostatně řízená entita v rámci Uberu. JUMP Bikes vzniklo v roce 2010, kdy začínalo s běžnými koly v rámci projektu Social Bicycles.

JUMP_Bikes_003

Ve spolupráci s jinými entitami v tomto odvětí tak dodalo na patnáct tisíc kol do čtyřiceti různých měst v USA, které sdružuje jednotná aplikace. Elektrolo od JUMP Bikes jako takové bylo vyvíjeno tři roky a na ulice vypuštěno teprve minulý rok, přesto už však stihlo získat deset milionů dolarů při lednovém investičním kole, a celkově pak 24 milionů dolarů.

Foto: JUMP Bikes

Diskuze (0)

Novinka

Anonym