Konkurent Tesly Faraday Future získal investici ve výši 2 miliard dolarů za téměř poloviční podíl

faraday
0Zobrazit komentáře

Kdysi jeden z nejnadějnějších konkurentů Tesly na poli elektromobilů, americký startup Faraday Future, ve kterém pracuje i český designer Otto Fabri, se již dlouhodobě potýká s finančními problémy, jenž má řešit nejnovější investice. Startup totiž oznámil vstup nového investora, který do něj vloží 2 miliardy dolarů, respektive 45 miliard korun.

V druhé polovině minulého roku Faraday Future, který má vydat svůj první produkční model s názvem FF 91, začaly postupně docházet peníze a tak se dohodl s čínskou společností Season Smart Limited na postupném proinvestování 2 miliard dolarů, ze kterých firma ke konci roku zaplatila 800 milionů. Nový investor, Evergrande Health, se ovšem rozhodl firmu vyplatit zhruba 860 miliony dolary a navíc proinvestovat i zbývajících 600 milionů dolarů v průběhu příštího roku a 600 milionů o rok později.

influencer

Přečtěte si takéPohled do prostředí instagramových influencerů, kteří žádají pobyty v luxusních hotelech zdarmaPohled do prostředí instagramových influencerů, kteří žádají pobyty v luxusních hotelech zdarma

Díky tomu má Evergrande Health získat ve Faraday Future 45% podíl. Dalších 33 procent patří předchozím investorům a zbývajících 22 procent má rozděleno zhruba 1000 zaměstnanců startupu v rámci motivační složky. Peníze by tak měly opět pomoci startupu s dalším vývojem a finální produkční verzí modelu FF 91, který slibuje 3 elektrické motory s výkonem 1050 koní, zrychlením z nuly na 100 kilometrů za hodinu během 2,4 vteřin a dojezd 482 kilometrů na jedno nabití.

ff91-2

Zda se ovšem Faraday Future opravdu podaří již několikrát odložené vydání elektromobilu a spoustu dalších cílů splnit, je velkou neznámou. V minulém roce totiž startup opustil veškeré plány na výstavbu vlastní miliardové továrny a překročil k levnější variantě, která zvládne pouze omezenou produkci.

ff91

FOTO: Faraday Future