Čeští řidiči Uberu budou nuceni používat EET, u zkoušek z místopisu ale polovina neuspěje

Jiří SvobodaJiří Svoboda

The Hamptons Lure Uber Top Drivers Amid NYC Slow Summer Weekends

Na podzim letošního roku se do praxe uvedou první kroky, které by v Česku měly vyrovnat postavení řidičů Uberu a taxikářů. Po dohodě s Ministerstvem financí totiž noví řidiči alternativní služby začnou jezdit s elektronickou evidencí tržeb. Zprávu jako první přinesl server iHned.cz.

Podmínka zatím bude platit jen pro řidiče, kteří s Uberem začnou jezdit po určitém datu, pravděpodobně po 1. říjnu, postupně by se však měla vztahovat na všechny. Letos v březnu měla být zavedena stejná povinnost i pro všechny ostatní řidiče taxislužeb, avšak schválení této úpravy zákona o EET je zatím v nedohlednu.

Holandsko

Přečtěte si takéFirmy v Holandsku mají začít lidem platit za jízdu do práce na kole. Vláda tím chce uvolnit dopravuFirmy v Holandsku mají začít lidem platit za jízdu do práce na kole. Vláda tím chce uvolnit dopravu

Děje se tak na základě dohody Uberu s Ministerstvem financí, která bude oficiálně stvrzena memorandem. Jak pro CzechCrunch uvedla mluvčí Uberu pro ČR Miroslava Jozová, dokument bude podepsán až příští týden a jeho detaily nejsou ještě zcela jasné. „Je to dobrovolný projekt a my to dělat nemusíme. Chceme ale ukázat vstřícný krok a zároveň nemůžeme najednou všem řidičům nakázat, aby používali EET. Musíme nějakým způsobem začít.“ řekla Jozová.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Uber v Brně, kde jsou jeho služby aktuálně pozastaveny

Už v dubnu podepsal Uber první memorandum s Ministerstvem dopravy, které mělo narovnat vztahy mezi řidiči alternativní služby a licencovanými taxikáři. Řidiči Uberu si měli dále obstarat průkaz řidiče taxislužby, zapsat své vozidlo do registru vozidel taxislužby a složit zkoušky z místopisu. U těchto zkoušek si řidiči Uberu stěžovali na nedostatečné kapacity, dle magistrátu je však naopak problémem malá docházka řidičů a jejich následná úspěšnost, která je pod padesáti procenty.

Bez oprávnění už pro Uber není možné jezdit

S těmi řidiči, kteří oprávnění skládající se z průkazu řidiče taxislužby a zkoušky z místopisu nemají, už Uber dle slov Jozové přestal spolupracovat. Přes tisíc řidičů Uberu je aktuálně v procesu, kdy oprávnění získávají.

uber1

Jak informuje ČT24, v dubnovém memorandu se Uber zavázal také  k tomu, že zřídí živnostenské oprávnění pro svou domácí entitu. Dle Jozové si o něj Uber zažádal, avšak kvůli tomu, že má sídlo v Holandsku, je schvalovací řízení delší. Jak dále informuje server iHned.cz, i pražští taxikáři vítají mírné pokroky, přesto však podle nich nejde o narovnání podmínek a v současných krocích vidí snahu skutečné řešení oddálit.

Uber zachráněn v Londýně

Jiné zprávy pro Uber vyznívají pozitivněji. Minulý týden totiž uspěl v Londýně s odvoláním proti neprodloužené licenci a britský soud tak udělil společnosti novou, omezenou zkušební dobu 15 měsíců. Dle něj totiž provedla firma potřebné změny a byl proto zrušen zákaz ze září minulého roku. Ten se opíral o tvrzení, že přístup a praktiky Uberu nevykazovaly dostatek zodpovědnosti, což mohlo mít za následek bezpečnostní rizika pro veřejnost. Dara Khosrowshahi, CEO Uberu, se však vyjádřil ve smyslu, že spor není u konce s doufá v konstruktivní dialogy s londýnský úřadem pro dopravu.

khosrowshahi

Dara Khosrowshahi, současný CEO Uberu