Jaká jsou fakta o ponorce Elona Muska, která měla zachránit fotbalisty z thajské jeskyně

Jiří SvobodaJiří Svoboda

CEO Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Příběh dvanácti fotbalistů a jejich trenéra, kteří byli čtrnáct dní uvězněni v jeskyni na severu Thajska, neutichá ani více než týden po jejich vysvobození ze zatopeného komplexu. Do centra kontroverzí se po ukončení hlavních akcí dostal Elon Musk, který měl v úmyslu přispět k záchraně malou ponorkou.

Muskův vynález však nakonec nebyl použit, protože se záchranáři rozhodli pro jinou variantu evakuace. Tato situace přirozeně vyvolala debatu o tom, zda by Muskův záměr fungoval a zda šéf Tesly a SpaceX nechtěl spíše vypadat dobře v očích veřejnosti, než skutečně pomoci v nouzové situaci. Olej do ohně následně přilil spor mezi Muskem a Vernem Unsworthem, jedním ze záchranářů, který se podílel na záchranné operaci a tento komplex jeskyní před lety zmapoval.

Unsworth minulý týden razantně odmítl, že by ponorka mohla fungovat a Muskovi vzkázal, že si ji „může strčit tam, kde to bolí“. Musk na to reagoval v sérii tweetů, ve které nezval Unswortha pedofilem. Ve středu se za svůj výrok omluvil s tím, že tato slova napsal v afektu poté, co Unsworth dle jeho mínění řekl několik nepravd.

Jednou z těchto nepravd mělo být i Unsworthovo tvrzení na konci klipu (v tweetu výše) o tom, že Musk byl při své návštěvě jeskyně rychle vyveden ven. Zakladatel SpaceX však tvrdí opak – tedy že ho thajské námořnictvo přímo eskortovalo do jeskyně.

Jeskyně je moc úzká, potvrdil i Muskův příznivec

Zda by ponorka skutečně fungovala, se s jistotou již pravděpodobně nedozvíme, nicméně různorodé odpovědi na tuto otázku padaly i uvnitř samotného záchranného týmu, který celkově čítal přinejmenším stovku potápěčů. Musk se nejčastěji odvolával na svou osobní konverzaci s Richardem Stantonem, britským potápěčem a bývalým hasičem, který se účastnil již několika podobných záchranných misí.

Stanton jeho záměr podpořil, i navzdory tomu, že Musk výslovně žádal, aby mu řekl, kdyby jeho snahy nebylo potřeba nebo by byla k ničemu. Stanton na to v emailové konverzaci, kterou Elon Musk opět zveřejnil na Twitteru (viz přiložený tweet výše) odpověděl, že pokud bude dále pršet, ponorka by mohla být využita.

Musk pak pod tweetem doplnil, že na základě analýzy dostupného videa z jeskyně a několika konverzacemi s potápěči, kteří znají cestu jeskyní, si je tým SpaceX jistý, že je miniponorka schopna absolvovat celou cestu a může to kdykoliv demonstrovat.

leoexpress2 – Copy

Přečtěte si takéLeo Express v první polovině roku zdvojnásobil obrat na 315 milionů Kč. I přesto si ale půjčuje další penízeLeo Express v první polovině roku zdvojnásobil obrat na 315 milionů Kč. I přesto si ale půjčuje další peníze

Jak uvedlo CNN, Musk zároveň trval na tom, že byl „záchranáři opakovaně žádán o pomoc“. Deník The New York Times však v úterý 10. července potvrdil, že i mluvčí Stantona ve finále řekl, že ponorka by byla na jeskyni příliš široká.

Kdo vlastně měl rozhodující slovo?

Na druhé straně barikády stál Narongsak Osotthanakorn, nyní již bývalý guvernér provincie Chiang Rai, kde se neštěstí stalo. Tvrdil, že Muskova ponorka není praktická k použití v této misi, Musk však oponoval, že Osotthanakorn není expertem, který by měl takovou věc posuzovat.

sub

Muskova ponorka na záchranu thajských chlapců při testování

Přesto, že se jednalo o guvernéra, Osotthanakorn by valnou většinou médií citován jakou vedoucí záchranných prací, a to i díky jeho vzdělání, které vzhledem k situaci přišlo vhod. Podle thajského serveru The Nation má mimo jiné bakalářský titul z technologií a magisterský titul z Ohijské státní univerzity v oboru průzkumného inženýrství a geografických informací.

Chtěl Musk pomoci nebo využil situace pro dobré PR?

Mnohem častější otázka v souvislosti s Muskovým angažmá se však točí okolo spekulace, že Musk chtěl pouze získat pozitivní PR, což byl ostatně jeden z argumentů, které Unsworth pronesl ve zmíněném rozhovoru. V Muskův prospěch však v tomto případě hovoří samotný moment, kdy se o případ uvězněných fotbalistů začal profesně zajímat. Ten se přitom neudál nikde jinde než na Twitteru, z popudu veřejnosti více než týden poté, co se skupina ztratila:

„Předpokládám, že thajská vláda to má pod kontrolou, ale rád pomohu, pokud je nějaký způsob, jak bych mohl,“ napsal Musk 4. července. Později se skutečně zapojil a nejdříve spekuloval o možnostech: zapojení vrtací techniky, kterou disponuje jeho The Boring Company, zařízeních PowerPack od Tesly, nebo plánu s nafukovací nylonovou trubicí.

Jak napovídá výše zmíněná emailová konverzace, Musk byl nejdříve s pomocí zdrženlivý. „Myslel jsem, že to mají v rukou a souhlasil jsem s pomocí, když zemřel příslušník thajského námořnictva,“ podotkl opět na Twitteru.

Tomu odpovídá i chronologie dalších událostí. Zprávy o zemřelém potápěči se (přepočteno na středoevropský čas) objevily v noci na 6. července. Musk až 6. července ráno napsal, že do Thajska posílá svůj tým. V dalších dnech se pak vyklubal nápad vytvořit miniponorku, která na místo dorazila 9. července, kolem 15.00 hodin SELČ. V tu dobu již byly venku z jeskyně čtyři první chlapci a i zbytek byl vysvobozen bez Muskovy pomoci.

Ponorka možná bude použita

Pro miniponorku však příběh ještě nekončí. Jak dále podotkl deník The New York Times, Musk svůj výtvor zanechal v Thajsku a ten se tak podrobí dalšímu testování v Bangkoku. Thajské námořnictvo věří, že by mohla být užitečná v budoucnu.

Foto: TED Conference / Flickr, Twitter Elona Muska