Elon Musk má plán, jak dostat fotbalisty ze zatopené jeskyně. Do Thajska posílá svůj tým

Jiří SvobodaJiří Svoboda

musk

CEO Tesly Elon Musk

0Zobrazit komentáře

V posledních dnech mediálním prostorem hýbe příběh dvanácti fotbalistů, kteří jsou společně se svým trenérem již dva týdny uvězněni v zatopeném jeskynním komplexu na severu Thajska. Mezinárodní odezva na sebe nenechala dlouho čekat a společně s ní i reakce světových technologických špiček. Například zakladatel Tesly a SpaceX Elon Musk na Twitteru nadhodil ambiciózní plán, jak by mohla být prekérní situace vyřešena a poslal do země svůj tým inženýrů.

V současnosti totiž leží na stole jen několik, nepříliš ideálních možností, jak tým dostat z jeskyně pryč. Buďto čekat, až voda opadne, nebo naučit všechny uvězněné plavat i zacházet s potápěčskou technikou. První varianta je navíc plně závislá na přízni či nepřízni počasí.

8B6A5399-475F-4D83-BD12-1E9D4F922DCE

Přečtěte si takéStartupu BioLife4D se podařilo díky 3D tiskárně vytvořit použitelnou srdeční tkáňStartupu BioLife4D se podařilo díky 3D tiskárně vytvořit použitelnou srdeční tkáň

Muskův plán tedy zní relativně prostě. Do jeskyně by dle jeho názoru mohla jít protáhnout nylonová trubice (nebo více trubic), které by byly následně nafouknuty vzduchem jako nafukovací hrad. Vniklou průrvou by tak bylo možné vylézt ven. Dle Muska by mohla mít průměr jednoho metru, navíc by dle jeho úvah bylo možné, aby se trubice přizpůsobila úzkým bodům jeskyně.

Asi nejkritičtější místo v jeskyni je totiž 70 centimetrů široké a není zde možné proplavat s tlakovou lahví kyslíku na zádech. Musk proto na Twitteru diskutoval i další možnosti záchrany, přičemž zpochybnil, že by by bylo možné všechnu vodu vyčerpat. „K čerpání vody rychleji ven než proudí dovnitř by bylo potřeba pravděpodobně 10x až 1000x více energie,“ napsal v jiném tweetu.

Kvůli složitosti situace a množství detailů tak poslal na místo svůj tým inženýrů ze SpaceX a The Boring Company. Na místo by měli dorazit v sobotu a připojí se tak již k tisícům lidí, kteří na situaci pracují.

Pomoci mohou i baterie od Tesly

S odkazem na variantu, kde by se mohli záchranáři k třinácti Thajcům provrtat, také Musk napsal, že jeho firma The Boring Company disponuje pokročilou vrtací technologií a tudíž by mohla v situaci pomoci. Navrhl také dodání baterií a pump pro odčerpávání.

press_powerpack

PowerPacks od Tesly, které by mohly pomoci v Thajsku

Jak podotkl server Bloomberg, není to poprvé, co se Musk aktivně angažuje v živelných katastrofách. Jeho automobilka Tesla například už minulý rok poslala baterie Powerwall na Portoriko, kde udeřil ničivý hurikán, a pomohla tak obnovit tamní infrastrukturu.

Foto: TED Conference / Flickr