Elon Musk v novém rozhovoru z továrny Tesly: Spoustu věcí stále udělají lépe lidé než roboti

musk
0Zobrazit komentáře

Spoluzakladatel a šéf kalifornské automobilky Tesla, která se soustředí na výrobu elektromobilů, si toho za poslední rok prožil hodně. Od kolísání akcií Tesly na burze přes nespokojenost akcionářů i zákazníků s pomalou výrobou nového Modelu 3 až po neplnění stanových cílů a osobní problémy. Ostatně i kvůli nedosažení vytyčených cílů produkce se musel Musk do chodu hlavní výrobní továrny zapojit o dost více, než by chtěl.

To vedlo k probdělým nocím, nespavosti, kterou řešil předepsanými prášky, viditelným zhoršením fyzické kondice, a dost možná i k unáhleným nebo nesprávným rozhodnutím. Abychom se nechápali špatně, Musk je vizionář, jde si tvrdě za svým cílem a nekouká se dozadu ani na nějakou konkurenci – jediné, co ho zajímá, je právě vize, se kterou kráčí kupředu.

Pravděpodobně si tak ani neuvědomil, jaký poprask u veřejnosti, mezi akcionáři, ale například i u Komise pro kontrolu cenných papírů Spojených států (SEC), která nyní postup Elona Muska vyšetřuje skrz samotnou automobilku, vytvoří. Nedávno totiž Musk na svém Twitteru oznámil, že zvažuje převedení Tesly z veřejně obchodovatelné na soukromou společnost, s čímž by souviselo i potenciální vyplacení akcionářů, jež by nechtěli v soukromé firmě nadále setrvat, a to s 20% navýšením oproti aktuální hodnotě akcií.

musk

Šéf automobilky Tesla Elon Musk

A i když se spekuluje o mnoha investičních hráčích, kteří by mohli s převodem na soukromou společnost Tesle pomoci, obecně se stále neví, jak celá situace dopadne a co to bude znamenat pro samotného Muska. Ten se nicméně mezitím naplno věnuje výrobě, která znovu nabírá na obrátkách, a do médií posílá jeden rozhovor za druhým, ve kterých se velmi otevřeně zmiňuje o svém zdravotním stavu, problémech, ale i úspěších Tesly a aktuální situaci.

sodastream2-onetouch_black-in-kitchen_2

Přečtěte si takéPepsiCo kupuje za více než 3 miliardy dolarů výrobce domácí sodovky SodaStreamPepsiCo kupuje za více než 3 miliardy dolarů výrobce domácí sodovky SodaStream

Jedním z takových videí je i rozhovor se známým youtuberem Marquesem Brownleem, který má na svém YouTube kanálu přes 6,5 milionu odběratelů a Muska zpovídal již před necelým týdnem v jednom z interview. Jeho nejnovější rozhovor s Muskem ovšem mimo zajímavých informací přináší především pohled do továrny Tesly v kalifornském Fremontu, kde se aktuálně vyrábí většina elektromobilů a kde pracuje kolem 10 tisíc lidí.

Na celé video (v angličtině) se můžete podívat níže:

Na videu je krásně vidět, s jakým zápalem Musk přistupuje ke své práci a vůbec k celé společnosti. V jeho očích je vidět radost z každé maličkosti, která se podaří, a absolutní soustředěnost byť na sebemenší problém, který by mohl značku ohrozit. Je tak s podivem, že je v očích médií poslední dobou až takovýmto způsobem pranýřován. Ale vedení miliardové firmy nikdy nebylo jednoduché, zvlášť pokud se od ní i přes její inovativní vize očekává neustálý růst zisku.

Video navíc skvěle ukazuje, proč se Tesla musí při výrobě automobilů z velké části spoléhat na lidi místo na roboty. Složení některých velmi komplexních částí, zapojení kabeláže či jakási intuice jsou pro roboty stále velkou neznámou, což způsobovalo při zapojení mnoha moderních technologií výše zmíněné problémy, které vedly až k zásadnímu zpomalení produkce.

Zpěvák Akon chce v Africe vytvořit vlastní město, které bude využívat jeho nové kryptoměny Akoin

akontop
0Zobrazit komentáře

Kryptoměny a technologie decentralizované databáze blockchain od začátku letošního roku kompletně změnily směr. Od možnosti, jak rychle vydělat, ale i přijít o peníze, se cesta blockchainu a na něm vydávaných kryptoměn začíná měnit ve smysluplné projekty a participaci velkých společností. Na této vlně se ale mimo již zaběhlých firem, které s nimi experimentují, vezou mnohdy i známé osobnosti.

Mezi posledními nadějnými projekty, které v prostředí známých tváří vznikají, se v průběhu června objevil například startup Akoin. Jak už z názvu vypovídá, za ním nestojí nikdo jiný než známý R&B zpěvák, producent a filantrop Akon, vlastním jménem Aliaune Badara Akon Thiam. Původem Afričan, který se narodil v USA, má v plánu vytvořit nový ekosystém, jež má sloužit k vybudování menšího afrického města s vlastním decentralizovaným platidlem.

Akon pro vybudování celého projektu chystá takzvané ICO, tedy výběr prostředků od investorů výměnou za nově vydávanou kryptoměnu Akoin, která má v rámci projektu sloužit pro vybudování celé infrastruktury, pomoci tamnímu obyvatelstvu s bydlením, obživou, ale také jim potenciálně umožnit rozjetí vlastního byznysu. Velkým problémem je totiž v Africe dlouhodobě obrovský vliv zkorumpované vlády a ohromné inflace.

akoin

Oficiální web s informacemi ohledně kryptoměny a hnutí Akoin.

Akon pro své nové hnutí získal přibližně 800 hektarů půdy nedaleko letiště hlavního města Senegalu, Dakar, což představuje plochu bezmála dvou tisíc fotbalových hřišť. Vybrané prostředky, směněné na novou kryptoměnu, tak budou využity k budování projektu, který by mohl ve svém cíli stát až několik miliard dolarů. Bez cizích prostředků by to jinak pro samotného Akona, jehož majetek se odhaduje na 80 milionů dolarů, nebylo proveditelné.

Nová měna je určena specificky pouze pro Afriku. Pro byznysy, které mohou být využity africkými občany, stejně jako pro jednotlivce, kteří dostanou konečně možnost podnikat na vlastní pěst,“ doplňuje k hlavní myšlence Akon pro server Vice.

vollebak-bunda-grafen

Přečtěte si takéBritský startup vytvořil bundu z jednoho z nejpevnějších materiálů na světě. Funguje i jako radiátorBritský startup vytvořil bundu z jednoho z nejpevnějších materiálů na světě. Funguje i jako radiátor

Decentralizace za využití blockchainu má totiž pomoci s odbouráním velkého vlivu vlády, korupce a také možné alternace dat, která je běžně na blockchainu nemožná. Na druhou stranu množství kritiků vidí problém v tom, že využití takové platformy a decentralizovaného platidla ve formě kryptoměn povede spíše k nátlaku na tamní obyvatelstvo a ke zvýšení jejich nákladů – v souvislosti s pořízením chytrého telefonu a neustále dostupného internetového připojení.

V Senegalu je průměrná měsíční mzda kolem 170 dolarů, 2,5 GB dat internetového připojení stojí zhruba 9 dolarů, což je v poměru k výdělku relativně neproporční.

akon2

Na tyto obavy odpověděl v několika rozhovorech jeden ze spoluzakladatelů Akoinu, Ryan Scott, který tvrdí, že množství partnerských byznysů v aplikaci přímo nabídne přivýdělek pro občany nového města, a to například v rámci podpory lokálního záchranného sboru či při působení v sousedské hlídce. Jednoduše tak má být možné kryptoměnu využívat na vše od samotného výdělku přes nákupy v obchodě až po běžné platby. V budoucnu by pak mohlo být možné podpořit různé organizace v Africe přímo prostřednictvím Akoinu.

Akon není v podpoře své domoviny nováčkem

Akon i celý tým věří, že se podaří nějakým způsobem dostat novinku k co nejvyššímu počtu lidí bez extrémních nákladů. Umělec ostatně své africké domovině věřil odjakživa. Již před lety založil svoji vlastní iniciativu Akon Lightning Africa (ALA), která si dala za cíl přinést elektřinu bezmála 600 milionům Afričanů.

Screenshot

Přečtěte si takéHollywood se pouští do AI. Aronofsky ukazuje první generovaný filmHollywood se pouští do AI. Režisér Rekviem za sen založil studio a ukazuje první generovaný film

Na podporu tohoto projektu dostala ALA celkem miliardu dolarů od čínských investorů China Jiangsu International a postupně učí lokální lidi výstavbě a údržbě solárních panelů, které poskytují elektřinu určeným komunitám. Aktuálně se podařilo pokrýt již 15 afrických zemí, 480 komunit a vystavět více než 100 tisíc solárních pouličních lamp. Cílem do roku 2020 je zapojit celkem 48 zemí. Zda bude tento projekt částečně propojen i s futuristickým městem, zatím není jasné.

Foto: Akoin