PepsiCo kupuje za více než 3 miliardy dolarů výrobce domácí sodovky SodaStream

sodastream2-onetouch_black-in-kitchen_2
0Zobrazit komentáře

Baví vás CzechCrunch?

Vídejte ho na Googlu častěji.

Nadnárodní gigant PepsiCo, který stojí za nápoji jako Pepsi, Mirinda či 7Up, oznámil, že za 3,2 miliardy dolarů (přes 72 miliard korun) v hotovosti kupuje firmu SodaStream. Ta je známá pro přístroje na domácí výrobu sycené vody a PepsiCo se chce díky nim více posunout do oblasti zdravých výrobků a rozmělnit své zaměření na sladké nápoje.

SodaStream je ve svém oboru jednička na trhu. Jednoduché výrobníky izraelské firmy prostřednictvím plynové bombičky a znovupoužitelných lahví během pár vteřin vytvoří z čisté vody sodovku. Pepsi již dříve s výrobníky SodaStream a svými kolovými nápoji experimentovala, nechala si dokonce v roce 2015 vyrobit speciální kolekci kapslí HomeMade, a nakonec celou firmu kupuje.

Jde zejména o reakci na změny na trhu, kde se zákazníci zejména ve Spojených státech odklánějí od sladkých nealkoholických nápojů a stále více sahají po balené vodě. Velké firmy často ztrácejí ve prospěch menších a více trendy značek, nebo minimálně marně hledají prostor k dalšímu růstu. I proto se PepsiCo nebálo vyplatit SodaStreamu 144 dolarů za každou akcii, což je o téměř třetinu vyšší cena, než jaký byl třicetidenní vážený průměr na burze.

Pepsi-Homemade-sodastream
Speciální edice Pepsi ve spolupráci se SodaStream z roku 2015

Na druhou stranu SodaStreamu se i vzhledem ke zmíněným trendům, kdy lidé začínají preferovat neslazené nápoje, velmi daří. V srpnu izraelská firma oznámila nejúspěšnější čtvrtletí v historii a deváté v řadě s dvojciferným růstem příjmů. PepsiCo tak v byznysu s domácími nápoji, kde dosud vůbec nebyla, vidí dobrou příležitost.

netflix

Přečtěte si takéNetflix testuje přidání reklam mezi epizody seriálů. Má jít o propagaci vlastního obsahuNetflix testuje přidání reklam mezi epizody seriálů. Má jít o propagaci vlastního obsahu

„PepsiCo a SodaStream jsou inspirující spojení,“ cituje předsedkyni a šéfku PepsiCo Indru Nooyi server Business Insider. SodaStream podle ní nabízí mimořádné řešení, které vytvoří skvělé nápoje a zároveň snižuje množství odpadu. Právě také na snížení své environmentální stopy se chce PepsiCo stále více soustředit. „Společně můžeme posouvat naší vizi ve zdravější a udržitelnější planetě,“ dodala Nooyi.

Akvizice SodaStreamu dává PepsiCo rovněž nový způsob, jak může oslovovat zákazníky. Dosud tak mohl činit pouze prostřednictvím svých výrobků v obchodech, nyní se dostane přímo do domácností. Jak podotýká server CNBC, jedná se o jeden z nejodvážnějších kroků, který 62letá šéfka PepsiCo za 12 let ve funkci CEO udělala. A také jeden z posledních, protože ji na začátku října nahradí dosavadní prezident firmy Ramon Laguarta.

pepsican

Velká příležitost to je pochopitelně také pro SodaStream. Své produkty dnes prodává v 80 tisících kamenných prodejnách ve 46 zemích světa a díky globálnímu zásahu Pepsi lze očekávat, že se bude dále rozšiřovat. Mezi největší trhy SodaStreamu patří Německo, Francie, Kanada a Spojené státy, oblíbený je i v České republice.

Celá akvizice by se měla uzavřít do ledna příštího roku, do kdy by ho měli schválit regulátoři a také akcionáři SodaStreamu. Izraelská firma bude v rámci PepsiCo fungovat jako nezávislá divize a nezměněno zůstane i její vedení, aby se zachovala nastavená firemní kultura. Šéfem SodaStreamu tak nadále bude Daniel Birnbaum, který prozradil, že například v Německu je dnes již většina konzumované vody perlivá, ale přesto tu má SodaStream pouze 8% podíl na trhu. Příležitost je tedy vysoká.

sodastream-fizzi-black-in-kitchen_8fe404b4-486c-48e9-a1b4-46ce18cdef12
Domácí výrobník na perlivou vodu SodaStream

Foto: SodaStream