Liftago expanduje do Českých Budějovic, Plzně a Ústí. V Česku chce vytvořit síť digitální taxislužby

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

kratky3

CEO Liftaga, Ondřej Krátký

0Zobrazit komentáře

Mobilní aplikace Liftago, jejíž služby dnes pro objednání přepravy od licencovaných taxikářů využívá přes 300 tisíc uživatelů a 1 000 firemních zákazníků, rozšiřuje své působení do celé České republiky. Po Praze, Brně, Ostravě, Liberci a Zlíně nově expanduje také do Českých Budějovic, Plzně a Ústí nad Labem. V následujících měsících pak začne fungovat také v dalších krajských městech. Ambicí Liftaga je v Česku vytvořit celonárodní síť digitální taxislužby.

Za hranici Prahy se Liftago se svou mobilní službou na objednání taxíku poprvé vydalo loni. Nyní se chystá dobýt další města, kde již registruje několik desítek licencovaných řidičů. Těch má nyní úspěšný český startup přes 1 500 a jejich řady chce i díky expanzi rozšiřovat. Na rozdíl od konkurence ovšem nehledá nové řidiče, ale vybírá ty nejlepší mezi již stávajícími licencovanými taxikáři.

„Během uplynulých let jsme se v Liftagu soustředili hlavně na technologický vývoj a kvalitní tým lidí, na větší expanzi jsme dosud nenacházeli kapacitu ani prostředky. To se ale změnilo, aktuálně máme unikátní technologii, skvělý produkt a ideální příležitost ovlivnit budoucnost mobility,” říká Ondřej Krátký, spoluzakladatel a ředitel Liftaga.

liftago-aplikace

Mobilní aplikace Liftago

Doprava budoucnosti

Na investicích vybralo Liftago od svého vzniku v roce 2012 již přes 100 milionů korun, 80 procent z toho startup vložil do samotných technologií. Tento tah se mu nyní vrací, což dokazuje jeho mobilní aplikace, která je v Google Play i App Storu nejlépe hodnocenou v oboru. Podle Ondřeje Krátkého je to velmi dobrý základ pro další inovace v dopravě, které by Liftago na český trh rádo přineslo.

Lime10

Přečtěte si takéMiliardový startup Lime míří do Česka se sdílenými elektrickými koloběžkamiMiliardový startup Lime míří do Česka se sdílenými elektrickými koloběžkami

Aby mohl český startup ovlivňovat dění skutečně celorepublikově, rozšíří se postupně do všech krajských měst. Ode dneška je tedy možné objednávat taxi přes Liftago v Českých Budějovicích, Plzni a Ústí nad Labem. V dalších měsících by se měla připojit další velká města, jako jsou Hradec Králové, Pardubice nebo Olomouc. Expanzi po celém Česku nakonec Liftago upřednostnilo před vstupem na zahraniční trhy.

„Rozhodli jsme se nejprve vybudovat celonárodní digitální přepravní síť taxíků. Pro vlakové, autobusové, letecké přepravce totiž neexistuje jediná síť, kterou by mohli zákazníkovi nabídnout, aby se dostal z nádraží až ke dveřím. Druhá věc je, že jakmile budeme mít celorepublikové pokrytí, můžeme testovat prvky dopravy budoucnosti,“ vysvětluje plány Liftaga Krátký, který před rokem převzal vedení firmy od Juraje Atlase.

liftago2

Juraj Atlas a Ondřej Krátký, spoluzakladatelé Liftaga

Liftago chce začít testovat novinky, které by ulevily například městské hromadné dopravě, či různé formy spolujízdy, jakou u nás provozuje BlaBlaCar a v zahraničí Uber. Všechno se chce přitom naučit právě na domácí půdě. Zahraniční expanzi nevylučuje, ale veškeré zdroje nyní půjdou na rozvoj v Česku.

Důraz na kvalitu řidičů a dodržování zákonů

„Na mezinárodní expanzi jsme nikdy nealokovali potřebné prostředky,“ přiznává Krátký. Liftago již koketovalo například s Polskem nebo Maďarskem, ale to se prozatím odsouvá. Aktuální expanze po Česku firmu stála jednotky milionů korun a na potenciální vstup na zahraniční trhy by si již ráda vydělala sama, aby nutně nemusela hledat investory. Na pořadu dne to nicméně není.

Také v nových českých městech chce Liftago sázet na osvědčený koncept z Prahy, Brna, Ostravy, Liberce či Zlína, kde řidiči v rámci aplikace využívají tzv. aukčního modelu a zákazníci si mohou vybrat preferovaného řidiče na základě ceny, vozu, času příjezdu i hodnocení dalších zákazníků. „Zakládáme si na tom, že spolupracujeme pouze s licencovanými řidiči, kteří splňují lokální předpisy. Na modernizaci vyhlášek a zákonů aktivně spolupracujeme, nicméně i v rámci stávajících pravidel lze poskytovat kvalitní službu,” říká Krátký, jehož služba klade důraz na kvalitu řidičů i obecné respektování platných zákonů.

liftago-aplikace2

Foto: Liftago

Aplikace Liftago

Proto je Liftago členem pracovní skupiny Ministerstva dopravy, kde usiluje o jednoduchou a transparentní legislativu, která by umožnila další inovace a zároveň zajistila rovné podmínky na trhu a vymahatelnost zákona vůči podvodům v taxislužbě i v přepravních službách, které se označení „taxi“ vyhýbají. Řeč je tu především o konkurenčních aplikacích Uber a Taxify, které v Česku fungují, ale jejich řidiči nemají taxikářské licence a stát nyní řeší, jak narovnat podmínky.