Oculus představil nový headset pro virtuální realitu, ke kterému nepotřebujete výkonný počítač

Michal PtáčekMichal Ptáček

oculus-quest-zuckerberg2

Šéf a zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg při představení nového Oculusu

0Zobrazit komentáře

Headsety pro virtuální realitu od společnosti Oculus patří k tomu nejlepšímu, co trh s VR nabízí. A platí to zejména v herním sektoru, kde se americká společnost vlastněná od roku 2014 Facebookem etablovala do pozice jasného lídra. Ačkoliv headset Oculus Rift nabízí i několik let po vydání úchvatné herní zážitky ve virtuální realitě, má také jednu podstatnou nevýhodu.

A to i na dnešní dobu velké hardwarové nároky na počítač, který je potřeba právě k bezproblémovému fungování. Tvůrci totiž doporučují mít k dispozici alespoň grafickou kartu NVIDIA GTX 970/AMD 290 nebo lepší, procesor Intel i5-4590 nebo lepší, 8GB RAM a více a operační systém Windows 7 SP1 nebo novější.

Právě tyto limitace způsobují poměrně vysokou vstupní bariéru, díky čemuž jsou VR headsety Oculus mezi populací stále dost minoritní záležitostí. To se ovšem velmi pravděpodobně změní s příchodem novinky Oculus Quest, kterou včera během keynote Oculus Connect 5 představil zakladatel Facebooku, Mark Zuckerberg.

ocul

Oculus Quest

Oculus Quest za cenu 399 dolarů nabídne VR headset, který už má v sobě zabudované všechny potřebné hardwarové komponenty a nepotřebuje tak k fungování žádné externí zařízení a počítač. Jinými slovy se bude jednat o kompletní all-in-one headset, který bude stačit pouze zapojit a pak už jen hrát.

kevinwarwick

Přečtěte si takéPrvní kyborg na světě Kevin Warwick: V budoucnu budou lidé komunikovat přes přímé spojení z mozku do mozkuPrvní kyborg na světě Kevin Warwick: V budoucnu budou lidé komunikovat přes přímé spojení z mozku do mozku

Další zajímavostí jsou zobrazovací schopnosti nového modelu. Zatímco původní Oculus Rift nabídl na jedno oko rozlišení 1080 × 1200 a nedávno představený model Oculus Go rozlišení 1280 × 1440 na jedno oko, chystaná novinka v tomto ohledu nabídne pro jedno oko rozlišení 1600 × 1440, celkem tedy 3200 × 1440.

Za cenu v přepočtu necelých 9 tisíc korun tak hráč dostane nadupané all-in-one řešení, které má velkou šanci stát se zařízením, které konečně přinese virtuální realitu i běžným masám. A aby byl tento cíl dosažitelnější, bude souběžně s příchodem headsetu na trh k dispozici 50 VR herních titulů, které si hráči budou moct ihned zahrát. Novinka, která samozřejmě nabídne i podporu ovladačů Touch, by na trh měla přijít příští rok na jaře.

Estonský startup Pipedrive vstupuje do Česka, kde chce proinvestovat 350 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pipedrive
0Zobrazit komentáře

Startup Pipedrive vstupuje po Estonsku, Spojených státech, Portugalsku a Velké Británii do další země. Estonský vývojář obchodní CRM platformy se rozhodl, že svou novou vývojářskou pobočku otevře v Praze, a v následujících letech by tu chtěl najmout až 100 lidí. V pěti zemích dnes zaměstnává více než 400 lidí a v Česku plánuje investovat do nových kanceláří 350 milionů korun.

Pipedrive má v plánu vybudovat v Praze silný inženýrský tým, který rozšíří jeho globální působení a bude se podílet na vývoji inovativního CRM systému. Ten funguje již osm let a ve 170 zemích ho používá 75 tisíc zákazníků z různých odvětví, přičemž mířen je především na obchodníky v rostoucích firmách.

„Cílem společnosti Pipedrive je podílet se na komunitě místních startupů, stát se známým zaměstnavatelem v České republice a vytvořit novou pobočku v Praze jakožto strategickou součást společnosti. Během tří let investujeme 350 milionů korun, aby byla naše pražská inženýrská pobočka plně funkční a aby zde pro Pipedrive mohlo pracovat alespoň 100 lidí,“ uvedl Tomáš Řehoř, ředitel společnosti Pipedrive v Praze.

pipedrive-web

Vzhledem k tomu, že v Česku není značka Pipedrive zatím tolik známá, chce estonský startup lákat také na svou firemní kulturu. Za tu získal ocenění SalesTech Award 2017, Dream Employer v Estonsku 2018 nebo Nejlepší zaměstnavatel v soukromém sektoru v Estonsku 2016. V České republice chce jinak pochopitelně využít zkušeností a talentu místní IT komunity, přičemž pražská pobočka Pipedrive se bude soustředit hlavně na vývoj a design produktu.

Vývoj jako ve Spotify nebo Facebooku

„V Pipedrive máme několik velkých cílů, kterých chceme dosáhnout. Jde i o rozvoj technologií AI, strojového učení a dalších přicházejících, nebo teprve vznikajících technologií. To je budoucnost prodeje, budoucnost, v jejímž čele si přejeme být. Talent a zkušenosti, které nabízí Praha, jsou klíčové pro to, abychom se tam dostali,“ říká Sergei Anikin, technologický šéf Pipedrive, který dříve působil ve Skypu, a potvrzuje, že to v jeho firmě je také hodně o jiné kultuře.

hbogontbb

Přečtěte si takéVideotéka HBO GO v Česku zlevnila o více než třetinu. Nově stojí 129 korun měsíčněVideotéka HBO GO v Česku zlevnila o více než třetinu. Nově stojí 129 korun měsíčně

„Aplikujeme stejný vývojářský model, jaký používají Spotify, Here maps, Facebook a další. Místo toho, abychom najímali programátory a dělili je do konkrétních týmů, na konkrétní funkce produktu, dáváme jim nyní mnohem větší svobodu při výběru problému, který je třeba vyřešit. Každý se může věnovat tomu, co ho z aktuálních výzev zaujme a nadchne. Tento model nám pomáhá zkrátit čas vývoje nových funkcí,“ dodává Anikin.

pipedrive2

Část stávajících kanceláří estonského Pipedrive

grok-2

Přečtěte si takéNoví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězuNabízí režim pro dospělé a plánují únos papeže. Noví virtuální společníci od Groka se utrhli ze řetězu

Expanzi do Prahy umožnila estonskému startupu také poslední Series C investice z letošního června, ve které Pipedrive získal 50 milionů dolarů, tedy bezmála miliardu korun. Celkem od svého vzniku vybral na investicích už více 81 milionů dolarů.

Foto: Pipedrive

Pipedrive

Globální platforma CRM a inteligentní správa příjmů pro malé podniky.