Virgin Orbit Richarda Bransona začíná testovat letadlo, z jehož křídla do vesmíru vyšle rakety se satelity

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

virgin-orbit-launcher-one

Foto: Virgin Orbit

Letadlo Virgin Orbit nesoucí raketu Launcher One

0Zobrazit komentáře

Miliardář Richard Branson má se svými vesmírnými projekty v rámci své obří skupiny Virgin Group různé plány. Vedle toho, že chce do vesmíru v budoucnu s Virgin Galactic vysílat i lidskou posádku, v rámci dalšího projektu Virgin Orbit pracuje také na novém způsobu, jak by se do vesmíru mohly posílat satelity. V neděli jeho firma poprvé otestovala letadlo, které nese pod křídlem raketu LauncherOne.

Jednalo se vůbec o první testovací let a zmíněná raketa ani nebyla zažehnuta, natož aby se dostala do vesmíru, ale jedná se o důkaz, že Virgin Orbit postupuje ve vývoji své technologie. Raketa LauncherOne měří přes 21 metrů a v budoucnu by měla vysílat na nízkou oběžnou dráhu Země satelity. Její hlavní rozdíl oproti současným metodám je v tom, že nebude vzlétat ze země.

virgin-orbit-launcherone

Foto: Virgin Orbit

Raketa LauncherOne připevněná na křídle letadla Virgin Orbit

Místo toho ji do výšky zhruba 10 kilometrů vynese speciálně upravené letadlo Boeing 747-400, které má vesmírnou raketu připevněnou pod svým křídlem. Právě toto letadlo nazvané Cosmic Girl o víkendu Virgin Orbit začal testovat, a to včetně připevněné rakety. V příštím roce by se mělo testování posunout a začít se pracovat i se samotnou raketou.

Zážeh v letu

Plán je takový, že až letadlo vystoupá do požadované výšky, tedy přes 10 kilometrů nad zem, raketa se odjistí a jak bude padat, zažehne svůj hlavní motor a začne opět stoupat až na oběžnou dráhu. V rámci vesmírného impéria Richarda Bransona se nejedná o překvapivou variantu, protože podobným způsobem chce Virgin Galactic vysílat do kosmu také lidi – zpod letadla by se měl odpojovat a následně letět do vesmíru celý raketoplán.

tesla-gigafactory2-top4

Přečtěte si takéPodívejte se do obří továrny Gigafactory 2, kde Tesla vyrábí své unikátní solární šindelePodívejte se do obří továrny Gigafactory 2, kde Tesla vyrábí své unikátní solární šindele

Raketa Virgin Orbit ovšem bude mnohem menší a zvládne pojmout pouze 300- až 500kilogramový náklad. Počítá se tedy zejména s menšími a středně velkými satelity, které se do vesmíru vynášejí stále častěji. Pro srovnání, konkurenční raketa Falcon 9 od SpaceX dokáže najednou vynést až téměř 23 tisíc kilogramů nákladu. S tím ovšem ve Virgin Orbit nikdy nepočítali.

virgin-orbit-richard-branson

Foto: Virgin Orbit

Majitel Virgin Orbit Richard Branson

Nyní má za sebou jedna z firem z impéria Virgin Group, které spolu s Richardem Bransonem založil britský podnikatel Nik Powell, první úspěšný testovací let letadla Cosmic Girl a CEO Virgin Orbit Dan Hart ho označil za „zásadní krok v naší misi přinést nové možnosti pro vynášení malých satelitů“. Let upraveného Boeingu 747-400 trval 80 minut a inženýři si při něm vyzkoušeli vedle klasického vzletu a přistání také veškeré integrované systémy, které budou pro následné vypouštění rakety potřeba.

Na Virgin Orbit teď čeká v následujících týdnech a měsících celá řada dalších testů, při nichž se bude nadále testovat jak samotné letadlo, ať už s připevněnou raketou, nebo bez ní, tak se postupně bude zapojovat i klíčový LauncherOne. Nejprve se raketa z křídla spustí bez zážehu, aby mohli inženýři nabrat další data, ale během příštího roku by pak mělo dojít i k ostrému testu s cestou až na oběžnou dráhu. Jedním z klientů Richarda Bransona a jeho satelitní divize by měla být i americká vláda.

virgin-orbit-launcherone-boeing

Foto: Virgin Orbit

Raketa LauncherOne měří přes 21 metrů a bude do vesmíru vynášet malé satelity