Airbnb začne stavět vlastní domy. Chce s nimi provést revoluci v oblasti bydlení

Filip HouskaFilip Houska

AIRBNB-CZECHCRUNCH
0Zobrazit komentáře

Gigant na poli sdíleného ubytování Airbnb toho za deset let svého fungování dokázal opravdu mnoho. Nejen, že lidem nabídl novou a relativně snadnou možnost, jak si krátkodobě pronajmout byt, ale také stál za proměnou poměrně stabilního trhu, kterému vládly hotely. Díky tomu dnes dosahuje valuace 38 miliard dolarů a operuje s více jak 5 miliony ubytovacích zařízení po celém světě. Na místě je tedy otázka, co bude dál a kam Airbnb dokáže svůj byznys rozšířit. A odpověď je poměrně zřejmá: stavba vlastních domů.

S touto vizí přišlo Airbnb prakticky před dvěma lety, kdy v Japonsku postavilo komunitní zástavbu, která sloužila především jako pilotní projekt k něčemu většímu. A to přichází nyní. Firma Briana Cheskyho skrze svou inovační laboratoř Samara oznámila, že se chce naplno pustit do stavby vlastních domů. Iniciativu nazývá Backyard a během následujících let se má v rámci ní postavit řada malých domků, lépe řečeno příbytků.

Nebude se tedy jednat o standardní domy, nýbrž o menší a modulárnější alternativy, které by však nabízely vše potřebné k bydlení. Samara má údajně všechny tyto obytné jednotky designovat hlavně tak, aby tvořily jistý komplex, který by se stavěl v konkrétních oblastech podle různých potřeb. Ani stavbu samostatných domů nicméně Airbnb do budoucna nevylučuje.

AIRBNB-SAMARA-CZECHCRUNCH

Foto: Airbnb

První návrhy, jak by mohly komplexy v rámci projektu Backyard vypadat

Při stavbě a provedení by se mělo vycházet z moderních technologií. Zatímco exteriér má vypadat velmi minimalisticky (soudě podle prvotních prototypových nástřelů), vnitřek má fungovat na důmyslných systémech chytré domácnosti. Aktuálně však není možné říct, co vše budou nabízet — celý projekt je v samém zárodku a podle zprávy Samary se teprve sestavuje tým inženýrů, designérů, architektů či odborníků na robotiku, který plán dotáhne do zdárného cíle.

praha-prague

Přečtěte si takéV Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovatV Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovat

Na druhou stranu se předpokládá, že součástí interierového vybavení bude robotický nábytek. Podobný tomu (ne-li stejný), co nabízí startup Ori. Podle všeho má být tato integrace logická z toho důvodu, že vnitřní prostory budou poměrně malé a bude záležet na každém metru prostoru, což by nábytek, jenž se dokáže zformovat dle potřeb majitele, mohl řešit.

„Backyard zkoumá, jak by se mohly v budovách využít sofistikované výrobní techniky, smart home technologie a významné zkušenosti z Airbnb komunity, aby mohly promyšleně reagovat na v čase se měnící potřeby majitelů nebo nájemníků,“ vysvětluje pro magazín FastCompany Joe Gebbia, spoluzakladatel Airbnb, který projekt Backyard vede. „Backyard není dům, je to iniciativa přemyslet bydlení. Domy jsou komplexní a my volíme obecný přístup – nechceme navrhovat jen jednu věc, ale systém, který jich bude umět mnoho,“ doplňuje Gebbia.

AIRBNB-SAMARA-CZECHCRUNCH-1

Spoluzakladatel a produktový šéf Airbnb Joe Gebbia, který projekt Backyard vede

Bližší informace se svět pravděpodobně dozví v následujících měsících. Nejpozději pak na podzim příštího roku, kdy se mají postavit první funkční prototypy. Ani o cenové politice tak zatím nejsou známy podrobnosti, nicméně Gebbia hlásí, že by z Backyardy do budoucna rád udělal stejně velký byznys, jako je Airbnb. „Chceme to celé pořádně promyslet a udělat něco převratného, podobně jako když začínalo Airbnb,“ potvrzuje Gebbia smělé plány.

Pro představu, kam by se chtěla americká firma se stavbou vlastních domů zhruba dostat, přikládáme finanční výsledky Airbnb za loňský rok: obrat 2,6 miliardy dolarů s čistým ziskem ve výši 93 milionů dolarů.

Foto: Airbnb, Samara