V Praze se přes Airbnb aktivně pronajímá přes 6 tisíc bytů. Počet nabídek se letos začal snižovat

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

praha-prague
0Zobrazit komentáře

Cena bytů v Praze (a nejen v ní) v posledních měsících neustále stoupá. Před nedávnem prorazila průměrná cena za jeden metr čtvereční závratnou hranici 100 tisíc korun, a tak se neustále debatuje, jaké faktory za to mohou. Často se politici a další činovníci zmiňují o globální službě Airbnb, přes kterou lze pronajímat volný pokoj, ale klidně i celý byt. Často ovšem v těchto debatách chyběla fakta a data o tom, jak významné vlastně Airbnb v hlavním městě je.

Diskuze o Airbnb v Praze má několik rovin. Jednak se řeší to, kolik lidí pronajímá své byty tzv. pro byznys turistům místo toho, aby je pronajali svým spoluobčanům, a pro pražský magistrát je pak klíčové to, že z tohoto podnikání nedostává dostatek financí. V posledních měsících jsme tak mohli slyšet například tvrzení, že až pětina bytů v centru Prahy je využívána na pronájem přes Airbnb. V celé metropoli to pak mělo být více než 20 tisíc bytů.

Podle nejnovější analýzy, kterou ve spolupráci s firmou Blahobyty přinesl Operátor ICT prostřednictvím své datové platformy Golemio, se však ukazuje, že aktivita majitelů bytů v rámci Airbnb není zdaleka tak vysoká. Aktivně je v Praze momentálně nabízeno na Airbnb jen něco přes 6 tisíc bytů, což je zhruba 1 procento ze všech soukromých bytů v hlavním městě. Většina nabídek na Airbnb je ovšem pochopitelně z centra města.

praha-airbnb

Data pro analýzu poskytly Blahobyty.cz, které se právě o pronájmy bytů přes Airbnb nebo třeba Booking starají a majitelé pak nemusejí nic řešit. Blahobyty sice pod sebou mají aktuálně v Praze jen 128 bytů, nicméně nabídku Airbnb dlouhodobě monitorují a právě data nasbíraná za poslední rok (od 1. 11. 2017 do 30. 10. 2018) posloužila pražské datové platformě Golemio pro jejich zpracování a vizualizaci.

Analýza ukázala, že číslo přes 20 tisíc, které se v souvislosti s pronájmem přes Airbnb často skloňuje, je součet všech pražských nabídek, které se na populárním cestovatelském portálu objevily od roku 2013. Přesně jich bylo 25 668. Za poslední rok se na Airbnb objevilo při hledání bytů v Praze celkem 12 674 nabídek, což potvrzuje výroky ředitelky datového výzkumu Anity Roth z letošního června. Ovšem pouze polovina z nich (6 322) byla aktivních, což znamená, že celkový počet pronajatých dní přesáhl 60. Polovina majitelů tedy využívá Airbnb jen příležitostně na pár dní, maximálně týdnů v roce.

swcs2018

Přečtěte si takéDo Prahy přijedou na Startup World Cup & Summit hrát o půl milionu dolarů startupy z celé EvropyDo Prahy přijedou na Startup World Cup & Summit hrát o půl milionu dolarů startupy z celé Evropy

Na poplatcích téměř 49 milionů korun

Z dat Blahobytů lze taktéž vyčíst, že když už je v Praze byt přes Airbnb pronajímán, ve více než 77 procentech případů jde o poskytnutí celého bytu, nikoliv jen jednotlivých pokojů, což byla vlastně úplně původní myšlenka, se kterou Airbnb začínalo. Zajímavá a pro celou diskuzi o využívání Airbnb v Praze zásadnější je nicméně statistika o počtu nových nabídek. Ukazuje se totiž, že mnohem více pražských bytů z Airbnb v roce 2018 zmizelo, než nových přibylo. Zatímco v předchozích letech nabídky v Praze rostly, letos to už neplatí. Nových bytů přibylo 2 468, ale celkem 3 044 jich zmizelo.

praha-prague2

Důvodů může být vícero, ale mnoho majitelů si mohlo spočítat, že se jim pronájem přes Airbnb nevyplatí. Navíc se stále více mluví o vyšší regulaci celého byznysu, protože Praze ani státu se nelíbí, že jim při podobném pronájmu bytů utíkají peníze. V přípravě již je zvýšení rekreačního poplatku, který aktuálně činí 15 korun. Ten aktuálně platí sami pronajímatelé, ale ne vždy tak činí. I to by se mohlo do budoucna změnit a odvádět by ho městu mohlo přímo Airbnb.

Podle analýzy Operátora ICT představoval potenciál pro výběr rekreačních poplatků za pobyt osob v rámci Airbnb v roce 2017 téměř 49 milionů korun. Jedná se tak o menší číslo, než které se v posledních měsících zmiňovalo. Praha tvrdila, že ročně přijde kvůli neuhrazeným poplatkům téměř o 100 milionů korun, ale tolik by podle nejnovějších dat ani nikdy vybrat nemohla. Pokud by se však rekreační poplatek skutečně zvýšil, mohlo by město získat z pronajímání bytů mnohem více peněz.

golemio-blahobyty-airbnb

Co se týče pohledu samotných uživatelů, kteří se v Praze přes Airbnb ubytovávají, průměrně za jednu noc v hlavním městě utratí 1 597 korun. Suverénně nejoblíbenější destinací je podle očekávání Praha 1, kde bylo v posledním roce téměř 2 tisíce aktivních nabídek a jedna noc tam průměrně stojí 2 304 korun. Jen během srpna měli uživatelé Airbnb za ubytování v Praze utratit přes 460 milionů korun

Diskuze (0)

Novinka

Anonym