První elektrická motorka od Harley-Davidson se začne prodávat v srpnu. Cena atakuje 700 tisíc korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

harley-davidson-livewire

První elektrický Harley-Davidson LiveWire

0Zobrazit komentáře

Elektrifikace se nevyhýbá ani motocyklovému průmyslu a svůdnosti elektrického pohonu podléhají i tak tradiční značky jako Harley-Davidson, u něhož si asi mnozí fanoušci zatím nedokáží motorku bez ikonického zvuku a spalovacího motoru vůbec představit. Legendární americký výrobce motocyklů s více než stoletou tradicí se letos chystá začít prodávat svůj první plně elektrický model a jisté je to, že si za něj nechá pořádně zaplatit.

Harley-Davidson LiveWire bude první elektrickou motorkou, kterou firma z amerického Milwaukee vyrobí, a k prvním zákazníkům by se měla dostat již letos v srpnu. Není to poprvé, co Harley-Davidson o své elektrické premiéře mluví, ale nyní prozradil další důležité detaily. Na právě probíhajícím veletrhu spotřební elektroniky CES v Las Vegas americká firma začala přijímat první předobjednávky a vedle startu prodeje potvrdila také cenu, která se vyšplhá na závratných 26 799 dolarů, což je v přepočtu přes 660 tisíc korun.

harley-davidson-livewire0

První elektrický Harley-Davidson LiveWire

To je za motocykl pochopitelně hodně, obzvlášť když to srovnáme s ostatní elektrickou konkurencí, která stojí zhruba třetinu až polovinu, nebo i elektromobily, ale tady jde o Harley-Davidson, který si to zkrátka může dovolit. Spolu s úplně novým zážitkem, u něhož výrobce slibuje vášnivým motorkářům libujících si v rachotících motorech „nový signaturní Harley-Davidson zvuk při akceleraci“, si totiž kupujete také 116letou tradici a pocit jedinečnosti.

Na první pohled se nový elektrický LiveWire od ostatních motorek Harley-Davidson se spalovacími motory lišit nebude. Tvůrci se snažili zachovali ikonický svalnatý tvar i agresivní vzhled, akorát uvnitř bude místo benzínu vysokonapěťová baterie a elektromotor, který dokáže okamžitě poskytnout 100 procent jmenovitého točivého momentu. To znamená, že bude LiveWire okamžitě akcelerovat, jako to známe z elektromobilů.

tesla-Model 3 Performance – Midnight Silver Tarmac Motion

Přečtěte si takéTesla v Evropě spustila objednávky na Model 3. Nejlevněji ho za 1,2 milionu korun koupí NorovéTesla v Evropě spustila objednávky na Model 3. Nejlevněji ho za 1,2 milionu korun koupí Norové

Výsledkem je, že se první elektrický Harley-Davidson dostane z 0 na 100 kilometrů v hodině za 3,5 vteřiny a díky elektromotoru také dostane automatickou převodovku, takže už nebude nutné mačkat spojku a řadit. Výrobce uvádí, že ve městě LiveWire ujede až 177 kilometrů, ale jaký bude dojezd při jízdě na dálnici, zatím není známé.

harley-davidson-livewire2

Zároveň by první plně elektrický Harley-Davidson nemohl existovat bez konektivity. Díky mobilní telematické konektivitě od Panasonicu bude možné se k motocyklu připojit přes mobilní aplikaci a kontrolovat údaje, jako je stav nabití baterie, pozice motocyklu, nebo například zapínat bezpečnostní výstrahy.

Harley-Davidson LiveWire se začne letos v srpnu prodávat ve Spojených státech a na vybraných trzích v západní Evropě. Později by se měl rozšířit také do dalších zemí, ale kdy se objeví v České republice, zatím není jasné, stejně jako není známá evropská cena, která bude pravděpodobně o něco vyšší než výše uvedená americká.

harley-davidson-livewire1
harley-davidson-livewire3
harley-davidson-livewire4
harley-davidson-livewire5