Tesla v Evropě spustila objednávky na Model 3. Nejlevněji ho za 1,2 milionu korun koupí Norové

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tesla-Model 3 Performance – Midnight Silver Tarmac Motion

Foto: Tesla

Tesla Model 3

0Zobrazit komentáře

Kalifornská automobilka Tesla otevřela dlouho očekávané objednávky na svůj nejdostupnější Model 3 také pro všechny evropské zákazníky. Prozatím je možné si elektromobil objednat ve 14 zemích, přičemž Česká republika mezi nimi chybí. Díky štědrým státním bonusům je možné Model 3 nejlevněji nakoupit v Norsku nebo Francii.

Jak se potvrdilo už v prosinci, Tesla zatím bude do Evropy dovážet pouze dvě nejvyšší varianty Modelu 3, který bude i tak nejdostupnějším vozem v její nabídce. K dispozici jsou modely Long Range Battery a Performance s pohonem všech čtyř kol, přičemž první má o 30 kilometrů vyšší dojezd (560 kilometrů) a druhý je o něco výkonnější (až 250 km/h a z 0 na 100 za 3,5 vteřiny).

Objednávky včetně konfigurátoru, v němž je možné si vybrat barvu, obutí nebo si připlatit za Autopilot, jsou aktuálně dostupné ve Finsku, Švédsku, Portugalsku, Rakousku, Norsku, Nizozemsku, Lucembursku, Itálii, Francii, Španělsku, Německu, Dánsku a Belgie. Ve většině zemí se ceny za nejlevnější dostupnou variantu Modelu 3 pohybují od 55 do 65 tisíc eur včetně daní a dalších poplatků.

tesla-model3-germany-configurator1

Objednávka Tesla Model 3 v Německu

Nejlevněji si nicméně mohou novou Teslu pořídit zákazníci v Norsku a ve Francii, kde jsou na nákup elektromobilů nejštědřejší státní příspěvky. Zatímco v Norsku při nákupu neplatíte žádnou daň z přidané hodnoty, ve Francii vám odečtou 6 tisíc eur jako ekologický bonus. Ve výsledku tak stojí v Norsku nejlevnější Model 3 zhruba 47 000 eur, což je 1,2 milionu korun. Ve Francii vyjde na 53 500 eur, tedy 1,37 milionu korun.

tesla-Model 3 Performance – Red Front Motion – SF Skyline

Přečtěte si také40 kroků na lince a za 90 minut je hotovo. Podívejte se, jak se staví Tesla Model 340 kroků na lince a za 90 minut je hotovo. Podívejte se, jak se staví Tesla Model 3

Co se týče našich sousedních zemí, nejlevněji stojí Tesla Model 3 v Německu, kde vyjde na 56 380 eur (1,45 milionu korun), i proto, že Němci odečítají jako ekologický bonus 2 tisíce eur. V Rakousku žádný bonus není, a tak cena začíná na 59 280 eurech (1,52 milionu korun). Při nákupu ze zahraničí však zřejmě německý bonus stejně uplatnit nepůjde. Je navíc třeba mít na paměti, že hned při potvrzení objednávky je třeba složit 2 000 eur (zhruba 51 tisíc korun) a pokud byste chtěli také funkci Autopilot, stojí dalších 5 200 eur (133 tisíc korun). Doručení ve většině zemí Tesla slibuje v březnu.

tesla-model3-red1

Tesla Model 3

Až dosud byly evropské objednávky přístupné pouze zákazníkům, kteří složili zálohu ve výši 1 000 eur. Ti pak mohli objednávat Model 3 zhruba s měsíčním předstihem a kdo uskutečnil objednávku dříve, mohl by své nové auto získat už během února. Tesla dnes zároveň otevřela pro širokou veřejnost objednávky také v Číně, kam se se svým nejdostupnějším elektromobilem rovněž chystá vstoupit.