Avengers: Endgame jako první film historie vydělali miliardu dolarů za první víkend. Zbořili desítky rekordů

avengers-endgame

Foto: Falcon

Plakát k filmu Avengers: Endgame

0Zobrazit komentáře

Když jsme v pátek informovali o tom, že filmová novinka Avengers: Endgame utržila za první den v kinech téměř 170 milionů dolarů, odhadovalo se, že by celkové mezinárodní příjmy za otevírací víkend, tedy za období pěti dní od středy až do neděle, mohly překročit 800 či dokonce 900 milionů dolarů. Když se ovšem globální čísla zastavila za sobotu na 1,2 miliardy dolarů, nejeden fanoušek, ale i analytik zůstal v úžasu. Konkrétně šlo o 1 209 000 000 dolarů, v přepočtu tedy téměř 28 miliard korun.

Pokořit hranici jedné miliardy dolarů za otevírací víkend se dosud nepodařilo žádnému filmu v historii. Rekord držel předchozí díl Avengers s podtitulem Infinity War, který skončil na 640 milionech dolarů, ale to byl proti Endgame, zdá se, slabý odvar. V pořadí 22. film, který uzavírá příběh marvelovského universa, tím samozřejmě rovnou překonal v rámci otevíracích víkendů i historicky nejsilnější snímky na domácím trhu v USA, stejně jako mezinárodně, když utržil 350 milionů dolarů, respektive 859 milionů dolarů.

Jen za prvních několik dnů se tak film zařadil na 18. příčku mezi nejvýdělečnějšími filmy všech dob a na 6. příčku filmů v marvelovském universu, tedy alespoň z pohledu příjmů. Nejvýdělečnějším filmem v rámci otevíracích víkendů bylo Endgame na celkem 44 mezinárodních trzích, ze kterých byla nejsilnější Čína s 330 miliony dolarů, Velká Británie s téměř 54 miliony dolarů a Korea se 47 miliony dolarů.

Více než tříhodinová řezba tak aktuálními čísly posunuje celkové tržby marvelovského universa na téměř 20 miliard dolarů. Čtyři filmy Avengers pak celkově vydělaly již 6,2 miliardy dolarů. Právě Čína měla na celkových číslech značný podíl. Předchozí díl Infinity War totiž do Číny přišel až později, a proto se čísla nepočítala do otevíracího víkendu. Jedinou zásadnější zemí, která tak tentokrát nebyla součástí otvíráku, bylo Rusko, kam se film dostane až dnes.

avengers-endgame

Foto. Falcon

Robert Downey Jr. jako Iron Man v Avengers: Endgame

Finální čísla za víkend navíc budou ještě mnohem vyšší, jelikož se prozatím plně nepočítalo s příjmy za neděli. Endgame se velmi pravděpodobně za celý otevírací víkend přiblíží blízko hranici 1,5 miliardy dolarů. Zcela tak zboří původní očekávání.

Bude ovšem složité odhadovat, kam až se Avengers: Endgame dokážou v číslech nakonec vyšplhat. V potaz je nutno brát hned několik aspektů. Jelikož jde o závěr série a konec filmů s Avengers, skalní fanoušci uvidí film pravděpodobně vícekrát. Navíc se ve většině zemí, a především ve Spojených státech, hraje v rekordním počtu kin a v rozšířených promítacích časech. Mimo digitální verze potkalo Endgame také Real3D, IMAX nebo sály Dolby Cinema, což jen navyšuje počet potenciálních promítání.

_Manifesto_Smichov_02_(c)CHYBIK+KRISTOF

Přečtěte si takéDruhý Manifesto Market se otevře na pražském Smíchově. Kontejnery nahradí voda a dominovat bude pivoDruhý Manifesto Market se otevře na pražském Smíchově. Kontejnery nahradí voda a dominovat bude pivo

Už od úplného počátku s filmem Iron Man bylo jediné, co jsme chtěli dělat, vyprávět kvalitní příběhy jednotlivých postav tak, abychom uspokojili i zkušené fanoušky komiksů. Naši režiséři, Anthony Russo a jeho bratr Joe, stejně jako naši scénáristé, Christopher Markus a Stephen McFeely, dokázali dát dohromady silný příběh. Jsem neuvěřitelně vděčný za to, že všichni naši herci, herečky a další tvůrci odvedli tak skvělou práci v průběhu celého marvelovského universa a pracovali tvrdě na tom, aby udělali z filmů to nejlepší co šlo,“ říká k úspěchu Kevin Feige, prezident Marvel Studios.

Znovu se tak ukázalo, jakou mašinou na peníze vlastně Disney je – skoro se zdá, že cokoliv, na co v poslední době mediální a zábavní gigant sáhne, se promění ve zlato. Netřeba ani zmiňovat, že Marvel Studios, respektive Marvel Entertainment, Disney koupilo v roce 2009 za pouhé 4 miliardy dolarů. V té době Disney získalo akvizicí přístup k více než 5 tisícům různých postav, známých především z komiksů.

avengers-endgame2

Foto: Falcon

Záběry z filmu Avengers: Endgame

Navíc Disney jízdou s Avengers rozhodně nekončí. Zanedlouho do kin dorazí ještě Spider-Man: Daleko od domova, který se natáčel i v Praze a definitivně uzavře tzv. Infinity Sagu v rámci superhrdinského světa. A ke konci roku pak na Disney čeká také závěr ságy o Skywalkerovi ve filmu Star Wars: The Rise of Skywalker, jež se nedávno představil v prvním traileru.

Jelikož před Avengers: Infinity War je největším soupeřem Endgame právě Star Wars: Síla se probouzí, které drželo a stále i drží množství rekordů, půjde letos pravděpodobně z pohledu příjmů z filmového byznysu pro Disney o rekordní rok. Jen čas ale ukáže, která z těchto sérií nakonec bude finančně úspěšnější.