Krasojízda Elona Muska. Raketa Falcon Heavy zvládla bez chyby svůj druhý start v historii

Jiří SvobodaJiří Svoboda

falcon-heavy2-spacex
0Zobrazit komentáře

Uběhl více než rok od doby, kdy se poprvé vznesla k obloze nejsilnější vesmírná raketa současnosti Falcon Heavy. Její tvůrce SpaceX s druhou misí dlouho otálel, ale nyní lze říct, že se čekání vyplatilo. Vesmírný startup Elona Muska totiž dokázal provést první komerční misi rakety zcela bezchybně a veřejnost tak znovu mohla vidět nejen synchronní přistání dvou bočních boosterů rakety na pevné zemi, ale i úspěšný sestup prostředního boosteru na plošinu v Atlantiku. Právě tato část u první mise Falconu jako jediná selhala.

Falcon Heavy odstartoval z floridského mysu Canaveral v 0:35 SELČ a v následujících deseti minutách předvedl výkon, který snad nelze nazvat jinak než krasojízdou. Přesně podle plánu se ve více než 100 kilometrech nad Zemí oddělily boční i střední první stupně rakety (boostery), aerodynamické kryty a proběhl zážeh druhého stupně rakety. Všechny tři boostery následně úspěšně přistály a druhý stupeň mezitím nasměroval svůj náklad, satelit Arabsat 6A, na správný orbit. Už po 34 minutách se Arabsat 6A oddělil a tím byla mise hotova.

Falcon Heavy měl odstartovat už v březnu, došlo však ke zpoždění do dubna. Postupně se nepodařilo dostat raketu včas na rampu, a tak byly odloženy i starty ze 7. a 9. dubna, přičemž 10. dubna byl let nejdříve dvakrát posunut a pak zrušen z důvodu příliš silného větru.

Satelit Arabsat 6A, který Falcon Heavy vynesl, je velký šestitunový komunikační satelit, který začne zprostředkovávat internetový, televizní i rádiový signál pro obyvatele Afriky, Blízkého východu i Evropy. Kvůli jeho velikosti by ho jen s obtížemi vynesl na místo určení menší Falcon 9, tím spíš v situaci, kdy oním místem není nízká oběžná dráha (300 až 400 kilometrů), ale orbit, který bude sahat až do 90 tisíc kilometrů od Země.

Zde začne obíhat po takzvaném geostacionárním orbitu, což znamená, že se ze Země bude jevit jako nehybný a může tak vysílat stabilní signál na určité území. Arabsat 6A by měl fungovat dlouhých patnáct let. Svou misi však začíná později než sesterský Arabsat 6B, který funguje už od roku 2015.

Při první misi v únoru 2018 vynesl Falcon Heavy do vesmíru zkušební náklad, kterým byla figurína takzvaného Starmana usazená ve voze Tesla Roadster. Ten se aktuálně pohybuje na oběžné dráze kolem Slunce a dostal se již i dál, než je Mars. Přestože se jednalo o nekomerční misi, živě ji sledovaly miliony lidí po celém světě. Svět tehdy obletěly zejména obrázky synchronně přistávajících dvou částí prvního stupně rakety, což se povedlo i nyní.

Kdy poletí Falcon Heavy příště?

Jisté je, že Falcon Heavy se nebude nudit ani do budoucna. Ještě letos v červnu by mě vystartovat se satelitem pro Letectvo Spojených států a několika sekundárními náklady. Na tento let přitom SpaceX plánuje využít první stupně z celkově druhého letu. Na únor 2021 má Letectvo USA objednaný ještě jeden let.

heavy1

Raketa Falcon Heavy

Foto: SpaceX