Legendární Walkman po 40 letech ožívá. V Hongkongu vytvořili retro kazetový přehrávač s Bluetooth

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

itsok_moodphoto_4-min

Foto: Ninm

Kazetový přehrávač It’s OK s Bluetooth

0Zobrazit komentáře

Psal se rok 1978, když přišla japonská firma Sony s přenosným hudebním přehrávačem Walkman, díky kterému mohli lidé poslouchat hudbu za pochodu. Malé zařízení, které přehrávalo kazety, způsobilo revoluci a po celém světě se prodaly stovky milionů Walkmanů. Zatímco samo Sony už svůj hudební přehrávač neprodává, jeho odkaz žije dál.

Důkazem jsou hongkongští Ninm Lab, kteří se rozhodli právě při příležitosti 40. výročí od příchodu prvního Walkmanu tento legendární přenosný hudební přehrávač oživit. A aby odpovídal dnešní době, nechybí v něm nové technologie, které by se pravděpodobně dostaly i do nových verzí, kdyby Walkman stále vyrábělo Sony.

Zůstává zároveň jedna klíčová vlastnost, která už v dnešním světě nemá příliš prostoru. Přehrávač It’s OK, jak se produkt od Ninm jmenuje, je právě na kazety, z nichž si dnes hudbu vychutnávají především milovníci retra. A na ty hongkongští tvůrci sázejí a nabízí jim moderní kazetový přehrávač s Bluetooth 5.0, díky kterému můžete poslouchat kazety bezdrátově, ať už ze sluchátek nebo reproduktorů.

itsok_moodphoto_3-min

Foto: Ninm

Kazetový přehrávač It’s OK s Bluetooth

Pokud by si však chtěli někteří skutečně zavzpomínat na poslech z walkmanu se vším všudy, nabízí It’s OK také 3,5mm jack pro připojení sluchátek s kabelem. K dokreslení celé atmosféry z 80. let poslouží i dvě tužkové baterie, které přehrávač poháněly i právě před čtyřiceti lety a stejně je tomu i v případě It’s OK.

Ninm Lab už se svým přenosným kazetovým přehrávačem slaví úspěch na Kickstarteru, kde byl za pár dní překonán původní cíl, kterým bylo vybrat téměř 13 tisíc dolarů. Stovky fanoušků hudby z kazet už přispěli více než 45 tisíci dolary (přes 1 milion korun) a přehrávač It’s OK by se měl k prvním zákazníkům dostat do konce roku.

ostrava-koncertni-hala-1

Přečtěte si takéNová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardyNová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardy

V prodeji je růžová, bílá nebo modrá varianta za 75 dolarů (1 700 korun), přičemž každý přehrávač obsahuje i prázdnou kazetu, na kterou můžete nahrát až hodinu záznamu. It’s OK totiž nechybí ani mikrofon právě pro nahrávání.

itsok_moodphoto_10-min

Foto: Ninm

Kazetový přehrávač It’s OK s Bluetooth

itsok_moodphoto_6-min

Foto: Ninm

Kazetový přehrávač It’s OK s Bluetooth

itsok_moodphoto_12-min

Foto: Ninm

Kazetový přehrávač It’s OK s Bluetooth

Nová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ostrava-koncertni-hala-1

Foto: MMO

Vizualizace nové koncertní haly v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Koncertní haly vždy patří ke kulturním centrům měst, ve kterých se nacházejí. Nelze říct, že by už dnes Ostrava neměla několik zajímavých míst k pořádání koncertů a kulturních akcí, jsou však vhodné spíše k velkým hudebním festivalům nebo naopak komornějším událostem. Po několika dekádách pokusů tak město nyní úspěšně vybralo projekt nové koncertní haly, který navrhlo renomované architektonické studio z New Yorku.

Primátor Ostravy Tomáš Macura říká, že „poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století“. Jedná se přitom o budovy, které výrazným způsobem zvyšují kulturní prestiž daného města a jsou schopny přilákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem.

ostrava-koncertni-hala-3

Nepřekvapí proto, že také ostravská koncertní hala, která bude přímo připojena ke stávajícímu Domu kultury, je z architektonického hlediska velmi výrazná. Nejednomu člověku dá svojí oblou strukturou a vztahem ke hranaté stavbě Domu kultury jistě vzpomenout například na ikonickou „zrcadlovou fazoli“ v Chicagu nebo jiné skulptury vysoce ceněného umělce Anishe Kapoora.

Ve městě typickém ostrými hranami krajiny těžkého průmyslu bude pravděpodobně působit jako zvláštní příchozí z jiného světa, což se zdá být přesně jejím záměrem. Nechce zapadnout do existující architektury a zaběhlého systému, ale stát v zajímavém kontrastu ke svému okolí, vytvářet dojem trochu vzdáleného novotvaru, který je však zároveň zcela přístupný díky velkým proskleným prostorům.

ostrava-koncertni-hala-4

Vítězný návrh stavby je dílem newyorského studia Steven Holl Architects + Architecture Acts, které má ve svém portfoliu velké projekty v hlavních městech Číny a Dánska a několik velkých muzeí umění a univerzitních budov. Jeho projekt pro Ostravu byl vybrán porotou renomovaných odborníků a vedení města ve druhém kole soutěže s celkem šesti účastníky s tím, že celkem projevilo zájem 31 firem.

Soutěž trvala necelý rok a podle slov primátora města její vítěz dokázal nejlépe propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou. „Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady,“ okomentoval projekt Macura.

ostrava-koncertni-hala-2

superman-james-gunn-01

Přečtěte si takéNový Superman funguje. Jak dokázal, že superhdinové pořád baví?Nový Superman funguje a lidé se na něj hrnou. Jak dokázal, že únava ze superhrdiny není skutečná?

Jedná se o největší architektonickou soutěž v novodobé historii města a předpokládaný rozpočet projektu 1,5 miliardy korun bez DPH má být uhrazen z rozpočtu města, většinového příspěvku Ministerstva kultury a výrazné pomoci Moravskoslezského kraje. Projektová dokumentace má být zcela dokončena do roku 2021 se začátkem stavby v roce 2022 a předpokládaným dokončením o dva roky později.

Nová budova má poskytnout velký koncertní prostor pro 1 200 až 1 400 posluchačů s perfektní akustikou a v neposlední řadě dostatečným zázemím pro prestižní Janáčkovu filharmonii Ostrava. V ideálním případě výrazným způsobem přispěje ke kulturnímu i estetickému oživení města a stane se důležitým místem nejen pro samotnou Ostravu, ale také Českou republiku.

ostrava-koncertni-hala-5
ostrava-koncertni-hala-6