Oběd přímo uprostřed lesa. Unikátní zahradní restaurace nemá žádné stěny a vypadá jako pára nad hrncem

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

hotpot-restaurant-muda7

Foto: MUDA

Unikátní Garden Hotpot Restaurant v Číně

0Zobrazit komentáře

Hot pot je specifický čínský styl vaření, kdy je polévka připravována v hrnci přímo uprostřed jídelního stolu. V zásadě tak už ze samotné přípravy jídla činí společenskou událost a všem umožňuje nahlédnout do nejzákladnějších ingrediencí, odhalujíc proces ve své esenci. Podobný přístup studio MUDA-Architects využilo při navrhování nové hotpot restaurace v jihozápadním čínském městě Čcheng-tu.

Přesněji řečeno, restaurace se nachází uprostřed eukalyptového lesa mimo urbanizovanou část města a ze svého prostředí učinila jednu z hlavních atrakcí. Spíše než o budově se dá hovořit o architektonickém útvaru, který v úzké linii obklopuje lotosové jezírko a jej zase úzce obíhá hranice lesa. Z hlediska zabírané plochy se tak restaurace stává součástí svého prostředí.

Aby si tento dojem co nejvíce vychutnali také obyvatelé a návštěvníci restaurace na předměstí, přezdívaném díky svým unikátním přírodním podmínkám „zelená plíce Čcheng-tu“, její strukturu tvoří pouze dřevěná podlaha a střecha podepřená sloupy, napodobujícími kmeny stromů.

hotpot-restaurant-muda2

Foto: MUDA

Unikátní Garden Hotpot Restaurant v Číně

Kromě okolní přírody tento koncept zapadá i do hotpot, což není pouze styl vaření, ale celá kultura typická neuspěchaným životním stylem, opět blízkým klidu tmavě zeleného lesa a tiché vody.

Architekti ze studia MUDA chtěli návštěvníky co nejvíce přiblížit přírodě a zároveň nenarušit její přirozenost. Výsledkem této idey je půdorys zcela se přizpůsobující přirozeným tvarům lesa a jezírka. Jediným prvkem, který z dokonalého estetického začlenění restaurace do prostoru, kde se nachází, vystupuje, je její barevné schéma.

Bílá barva střechy s tmavě zeleným okolím poměrně výrazně kontrastuje a při svém tvaru má připomínat páru linoucí se z hrnce.

hotpot-restaurant-muda1

Foto: MUDA

Tvar restaurace připomíná páru nad hrncem

Celý architektonický útvar má obvod 290 metrů, je vysoký 3 metry a jeho šířka se řídí přirozeným tvarováním hranice eukalyptového lesa. Materiály použité pro stavbu jsou, podobně jako její struktura, co nejzákladnější, takže podlahu tvoří odolné dřevo a střecha, podepřená 88 milimetrů tlustými ocelovými tyčemi, je poskládána z velkých plátů galvanizované oceli. Ze strany jezera stavbu lemuje dřevěná lavice.

Jelikož se architekti rozhodli zcela ctít komplexní přírodní tvary, museli tvar a formu restaurace navrhnout tak, aby zachovali desítky stromů nacházejících se jen pár decimetrů od hotové struktury. Při návrhu proto prostor mapovali manuálně a naprosto mu podřídily charakteristiky výsledného útvaru.

ostrava-koncertni-hala-1

Přečtěte si takéNová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardyNová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardy

Tato filozofie se promítla také do procesu stavění, protože byl zajišťován lokálními pracovníky s malými nebo žádnými profesními zkušenostmi se stavbou. Pro co nejlepší výsledek byl tedy návrh zahradní restaurace dále co nejvíce zjednodušen na základní struktury tak, aby jim všichni pracovníci snadno porozuměli. Zvolené procesy využívající strukturální sváření oceli zároveň umožnily rychlý proces výstavby a značně snížily náklady.

hotpot-restaurant-muda5

Foto: MUDA

Restauraci obklopuje lotosové jezírko a eukalyptový les

hotpot-restaurant-muda4

Foto: MUDA

Restaurace nemá žádné zdi, pouze podlahu a střechu

hotpot-restaurant-muda3

Foto: MUDA

Střechu podepírají sloupy připomínající stromy

Nová koncertní hala v Ostravě dá vzpomenout na ikonické stavby v Sydney a Berlíně. Město za ni dá 1,5 miliardy

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

ostrava-koncertni-hala-1

Foto: MMO

Vizualizace nové koncertní haly v Ostravě

0Zobrazit komentáře

Koncertní haly vždy patří ke kulturním centrům měst, ve kterých se nacházejí. Nelze říct, že by už dnes Ostrava neměla několik zajímavých míst k pořádání koncertů a kulturních akcí, jsou však vhodné spíše k velkým hudebním festivalům nebo naopak komornějším událostem. Po několika dekádách pokusů tak město nyní úspěšně vybralo projekt nové koncertní haly, který navrhlo renomované architektonické studio z New Yorku.

Primátor Ostravy Tomáš Macura říká, že „poslední opravdu plnohodnotnou koncertní halou postavenou u nás bylo pražské Rudolfinum z konce 19. století“. Jedná se přitom o budovy, které výrazným způsobem zvyšují kulturní prestiž daného města a jsou schopny přilákat orchestry i návštěvníky z celého světa.

Například Sydney má většina lidí pravděpodobně spojené s ikonickou stavbou Opery a také o něco bližší Berlínská filharmonie je nejen místem velkých kulturních událostí, ale také obdivovaným architektonickým experimentem.

ostrava-koncertni-hala-3

Nepřekvapí proto, že také ostravská koncertní hala, která bude přímo připojena ke stávajícímu Domu kultury, je z architektonického hlediska velmi výrazná. Nejednomu člověku dá svojí oblou strukturou a vztahem ke hranaté stavbě Domu kultury jistě vzpomenout například na ikonickou „zrcadlovou fazoli“ v Chicagu nebo jiné skulptury vysoce ceněného umělce Anishe Kapoora.

Ve městě typickém ostrými hranami krajiny těžkého průmyslu bude pravděpodobně působit jako zvláštní příchozí z jiného světa, což se zdá být přesně jejím záměrem. Nechce zapadnout do existující architektury a zaběhlého systému, ale stát v zajímavém kontrastu ke svému okolí, vytvářet dojem trochu vzdáleného novotvaru, který je však zároveň zcela přístupný díky velkým proskleným prostorům.

ostrava-koncertni-hala-4

Vítězný návrh stavby je dílem newyorského studia Steven Holl Architects + Architecture Acts, které má ve svém portfoliu velké projekty v hlavních městech Číny a Dánska a několik velkých muzeí umění a univerzitních budov. Jeho projekt pro Ostravu byl vybrán porotou renomovaných odborníků a vedení města ve druhém kole soutěže s celkem šesti účastníky s tím, že celkem projevilo zájem 31 firem.

Soutěž trvala necelý rok a podle slov primátora města její vítěz dokázal nejlépe propojit stávající kulturní dům s novou koncertní halou. „Vítězný koncept přináší nejen originální architekturu, ale také velmi zajímavé, byť náročné technické řešení, které je šetrné k životnímu prostředí, má dlouhodobou udržitelnost a nabízí nízké provozní náklady,“ okomentoval projekt Macura.

ostrava-koncertni-hala-2

the-chainsmokers

Přečtěte si takéJedni z nejlépe placených DJů mají i miliardový startupový fondPřes den byznys, v noci hudba. Jedni z nejlépe placených DJů světa mají i miliardový startupový fond

Jedná se o největší architektonickou soutěž v novodobé historii města a předpokládaný rozpočet projektu 1,5 miliardy korun bez DPH má být uhrazen z rozpočtu města, většinového příspěvku Ministerstva kultury a výrazné pomoci Moravskoslezského kraje. Projektová dokumentace má být zcela dokončena do roku 2021 se začátkem stavby v roce 2022 a předpokládaným dokončením o dva roky později.

Nová budova má poskytnout velký koncertní prostor pro 1 200 až 1 400 posluchačů s perfektní akustikou a v neposlední řadě dostatečným zázemím pro prestižní Janáčkovu filharmonii Ostrava. V ideálním případě výrazným způsobem přispěje ke kulturnímu i estetickému oživení města a stane se důležitým místem nejen pro samotnou Ostravu, ale také Českou republiku.

ostrava-koncertni-hala-5
ostrava-koncertni-hala-6