Televize Prima sází na stále větší atraktivitu esportu a kupuje největší český herní portál PLAYzone

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

esl-one-cologne-2017-esport-min

Foto: ESL

Esport turnaj ESL One Cologne 2017 v Counter-Strike: Global Offensive

0Zobrazit komentáře

Z hraní počítačových her je čím dál tím větší fenomén. A to jak z pohledu samotných hráčů, kteří již dnes nehrají jen ve svých pokojích, ale v obřích sportovních arénách, tak diváků, jež je sledují. Právě ze sledování hraní her se začíná stávat stále zajímavější byznys, na který naskakuje mnoho firem. V Česku je mezi nejviditelnějšími televize Prima.

O tom, že se z esportu stal kulturní fenomén, který začíná šlapat na paty na jedné straně tradičním sportům a na druhé televiznímu vysílání, hovořil v květnu pro CzechCrunch herní veterán Wim Stocks. Letos by měl esport v globálním měřítku představovat byznys o velikost 1,5 miliardy dolarů, a tak není divu, že do něj nakukuje stále více firem, které si chtějí kus urvat pro sebe.

Zatímco ve světě už do esportů vstupují obří společnosti jako Coca-Coca nebo McDonald’s, v Česku jsou zatím firmy opatrnější. Vidět jsou nejvíce například Alza nebo CZC, kteří jsou jako prodejci profesionálního herního příslušenství logicky součástí celého byznysu. Vedle nich se pak do esportů nejvíce tlačí televizní stanice Prima, která o gamingu vysílá stále více.

iem-katowice-2018-starcraft2-esport-min

Foto: ESL

Esport turnaj IEM Katowice 2018 ve Starcraft 2

Hlavním místem se pro esporty stala Prima Cool, kde mohou diváci sledovat komentované přenosy profesionálních zápasů v různých hrách nebo zpravodajství z herního světa, a tím Prima zdaleka nekončí. Za blíže neupřesněnou částku nyní její majitel Ivan Zach koupil polovinu gamingového portálu PLAYzone, což má potvrdit ambice Primy v esportech.

„Cílem tohoto spojení je rozvoj esportu a dále pak zatraktivnění televizního a online vysílání na Prima COOL,“ uvedla Prima k nejnovější akvizici, za kterou stojí společnost THR Media Ivana Zacha. Hlavní akcionář Primy odkoupil ve společnosti 50% podíl od dosavadního jediného vlastníka Lukáše Pleskota 50% podíl.

beatsaber

Přečtěte si takéČeský startup LIV získal na rozvoj VR téměř 23 milionů korun. Investoval i jeden z tvůrců Beat SaberuČeský startup LIV získal na rozvoj VR téměř 23 milionů korun. Investoval i jeden z tvůrců Beat Saberu

Herní portál PLAYzone v České republice funguje již přes deset let a navštěvuje ho podle vyjádření firmy přes milion unikátních uživatelů ročně, registrovaných je čtvrt milionu. Vedle informování o herní scéně stojí také za pořádáním herních eventů a Mistrovství České republiky v počítačových, mobilních a konzolových hrách. Prima se navíc díky PLAYzone dostane i k jednotlivým herním komunitám.

playzone-cz

Český gamingový portál PLAYzone.cz

„Je to logický krok pro obě strany. PLAYzone bude mít v zádech silného partnera a přístup k zajímavým reklamním inzerentům, majitel PLAYzone má do budoucna alespoň vyhlídku, že by si mohl případně manažersky oddechnout, a pro Primu je to doplnění portfolia. V zahraničí velké mediální domy a mediálky už dávno esport v portfoliu nějakým způsobem mají,“ komentuje pro CzechCrunch zakladatel agentury Socialsharks Petr Andrýsek, který do esportu začal nedávno investovat.

Na Primě se esportu věnují už od roku 2015. Aktuálně se na stanici Prima COOL vysílají dva herní pořady, Re-play a Cool Esport, a loni televize slavila úspěch s dvanáctidílným pořadem COOL LIGA v CS:GO. Podle Primy měl průměrnou sledovanost 44 tisíc televizních diváků v kategorii nad patnáct let a na internetu prý Prima zasáhla dalších 1,2 milionu diváků.

simona-kijonkova-zasilkovna

Přečtěte si takéZásilkovna otevírá českým e-shopům celou Evropu. Nově doručuje zásilky do 30 zemí včetně RuskaZásilkovna otevírá českým e-shopům celou Evropu. Nově doručuje zásilky do 30 zemí včetně Ruska

O tom, že celý byznys s hraním her stále roste, svědčí i blížící se turnaj ve hře Dota 2 v Šanghaji, který nabídne dosud největší prize pool na jednom turnaji v esportové historii. Profesionální hráči budou hrát celkem o více než 30 milionů dolarů, tedy necelých 700 milionů korun.

Již za pár dní začíná také Fortnite World Cup, kde se výše odměn rovněž vyšplhá na 30 milionů dolarů. Mistrovství světa v hraní populární hry Fortnite bude probíhat na newyorském Arthur Ashe Stadium, kam se vejde 23 tisíc diváků a hraje se na něm například tenisové US Open.

iem-katowice-2018-pubg-esport-min

Foto: ESL

Esport turnaj IEM Katowice 2018 v PUBG