Čína otevřela největší letiště světa připomínající mořskou hvězdici. Stojí za ním slavná architektka Zaha Hadid

tasing-airport-min

Foto: PKX

Design letištního terminálu byl navržen tak, aby mohl rychle odbavovat pasažéry a mohl dále růst

0Zobrazit komentáře

Na předměstí Ta-sing v čínském Pekingu vyrostlo jedno z největších a zároveň nejdražších letišť světa. Jeho terminál, který je alfou a omegou celého projektu, zabírá plochu o rozloze 65 tisíc metrů čtverečních a jeho návštěvníci se ocitnou v náručí vytříbeného designu z pera světově uznávaného architektonického studia Zahy Hadid. Celá realizace měla přijít na 11 miliard dolarů.

Provoz letiště by se měl naplno rozběhnout v průběhu tohoto týdne, kdy ranveje přivítají první komerční lety mířící z celého světa. Samotné letiště se nachází přibližně 50 kilometrů od centra Pekingu a stává se tak vítanou pomocí pro stávající Peking Capital International Airport, jehož kapacita již pomalu ale jistě přestávala stačit.

Jen za minulý rok prošlo jeho terminály přes 100 milionů cestujících, což z něj udělalo druhé nejvytíženější letiště světa, hned po letišti Hartsfield-Jackson v Atlantě. Nedostatečná kapacita začala bránit dopravcům v otevírání nových linek a zpožďovat odlety. Proto bylo vybudování nového letiště nezbytné.

ta-sing2

Foto: Zaha Hadid Architects

Design terminálu skutečně připomíná mořskou hvězdici

Letiště Ta-sing, koncipované do tvaru mořské hvězdice, bylo po pětiletém úsilí dokončeno letos v červnu, ovšem závěrečný audit proběhl až začátkem tohoto měsíce. Jeho design má na svědomí architektonické studio Zaha Hadid pojmenované po své zakladatelce a ikoně architektury 20. století, která byla držitelkou celé řady vysoce významných ocenění.

Ještě před svou smrtí v roce 2016 stihla se svými kolegy dokončit návrhy letiště se čtyřmi ranvejemi a terminálem o rozloze 97 fotbalových hřišť, které jemně zastřešuje šesticípá hvězdice a charakteristický architektonický styl studia. Právě nový terminál má být největší na světě.

condor

Přečtěte si takéKrach cestovky Thomas Cook německou aerolinku Condor neohrozí. Na další provoz získá 10 miliard korunKrach cestovky Thomas Cook německou aerolinku Condor neohrozí. Na další provoz získá 10 miliard korun

Symetrie jeho designu je zároveň vyjádřením otevřenosti vůči celému světu a oslavou letecké dopravy. Design hvězdice má evokovat harmonii a rovnováhu, hledá inspiraci v čínské krajině a její přírodě a použité barvy jsou odkazem na vizuální jazyk tradiční čínské kultury. Letiště má poukazovat na bohatou kulturní historii země, ve které stojí, a na její velkou budoucnost.

ta-sing4

Foto: Zaha Hadid Architects

Vizualizace centrálního prostoru, kterým budou procházet všichni cestující k jednotlivým branám

Hypermoderní letiště nabídne svým návštěvníkům veškerý možný komfort. Obsluhu zajišťuje robotický personál a všude je dostatek prostoru pro odpočinek a zábavu během čekání na let. Transfer po letišti by navíc měl být velice snadnou a rychlou záležitostí, a to díky unikátnímu tvaru terminálu s centrálním středem připomínajícím velké náměstí. Cesta z něj k jednotlivým letovým branám by neměla zabrat více než osm minut.

Letiště ještě není v současné době kompletní. Jeho design byl navržen tak, aby mohlo postupně růst a flexibilně se přizpůsobovat potřebám provozovatele. V současné době zvládne jeho kapacita odbavit 45 milionů cestujících ročně, což by se mělo do roku 2025 navýšit na 72 milionů pasažérů, přičemž kapacita bude i nadále narůstat na číslo přesahující 100 milionů pasažérů ročně.

Na jaře příštího roku by na jeho ranvejích měly přistávat letadla ze 112 destinací celého světa, přičemž nejčastěji se bude jednat o letadla společností China Southern Airlines a China Eastern Airlines. S městem bude letiště spojeno pomocí kyvadlové autobusové a železniční dopravy a také vysokorychlostním vlakem.

ta-sing3

Foto: Zaha Hadid Architects

Vizualizace příjezdu k letištnímu terminálu

Návštěva takového letiště bude skutečným zážitkem, který by si měli cestující především užívat. Dost možná se bude jednat o podobný zážitek jako při návštěvě singapurského letiště Jewel Changi Airport, které nabízí zákazníkům největší vnitřní vodopád na světě, a dokonce i svůj vlastní les.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym