Sázka na baterie. Porsche za miliony dolarů navyšuje podíl v Rimacu, tvůrci superrychlých elektromobilů

materimac

Foto: Rimac

Zakladatel automobilky Rimac Mate Rimac

0Zobrazit komentáře

Elektrické supersporty táhnou. Své by o tom mohl vyprávět mladý zakladatel chorvatského startupu Rimac, jenž si dal před lety za cíl vyrobit superrychlý elektromobil, který zaujme tu nejnáročnější klientelu. Zatímco firma začala s takzvaným Conceptem One, jehož 8 limitovaných kusů se okamžitě vyprodalo, minulý rok už odhalila Rimac C Two, který bude mít ohromných 1 914 koní a cenovku v milionech dolarů.

Stovku má automobil pokořit za pouhé dvě vteřiny a dosáhnout maximální rychlosti kolem 415 kilometrů za hodinu. Právě to zaujalo v letošním roce i automobilky Hyundai a Kia, které do chorvatského Rimacu investovaly celkem 80 milionů eur, respektive přes 2 miliardy korun, a navázaly úzkou spolupráci na vývoji baterií i součástek pro elektromobily. Ještě předtím ale startup upoutal také matadora německých sportovních vozidel, Porsche, které ve firmě loni odkoupilo 10% podíl za 18,7 milionu eur (483 milionů korun).

4169420_taycan_turbo_s_2019_porsche_ag-min

Přečtěte si takéPorsche odhalilo svůj první elektrický sporťák. Cenovka očekávaného Taycanu překročí 4 miliony korunPorsche odhalilo svůj první elektrický sporťák. Cenovka očekávaného Taycanu překročí 4 miliony korun

Důkaz o tom, že Porsche Rimacu bezmezně věří, přináší poslední oznámení, že německá automobilka navýšila podíl ve startupu na 15,5 procenta. Získané prostředky mají firmě Mata Rimaca pomoci v rozšiřování týmu, který dnes čítá již 550 lidí, a také ve vývoji vysokovoltážních baterií a elektrických převodovek, které Rimac dodává i ostatním automobilkám. Startup navíc v roce 2013 vstoupil také do segmentu elekrických kol se svou sesterskou firmou Greyp Bikes.

rimac4

Foto: Rimac

Rimac Concept_Two