Plastová Lítačka může od prosince zůstat doma. Cestující si do mobilu konečně nahrají i dlouhodobé kupony

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tramvaj-praha-prague-min

Pražská tramvaj

0Zobrazit komentáře

Městská hromadná doprava v Praze a navazující regionální ve Středočeském kraji se opět posune vstříc moderní budoucnosti. Od prosince už budou moci definitivně nechat doma své plastové Lítačky i ti, kteří karty využívají pro dlouhodobé kupony. Nově totiž půjde nahrát právě dlouhodobé kupony do mobilní aplikace.

Už je to více než rok, co v Praze a Středočeském kraji funguje nový dopravní systém, který cestujícím významně usnadnil nákup jízdenek i dlouhodobých kuponů. V rámci nového systému PID Lítačka byla spuštěna i zmíněná mobilní aplikace, avšak do ní až dosud nebylo možné nahrát dlouhodobé kupony.

Operátor ICT, který Lítačku vyvíjí, sice jejich příchod do mobilní aplikace sliboval již dlouhé měsíce a v létě dokonce potvrzoval, že již má vše nachystané, ale definitivně se očekávaná funkce spustí až 1. prosince, jak pro CzechCrunch potvrdili zástupci městské firmy.

V praxi to znamená, že aplikace bude vedle fyzické plastové karty fungovat jako plnohodnotný identifikátor, který budou moci přijímat revizoři a průvodčí.

litacka2

Foto: CzechCrunch

Plastovou Lítačku bude brzy možné nechat doma i s dlouhodobým kuponem

Po aktualizaci samotné aplikace, která proběhla již v létě, muselo být na nový identifikátor připraveno také více než tři tisíce odbavovacích zařízení v dopravních prostředcích, což nakonec zabralo delší dobu. Od prosince již nicméně budou připravení jak cestující se svými aplikacemi, tak i odbavovací zařízení v Praze a Středočeském kraji.

Celkově nový dopravní systém PID Lítačka oslovuje až tři miliony obyvatel a právě dlouhodobé, výhodnější kupony patří k populárním produktům pro lidi, kteří městskou či příměstskou hromadnou dopravou cestují každý den za prací. Až dosud bylo možné nahrávat takové kupony buď na Lítačku, nebo na In Kartu Českých drah a také na platební karty Visa či Mastercard.

Od prosince už však bude moci cestující nechat veškeré plastové karty doma, pokud bude mít vždy po ruce nabitý mobilní telefon. V něm se revizorovi či průvodčímu prokáže přes QR kód či NFC čip, který je však možné k takovým úkonům používat jen na Androidu. Půjde o stejný princip jako u jednorázových jízdenek, které již v aplikaci jsou, a identifikovat se aplikací půjde v metru, tramvajích, vlacích i autobusech.

Byť již mobilní aplikace v rámci systému PID Lítačka zastane mnoho funkcí, do webového e-shopu budou muset cestující zatím i nadále chodit, pokud si budou chtít dlouhodobý kupon koupit. Operátor ICT sice již jeho nákup připravuje také v aplikaci, ale i u této funkce se vše protahuje a měla by dorazit až v prvních měsících příštího roku.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym