Úspěšný byznys lze rozjet, i když pracujete jen 40 hodin týdně, motivuje šéf Shopify. Víkendy tráví hraním videoher

Filip HouskaFilip Houska

tobias-lutke-shopify

Foto: Shopify

Tobias Lütke, spoluzakladatel a CEO Shopify

0Zobrazit komentáře

Existuje celá řada přístupů, jak vybudovat úspěšný byznys. Všechny ovšem stojí na stejném základu: disciplíně a tvrdé práci. Žádná firma, která dnes definuje své respektované odvětví na trhu, nevznikla na pouhé náhodě a laxním přístupu zakladatelů, respektive celého týmu. Pracovní nasazení by nicméně nemělo zacházet do extrémů, což zdůrazňuje i Tobias Lütke.

Devětatřicetiletý Kanaďan, který se narodil v německém Koblenzu, spoluzaložil a vede společnost Shopify, která poskytuje platformu pro tvorbu e-shopů a pomáhá obchodníkům s marketingem, platbami i doručováním zboží. Relevanci v dnešní e-commerce sféře pak potvrzuje tržní hodnotou okolo 48 miliard dolarů a firmami jako Red Bull nebo Tesla, které na ní mají zřízené své lokální online prodeje.

Shopify se v této oblasti obecně řadí ke klíčovým hráčům a neustále roste, což se projevuje na bohatší základně klientů a zároveň na zvyšováním svých tržeb, které během letošního třetího čtvrtletí vylétly na 390 milionů dolarů. Oproti stejnému období v roce 2017 tak šlo o více než dvojnásobný růst, přičemž se očekává, že letošní rok celkově završí s tržbami kolem rekordních 1,5 miliardy dolarů.

shopify_toronto_2

Foto: Shopify

Kanceláře Shopify v Torontu

Vzhledem k tomuto tempu je tedy snadné předpokládat, že za celým kolosem stojí obrovská dřina, špičkový tým a – jak tomu u velkých úspěšných firem bývá – tisíce hodin přesčasů a neklidných, stresujících nocí. Podle Lütkeho to však není zcela pravda, což nyní vysvětlil na Twitteru, kde nasdílel své „povánoční poselství“ shrnující několik bodů, které jsou v hektické startupové době poněkud netradiční.

Žádné noční směny a herní víkendy

Snad každý podnikatel s vizí rozjetí úspěšného byznysu řeší čas a má tendenci mu obětovat i svůj osobní život, který by jinak trávil v obklopení své rodiny nebo svými koníčky, jež se od pracovního mindsetu diametrálně liší. Pro mnohé to může bý téměř nadlidský úkol, pro Lütkeho jako otce tří dětí však jde o jedno z klíčových nastavení, které od vzniku Shopify v roce 2004 dodržuje.

„Nikdy jsem nepracoval přes noc. Vždy, když jsem chtěl pracovat více než čtyřicet hodin týdně, bylo to jen proto, že jsem měl palčivou potřebu to tak udělat. Potřebuji osm hodin spánku stejně jako každý jiný. Ať už si to připouštíme, nebo ne,“ zní jeden z tweetů, se kterými rozjel bohaté vlákno. „Vždy jsem doma o půl šesté večer,“ dodává.

S kvalitním spánkem a dostatkem volného času, který Lütke o víkendech tráví hraním videoher, s rodinou nebo v obklopení přátel, se také pojí aspekt kreativity. Je všeobecně známo, že kreativitu nelze přivolat na povel – naopak musí přijít sama. A podle šéfa Shopify je to maximálně na pět hodin denně, pak se vytrácí.

„Nemůžete podvádět, když jde o kreativní práci. Věřím, že denně má každý nás pět kreativních hodin. A jediné, co po lidech v Shopify žádám, je, aby čtyři z nich nasměrovali pro svou práci ve firmě,“ prozrazuje svůj recept Lütke.

Tobias Lütke, šéf Shopify

Pohodová Kanada

Že se Lütkemu a jeho týmu podařilo vybudovat natolik úspěšnou společnost a zároveň nepřijít o zdravý rozum z přepracování, je zásluhou i oblasti, ze které vše řídí. Shopify má ústředí v Ottawě, hlavním městě Kanady, které není tak zběsilé jako Silicon Valley ve Spojených státech, které se stalo synonymem pro startupovou a obecně podnikatelskou sféru.

Jakmile totiž firma vzniká tam, jsou na ni kladeny vysoké nároky spojené s neustále se zvyšujícími náklady na profesní i běžný život. Tamní podnikatelé tedy mají tendenci pracovat až příliš tvrdě a mnohdy i na úkor svého zdraví, aby vše dostatečně dobře utáhli. Naopak Kanada se oproti tomu jeví jako klidné místo bez sklonů k pumpujícímu workoholismu.

Od toho se odvíjí i výběr nových zaměstnanců a investorů. Co se týče budování pracovního kolektivu, Lütke prosazuje myšlenku, že namísto najmutí těch nejlepších inženýrů a hvězdných vývojářů raději volí cestu výběru skromnějších pracovníků, kteří umí zapadnout do týmu. „Dáváme lidem prostor. Milujeme opravdové týmy, které se formují do skutečného přátelství,“ zmiňuje.

shopify_ottawa_3

Foto: Shopify

Pracovní tým v ústředí Shopify v kanadské Ottawě

I proto se v ústředí firmy vždy pořádaly turnaje ve hře FIFA, aby zaměstnanci poznali celý tým z jiného pohledu a nevnímali práci čistě jako práci. „Ten, kdo prohrál, musel například odvést týdenní várku serverů z eBay do našeho datového centra v Torontu,“ popisuje Lütke.

Start bez investorů

Dobrý vhled dává také do situace, kdy firma musela řešit kapitál pro další rozjezd. Shopify mělo tu výhodu, že dokázalo vybudovat vlastní značku ještě předtím, než přibíralo na palubu první venture kapitálové investory. Ti přišlo až o několik let později, kdy vedení chtělo byznys škálovat. I tak ale Lütke dodává, že nebrali investory, kteří by je v budoucnu připravili o status dobré společnosti.

„První investici od venture kapitálové firmy jsme vzali v roce 2010 (po šesti letech provozu, pozn. red.), ale společnost jsme tím nezměnili. Byli jsme lepší v mnoha ohledech, ale nezměnil se náš názor na společnou práci, najímání nebo formování týmů,“ vysvětluje a dodává, že se řídili tím, co tehdy řekl spoluzakladatel Daniel Weinand: „Nebudujme společnost, ve které bychom za deset let nechtěli pracovat.“

Lütke nezapomíná ani na milník v podobě vstupu na burzu, který se uskutečnil v roce 2015. V návaznosti „kvalifikace do velkých lig“ (jak to Shopify nazývá) uspořádala společnost velkou tematickou párty, aby oslavila nejen tehdejší zhruba 200procentní vzrůst hodnoty akcií na 407 dolarů.

I tento zásadní bod pro budování firmy nicméně neotřásl skromnými a uvědomělými základy. „Nikdo si nekoupil Lamborghini. Stále jsme pracovali na problému, do kterého jsme se zamilovali,“ dodává Lütke.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym