Chytré obecní komunikaci se v Česku daří. Mobilní rozhlas loni získal přes 170 nových měst a zasahuje přes 2 miliony lidí

ondrej-svrcek1

Foto: Neogenia

Ondřej Švrček, zakladatel Munipolisu

0Zobrazit komentáře

Veřejné dění začíná zajímat stále větší počet obyvatel jednotlivých obcí. Ti mohou získávat potřebné informace hned několika způsoby, buď přímo na zasedání zastupitelstva obce, na úředních deskách, které naleznou fyzicky na daném místě v obci, případně v její online verzi na webu, prostřednictvím rozhlasu či tištěných zpravodajů. Stále populárnější se však stávají i nástroje chytré komunikace a participace, mezi které patří Mobilní rozhlas.

Jeho služby jen za loňský rok začalo využívat 171 nových měst a obcí a 100 tisíc nových uživatelů, kulminovaný dosah služby je přes dva miliony osob a platí tak za největší tuzemskou platformu pro chytrou obecní komunikaci. Samosprávy díky ní mohou v reálném čase komunikovat se svými obyvateli prostřednictvím aplikace, ale i SMS zpráv a e-mailů. V praxi to znamená, že je obyvatel využívající této služby okamžitě informován, pokud dojde k výpadku elektřiny nebo požáru.

„Díky chytré komunikaci mají starostové šanci komunikovat s každým občanem, kdykoli a kdekoli, ať je to dospívající školák, maminka na mateřské, člověk pracující mimo obec nebo slabozraký senior. Jedná se o nejekonomičtější a zároveň nejefektivnější kanál současnosti, který je vhodným doplňkem amplionů a společně dokáží pokrýt potřebu celé obce a jejich obyvatel,“ vysvětluje Ondřej Švrček, spoluzakladatel Mobilního rozhlasu.

mobilni-rozhlas-aplikace

Foto: Mobilní rozhlas

Aplikace Mobilní Rozhlas

Mezi největší obce, které tuto platformu využívají, patří Most, Praha 7, Praha 15, Brno-Královo Pole či Litoměřice. Služba v nedávné době expandovala i na Slovensko, kde ji jako první začaly využívat Topoľčany.

V současné době celý ekosystém Mobilního rozhlasu zasahuje 2,3 milionu obyvatel z více než 500 obcí po celé České republice. Jen v minulém roce se k platformě připojilo 171 nových obcí a měst a přibylo 100 tisíc nových uživatelů.

Oproti roku 2018 Mobilní rozhlas rozeslal v roce 2019 o 250 % více zpráv. Dvě pětiny zpráv byly odeslány prostřednictvím SMS a zbytek přes e-mail či notifikace do mobilu. Mobilní rozhlas také odeslal několik tisíc zpráv v hlasové formě, která je určena pro osoby se zrakovým postižením. Vůbec nejčastěji byly skrze platformu odesílány pozvánky na kulturní akce, informace o přerušení dodávek energií a výsledky jednání zastupitelstva.

Pomůcka pro participaci i záchranu zatoulaných psů

Skrze zpravodajství pomáhá Mobilní rozhlas také ochraňovat majetek, a dokonce i životy občanů. Starostové přes jeho platformu vydávají varování před nejrůznějšími riziky, která se v obci vyskytují, ať už se jedná o podvodné podomní prodavače či lupiče. Systém zároveň pomáhá efektivně hledat ztracené osoby i zvířata. Takto se podařilo najít již 250 zaběhlých psů.

mobilni-rozhlas-zachranka

Foto: Neogenia

Zakladatel aplikace Záchrana Filip Maleňák a zakladatel Mobilního rozhlasu Ondřej Švrček

Mimo zpravodajství umožňuje Mobilní rozhlas, který spolupracuje s další českou populární aplikací Záchranka, také aktivní participaci občanů. Například skrze participativní rozpočty mohou občané vybrat prioritní investice samosprávy a navrhují vlastní projekty díky anketám a minireferendům. Takto si vybírají názvy lokalit či otevírací doby institucí. Sami občané mohou jednoduchou zprávou upozornit obec na výskyt nejrůznějších problémů, týkajících se například znečištění obce či poškození veřejného majetku.

„Definitivně se ukazuje, že nástroje chytré komunikace v rukách schopných starostů, zastupitelů nebo tajemníků dokáží znovu nastartovat občanskou společnost, umožnit lidem podílet se na důležitém rozhodování a celkově zvyšovat kvalitu života v obci. V době, kdy dochází k vylidňování regionů, je to jeden z nejdůležitějších cílů každé samosprávy,“ uzavírá Švrček.