Spanilá jízda Tesly pokračuje. Poslední výsledky opět bořily všechna očekávání a akcie letí vzhůru

tesla-1

Foto: Duncan Hull/Tesla

Tesla odhalila finanční výsledky za poslední kvartál loňského roku a bezpochyby potěšila investory i fanoušky značky

0Zobrazit komentáře

Hotovo a podtrženo. Tesla má kompletní výsledky i za poslední kvartál minulého roku a předkládá nám čísla dokazující, jak moc se automobilka po problémech z první poloviny minulého roku vzchopila. A není to vše.

Zatímco první půlrok byl pro Teslu ve znamení velkých problémů, druhá polovina roku 2019 přinesla obrat o 180° a velkou jízdu, která vyvrcholila rekordní hodnotou akcií i celkovou hodnotou společnosti. Ta překonala hranici 100 miliard, a Tesla se tak stala nejhodnotnější automobilkou Spojených států, a hodnotnější automobilkou než Volkswagen. Ostatně celý rok 2019 v podání Tesly jsme vám již dříve shrnuli do malého přehledu.

Neotálejme však, a pojďme se podívat na čísla ze čtvrtého kvartálu. Tesla již dříve oznámila, že za poslední tři měsíce se jí podařilo dodat zákazníkům rekordní počet 112 tisíc elektromobilů vlastní produkce, přičemž 92 tisíc z nich byl Model 3. Třetí čtvrtletí v řadě tak automobilka dosáhla rekordně vysokého počtu dodávek.

tesla-Model 3 Performance – Red Front Motion – SF Skyline

Foto: Tesla

Tesla Model 3

S rostoucím výrobním tempem a zájmem ze strany zákazníků zákonitě souvisí zvyšující se příjmy společnost. Ty za poslední kvartál roku 2019 dosáhly částky 7,38 miliardy dolarů (v přepočtu přibližně 170 miliard korun), což je suma výrazně převyšující odhady analytiků. Ti předpovídali příjmy v maximální výši 7,15 miliardy dolarů, tedy přibližně 164,4 miliardy korun. Zároveň je to podstatně vyšší částka než 6,3 miliardy dolarů (145 miliard korun) z předchozího kvartálu. Za celý rok 2019 se příjmy společnosti vyšplhaly na 24,6 miliardy dolarů (přibližně 565 miliard korun).

Co se zisků týče, zde se odhady analytiků pohybovaly v rozmezí 1,62 až 1,79 dolaru na akcii. A i v tomto případě byly odhady značně podceněny, protože čistý zisk Tesly činí 105 milionů dolarů (přibližně 2,4 miliardy korun) s 2,14 dolary na akcii. Tesla výsledky navázala na překvapivá čísla z minulého čtvrtletí a dál pokračuje ve své spanilé finanční jízdě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Rok 2019 uzavírá s hotovostí ve výši 6,3 miliardy dolarů, což je více než měla kdy předtím. Navíc na pozitivní finanční výsledky opět zareagovala hodnota akcií automobilky, která za několik posledních měsíců předvádí neskutečné výkony. Po uzavření burzy se dostala až k hodnotě 620 dolarů za kus a možná se jí podaří překonat hranici 650 dolarů.

Další novinky

Finanční výsledky samozřejmě nejsou tím jediným, s čím Tesla rok 2019 uzavírala. Jedna z informací se týkala flotily sdílených služeb, která se měla rozrůst až dvojnásobně. I přes očekávání se však nemluvilo o tom, jaké má v této oblasti Tesla další plány. Její vozy by měly být vybavovány systémem, který umožní majitelům vydělávat službami sdílené autonomní mobility.

Tesla zároveň oznámila, že za minulý rok otevřela 51 nových poboček, Českem nevyjímaje, zajišťujících servis a prodej vozů. Dařilo se také divizi solárních technologií, která měla za poslední kvartál vyrůst o 26 %, ovšem i zde byla Tesla na informace skoupá a nic podstatnějšího jsme se nedozvěděli.

elon-musk

Foto: SD/Flickr

Elon Musk

Tesla a její kapacity

Více informací máme ohledně výrobních plánů automobilky pro tento rok. Cílem Tesly je dodat přes půl milionu vozů. Roční výrobní kapacity se momentálně pohybují na číslech 90 tisíc pro Modely S a X, 400 tisíc pro Model 3 a Model Y v továrně ve Fremontu a dalších 150 tisíc Modelů 3 je schopna obstarat, kvůli koronaviru aktuálně uzavřená, továrna v Šanghaji. V ní by měly být časem vyráběny i Modely Y, kterých chce Tesla v roce 2020 vyrobit 100 tisíc kusů.

Tesla do svých propočtů zahrnuje i několik plánovaných kusů nákladních vozů Semi. Navíc se očekává, že by se svého debutu měly dočkat i nejnovější modely, a to Cybertruck a Roadster a zároveň budou pokračovat práce na nově vznikající továrně u Berlína.

tesla-cybertruck2

Foto: Tesla

Tesla Cybertruck

Cybertruck a Model Y

Zůstaňme ještě chvilku u prozatím posledního představeného modelu, kterým je pick-up Cybertruck. Ten Musk v současné době sám pilně testuje přímo v ulicích, a jak se zdá, je z něj naprosto nadšený.

„Produkt je lepší, než si lidé uvědomují. Nemají dostatek informací, aby si uvědomili jeho úžasnost. Je to prostě skvělé,“ sdílel Musk své nadšení s akcionáři. Sice neprozradil chystanou výrobní kapacitu, ale odhaduje, že první 3 nebo 4 roky bude poptávka po vozu dostatečně vysoká.

tim-cook-iphone11-pro-apple

Přečtěte si takéNejhodnotnější tech firma světa pořád k nezastavení. Apple oznámil rekordní kvartál, rostl díky iPhonům i wearablesNejhodnotnější tech firma světa pořád k nezastavení. Apple oznámil rekordní kvartál, rostl díky iPhonům i wearables

Tesla se rozhovořila i o Modelu Y, jehož výroba měla být spuštěna během tohoto měsíce. Jeho první dodávky by měly začít v březnu. Zároveň byla oznámena zpráva, že se inženýrům podařilo u konfigurace s pohonem všech kol navýšit dojezd vozu na jedno nabití na 507 kilometrů oproti předchozím 450 kilometrům. Podle Muska tak bude Model Y nejúčinnějším elektrickým SUV na světě s dosahem 6,5 kilometru na kWh.

tesla-model-y-1-min

Foto: Tesla

Tesla Model Y

Univerzita Karlova zakládá vlastní herní studio. Charles Games budou vyvíjet a prodávat vlastní počítačové hry

Michal PtáčekMichal Ptáček

attentat-3

Foto: Attentat 1942

Na vývoji hry Attentat 1942 se významně podílela Univerzita Karlova. Ta teď zakládá vlastní herní studio

0Zobrazit komentáře

Z původně okrajové multimediální zábavy se počítačové hry v posledních letech přetransformovaly v plně mainstreamovou záležitost, která se může směle řadit po bok hudby, filmů i knih. A to i u nás v Česku. S raketově rostoucí popularitou počítačového hraní, jde ruku v ruce i větší zájem o samotnou technickou stránku věci – tedy vývoj, které má na našem území dlouholetou tradici.

Ostatně, byli to právě čeští vývojáři, kteří světu dali herní tituly jako Mafia, Hidden & Dangerous, Operace Flashpoint, z těch novějších poté platformovku Machinarium, RPG Kingdom Come: Deliverance nebo VR hudební hit Beat Saber.

A nutno říct, že jim k tomu narozdíl od západních konkurentů, kteří se mohou spoléhat na významnou státní i soukromou podporu, často stačily omezené finanční prostředky. Zejména pokud porovnáme globální úspěch tuzemských herních vývojářů a filmařů, kteří se dlouhodobě těší poměrně výrazné podpory od českého státu. Právě o tomto nepoměru se začíná v poslední době hlasitě mluvit a postupně vznikají iniciativy, které mají za cíl český herní průmysl konečně podpořit.

attentat

Hra Attentat 1942 od studentů Matematicko­-fyzikální a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Vše začíná u vzdělávání, a není tajemstvím, že hned několich tuzemských univerzit v posledních letech dělá konkrétní kroky k podpoře herního průmyslu. Hernímu vývoji se totiž věnují už například na pražském ČVUT a brněnské Fakultě informatiky Masarykovy univerzity, zřejmě nejdále je ale v tomto směru zatím Univerzita Karlova.

Ta nyní prostřednictvím své dceřinné společnosti Charles University Innovations Prague s.r.o zakladá vlastní herní studio Charles Games, které bude separátně vyvíjet a prodávat počítačové hry na globálním trhu a zisky částečně investovat do dalšího rozvoje studia i univerzity.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A bude na co navazovat. Před 2 lety totiž vývojáři univerzity vydali historickou point-and-click adventuru Attentat 1942, která úspěšně bodovala i za hranicemi. Hra se totiž dostala do finále herní soutěže Independent Games Festival, označované často jako herní ekvivalent filmových Oscarů a celkem prodala přes 7 tisíc kopií. Právě na úspěch hry už nyní pod hlavičkou Charles Games naváže i připravovaný titul Svoboda 1945.

„Jedná se o další důležitý krok v naplňování třetí role univerzity a přenášení výsledků naší excelentní vědecké činnosti do praktického života. První spin-off společnost Charles Games se bude zabývat vývojem výukových počítačových her a podporou studentských experimentálních děl. Zařazování multimediálních prvků do výuky považuji za jednu z důležitých cest, jak modernizovat systém vzdělávání v naší zemi, říká rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima.

attentat-4

Hra Attentat 1942 od studentů Matematicko­-fyzikální a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

V nově vznikajícím studiu bude působit šest lidí, na samotném zadání her se ale budou podílet studenti společně s vyučujícími oborů počítačová grafika a vývoj počítačových her na Matematicko­-fyzikální fakultě a nových médií na Filozofické fakultě.

V základu se Charles Games budou soustředit na tři vertikály. Komercializaci počítačových her, jejich vývoj a především také podporu mladých vývojářských týmů, které budou moci využívat inkubačních služeb inkubátoru studia. Celkovým cílem by měla být podpora herního vývoje jako takového a snaha vyslat do světa i další konkurence schopné tituly.

att

Vzdělávací hru Attentat 1942 lze zakoupit i na globálním herním tržišti Steam

Již nyní mohu prozradit, že se můžete těšit například na akční hru s robotickou tematikou či na adventuru vyprávějící příběh o tajemném lese,“ říká jednatel a hlavní programátor Charles Games dr. Jakub Gemrot.

A dodává: „Velké díky patří historikům z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, bez kterých by hry jako Attentat 1942 nebo Svoboda 1945 nevznikly, podobně pomohlo i financování fáze proof-of-concept z projektu GAMA od Technologické agentury ČR.