Do Prahy se vrací elektrické koloběžky Lime. V ulicích se zatím objeví 200 strojů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

lime-kolobezky-praha

Foto: Lime

Elektrické koloběžky Lime v Praze

0Zobrazit komentáře

Do pražských ulic se s pomalým rozvolňováním vládních opatření, jež měla zamezit rychlému šíření koronaviru, vrací život a vedle obyvatel to jsou i elektrické koloběžky. Americký startup Lime oznámil, že po několikatýdenní odstávce začne v tuzemském hlavním městě opět jezdit.

Zatímco Lime v posledních týdnech z Prahy zmizel, jeho konkurence v podobě tuzemského Revoltu v ulicích zůstala a jak pro CzechCrunch potvrzoval jeho šéf Pavel Kuchta, zájem o elektrické koloběžky i skútry je značný. Nelze se tak divit tomu, že jakmile se začínají do ulic vracet lidé, chce tam být i Lime.

Nutno podotknout, že se rychle se rozpínající americký startup nestáhl pouze z Prahy, ale také z celé řady dalších měst v celé Evropě a Severní Americe. Praha nicméně teď patří k prvním městům, kde zeleno-černo-bílé koloběžky začnou znovu jezdit.

„Elektrické koloběžky nabízejí alternativní dopravu pro ty, kteří chtějí cestovat sociálně vzdálenějším způsobem. Na základě našich současných zkušeností z jihokorejských měst, Soulu a Pusanu víme, že využití individuálních možností tohoto druhu mobility pomáhá při zploštění křivky nakažených COVID-19,“ říká Ondřej Široký, provozní ředitel Lime Czech Republic.

ondrej-siroky-lime

Foto: Lime

Ondřej Široký, provozní ředitel Lime v Česku

Jezdit bude možné s koloběžkami nadále ve stejné zóně, ale pro začátek nasadí Lime podle informací CzechCrunche jen 200 strojů. V plné sezoně jich v ulicích bylo zhruba 1 500. „Začínáme s menší flotilou, abychom lépe pochopili chování uživatelů v souvislosti s tím, jak se lidé po celém městě začnou vracet k běžným rutinám,“ doplňuje Široký, podle kterého pomáhá individuální forma dopravy zaplnit integrální mezeru v dopravě.

Aby byla služba dostupnější a mohli ji využít v době pandemie mnozí, kteří například nechtějí do prostředků městské hromadné dopravy, nabízí Lime 15 minut jízdy zdarma. Aby bylo vše co nejvíc bezpečné, zintenzivnila firma hygienická opatření a zvýšila frekvenci čištění a dezinfekce svých koloběžek, zejména řidítek, kterých se uživatelé dotýkají nejčastěji. Nadále pak Lime komunikuje s městskými částmi, se kterými se chce domluvit na novém modelu fungování, který by vyhovoval všem zainteresovaným stranám.

Elektrické koloběžky jsou totiž trnem v oku pro nejednoho Pražana, i proto, že s nimi lidé často jezdí po chodníku, což jednak nesmí a jednak je to nebezpečné, a často nechávají stroje různě pohozené po chodnících, což jednak nevypadá pěkně a zároveň stěžuje chodcům cestu.

Pavel Kuchta z Revoltu tvrdí, že v posledních týdnech pozoruje v této oblasti významné zlepšení, které může být způsobeno i tím, že teď koloběžky využívají výhradně domácí. Ti na rozdíl od turistů, kteří tvoří velkou část uživatelů Limu v Praze, více dbají na dodržování pravidel, byť bohužel také ne všichni.

revolt-kolobezka1-min

Foto: Revolt

Koloběžky Revolt dál zůstávají v ulicích a pomáhají lidem s individuální přeravou

Zda se zlepšené fungování elektrických koloběžek v ulicích potvrdí, by mohly ukázat hned první dny, kdy se v nich znovu objeví i Lime. Tuzemský provozní ředitel firmy Ondřej Široký říká, že se chce Lime i nadále stát dlouhodobým a důvěryhodným partnerem Prahy, a tak již s jejími zástupci jedná o nové podobě memoranda o porozumění.

Podle Širokého například stále platí nabídka Limu, že by mohl městu platit za využití veřejného prostoru. V blízké budoucnosti pak chce implementovat tzv. zpomalovací zóny v centru města, v rámci nichž by jezdci nemohli jezdit vysokou rychlostí.