Výroba aut stojí, a tak Rolls-Royce přeřadil. Čtvrt milionu včel u jeho továrny vyrábí Rolls-Royce mezi medy

Michal MarekMichal Marek

rollsroyce_honey

Foto: Rolls-Royce

Rolls-Royce ve svém výrobním závodě produkuje také med

0Zobrazit komentáře

Koronavirová krize těžce dopadá na řadu odvětví a výjimkou není ani automobilový průmysl. Automobilky kvůli snaze zamezit šíření onemocnění COVID-19 ve velkém pozastavovaly své výrobní závody a ačkoli se některé z nich alespoň k omezené produkci již vrátily, továrny řady automobilek stále stojí.

Zmrazena je i výroba vozů legendární britské automobilky Rolls-Royce, což však firmě nezabránilo, aby se pochlubila naprosto nebývalou produkcí – v továrně Goodwood v Západním Sussexu se totiž podařilo vyprodukovat rekordní množství medu.

V areálu továrny Goodwood, kterou nechalo pro svou značku Rolls-Royce vybudovat německé BMW, pracuje na medu armáda 250 000 včel. Ty navzdory koronaviru neúnavně „obdělávají“ půl milionu stromů, keřů i divokých rostlin a dle zpráv automobilky již dosáhnou celoročních cílů pro produkci. Včely působí napříč pozemky celé továrny, které mají rozlohu takřka 17 hektarů, a také na více než 3 hektarech „živoucích střech“ budov v rámci komplexu.

rollsroyce_bees

Foto: Rolls-Royce

Rolls-Royce nezaměstnává jen automechaniky, ale také včelaře

Včelín v rámci továrny funguje již třetím rokem a produkovaný med je dle automobilky „Rolls-Roycem mezi medy“. Domovem včel je šestice tradičních úlů vyrobených anglickými řemeslníky.

Úly se pyšní i řemeslnými kovovými jmenovkami, přičemž pět včelích obydlí je pojmenováno po jednotlivých modelech Rolls-Royce – Phantom, Wraith, Ghost, Dawn a Cullinan – a šestý úl nese jméno odkazující na symbol automobilky, „Spirit of Ecstasy“. Řeč je o malé sošce, kterou se pyšní každý kapota automobilu Rolls-Royce.

Špatnou zprávou pro milovníky medu je, že Rolls-Royce svůj med podle všeho neprodává a místní včelí produkce slouží výhradně k obdarovávání zákazníků značky či třeba obchodních partnerů.

rollsroyce_hives_detail

Foto: Rolls-Royce

Úly jsou řemeslně vyrobené a jmenují se podle jednotlivých modelů Rolls Royce

rollsroyce_hives

Foto: Rolls-Royce

Úly jsou součástí závodu budovaného s důrazem na ochranu životního prostředí

Může se zdát zvláštní až komické, že věhlasná automobilka ve své továrně vyrábí med. Při hlubším zamyšlení ale podobný počin až tak šokující není. Ochrana životního prostředí či třeba ohrožených druhů je zvučným celospolečenským tématem a není výjimkou, že se velké firmy snaží na environmentálním poli činit.

Živá demonstrace ochrany přírody může svým způsobem udělat větší dojem než třeba „pouhé“ posílání peněz všemožným organizacím, které se ochraně přírody věnují. Rolls-Royce navíc na myšlence ochrany přírody staví celou svou továrnu v Goodwoodu a včelín je tedy jen sympatickým doplňkem k ekosystému, který sestává z udržitelných budov, termálních jezírek, systému pro využívání dešťové vody, útočišť pro divoké ptáky či již zmíněných živoucích střech, které jsou domovem pro mnoho živočichů.

tomas-cupr-rohlik-boxed2

Přečtěte si takéTomáš Čupr získal na rozvoj Rohlíku dalších 166 milionů korun. Novou várku dluhopisů vyprodal za 48 hodinTomáš Čupr získal na rozvoj Rohlíku dalších 166 milionů korun. Novou várku dluhopisů vyprodal za 48 hodin

Nutné je pak také poznamenat, že Rolls-Royce není jedinou britskou automobilkou, která v rámci své továrny dbá i na přírodu a na živočichy, které okolo ní žijí. Unikátem dokonce není ani samotná výroba medu – vlastní med produkuje i konkurenční Bentley spadající pod koncern Volkswagen.

bentley-honey-1

Foto: Bentley

Med vyrábí také automobilka Bentley

Kromě samotné ochrany životního prostředí může být důležitým motivem pro podobné iniciativy také další věc. Velké a zvučné značky se totiž čím dál častěji předhánějí v tom, kdo pro své zaměstnance vytvoří zajímavější pracovní prostředí. V rámci korporátních kampusů již vznikají všemožné parky, lesíky či odpočinkové zóny poměrně pravidelně.

Včelín je tedy jen dalším prvkem, se kterým se možná budeme setkávat čím dál častěji. Připočteme-li si k tomu výhodu v podobě nevšedního dárku pro obchodní partnery, vlastní med je vlastně logickým tahem.

cullinam

Foto: Rolls-Royce

Rolls-Royce a jeho nové SUV Cullinan