Zahraniční expanzi mu zařízli, a tak v Zonky končí jejich šéf Pavel Novák. Chce se věnovat mezinárodním projektům

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

pavel-novak-zonky22Insider

Foto: Zonky

Výkonný ředitel Pavel Novák končí v Zonky

0Zobrazit komentáře

Když firmu takřka přesně před třemi lety přebíral, byl to ještě z velké části startup. Do čela půjčkové platformy Zonky nastupoval Pavel Novák v roce 2017 a měl jasný cíl, mezi kterým bylo získání pevné pozice na trhu s hotovostními půjčkami a následně i evropská expanze. Od ní byl začátkem letošní roku malý kousek, ale nakonec to nevyšlo a Pavel Novák teď v čele fintechové firmy končí.

„Když jsem do Zonky nastoupil, byli jsme spíš startup. Jirkovi ale předávám Zonky, které už půjčilo lidem přes deset miliard a má 90 tisíc klientů,“ hlásí teď Novák a v jedné větě popisuje jak dosavadní bilanci firmy, tak i její budoucnost. Do čela Zonky totiž místo něj nastupuje Jiří Humhal, dosavadní finanční ředitel a jednatel.

Změna na nejvyšší manažerské pozici dovršuje turbulentní měsíce, jimiž si tuzemský půjčková platforma ze skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera prošla. V Česku Zonky několik let slušně rostlo, ukrajovalo si na půjčkovém trhu stále větší podíl a logickým krokem jako u mnoha jiných projektů byla expanze.

Pavel Novák o tom ostatně sám několikrát mluvil. Ještě koncem loňského roku se v Zonky aktivně řešila expanze do Španělska, ale o pár měsíců později se situace zásadním způsobem otočila. Home Credit, pod který v rámci skupiny PPF Zonky spadá, vstup na nové trhy zařízl.

jiri-humhal-zonky1

Foto: Zonky

Výkonný ředitel Zonky Jiří Humhal

„Nové vedení skupiny Home Credit International, do které patříme, pečlivě zvážilo plány Zonky v zahraničí, a rozhodlo upustit od záměru rozšířit činnost Zonky do zahraničí,“ uvedl tehdy pro CzechCrunch Jan Sladovník, tehdejší marketingový šéf Zonky.

Vedle toho Home Credit zastavil také projekt nově vznikající digitální banky v Německu, která byla těsně před spuštěním, a mluvčí Home Creditu Milan Tománek pro CzechCrunch potvrdil, že se firma rozhodla nerozptylovat aktivitami v Evropě a místo toho se bude soustředit na rychle rostoucí trhy v Asii, které jsou pro skupinu klíčové.

Ani v Zonky, ani ve Volvenu, jak tamní zaměstnanci přiznávali, nikdo podobný tah nečekal. I proto už v Zonky byly v přípravě změny v nejužším vedení, kdy měl nastoupit nový český CEO a Pavel Novák měl řídit byznys v zahraničí. Právě nové trhy Nováka celou dobu lákaly nejvíc, jenže se jich nečekaně musel vzdát a nakonec ze Zonky odchází.

Novým výkonným ředitelem firmy se nyní stává Jiří Humhal, který do Zonky přišel začátkem roku 2017 jako finanční a provozní ředitel. Tři roky předtím pracoval ve vietnamské pobočce Home Creditu a předtím prošel Raiffeisenbankou, eBankou, Komerční Bankou nebo Citibankou.

jiri-humhal-zonky2

Foto: Zonky

Jiří Humhal, CEO Zonky

„Jirka se na roli šéfa českého byznysu dlouhodobě připravoval, a když došlo ke zrušení expanze, šlo mu to už tak dobře, že jsem se dohodl s vedením skupiny na plánech nic neměnit a roli CEO Zonky předat Jirkovi. Já se v budoucnu chci věnovat spíše mezinárodním projektům,“ říká ke svému odchodu Pavel Novák.

img-6788-min

Přečtěte si takéByty Airbnb jsou prázdné, opět v nich budou bydlet domácí aneb jak pandemie ovlivňuje nemovitosti v PrazeByty Airbnb jsou prázdné, opět v nich budou bydlet domácí aneb jak pandemie ovlivňuje nemovitosti v Praze

Když sám před třemi lety nastupoval, tak to bylo s jasným plánem – dosáhnout desetiprocentního podílu na trhu nezajištěných spotřebitelských úvěrů. A na tom se nic nemění ani pod novým vedením, které se bude plně soustředit na rozvoj byznysu v České republice.

Naposledy v listopadu nám Pavel Novák říkal, že aktuální tržní podíl Zonky se pohybuje kolem necelých pěti procent a ročně roste o dva až tři procentní body. Na Jiřího Humhala tak čeká ještě slušná cesta.