Na párty jako astronaut. Kalifornští designéři navrhli oblek z budoucnosti, který v baru ochrání před viry

Futuristický ochranný oblek do klubů

Foto: Production Club

Jdete do klubu, zábrany necháváte před vstupem a chcete si užít večer. Zároveň však stále máte podvědomé obavy z toho, že se v okolí budou pohybovat infikované osoby, které vás mohou nakazit. Respirátor  se jeví jako dobré řešení, ale bude dozajista omezovat v pití drinků nebo plynulé konverzaci. Proto by vás mohl zaujmout nový kostým, s nímž koketují kalifornští designéři.

V kreativních dílnách losangelského studia Production Club, které dříve spolupracovalo se jmény jako The Chainsmokers, Skrillex, Zedd nebo firmami YouTube a Amazon, vzniká něco, co připomíná futuristický skafandr astronautů.

Až po bližším prozkoumání však zjistíme, že není určen do vesmíru, nýbrž do uzavřených prostor, kde to hýří zábavou, alkoholem a zpravidla taneční hudbou. Takzvaný Micrashell je novým převlekem pro všechny, kteří chtějí vyčnívat a zároveň chránit své zdraví.

microshell-8

Micrashell představuje novou vizi outfitů do klubů

Foto: Production Club

Production Club svůj výtvor, který je momentálně ve fázi prototypování, nazývá jako „budoucnost sociální interakce mezi lidmi“. Věří, že lidé budou po koronavirové pandemii opatrnější a nebudou nechávat náhodě ani pravidelné noční návštěvy klubů, koncertů nebo krytých festivalů. „Micrashell byl stvořen z obav naší komunity a strachu z nezodpovědného chování,“ zmiňuje pro magazín Dezeen jeho spolutvůrce Miguel Risueño.

Každopádně představa, že se setkáme s někým, kdo má tento kostým, zní při pohledu na něj celkem děsivě. Hlavní část tvoří helma s průhledným štítem, která se – podobně jako u skafandru – připojuje ke zbytku obleku. Protože je po nasazení zcela nepropustná, čímž zabraňuje průniku virů, vzduch dovnitř přivádí speciální filtry.

Jen na helmě však Micrashell nestojí. Designéři si dali záležet také na horní části těla, kterou navrhli z ultralehké tkaniny odolné proti řezům, kdyby se náhodou v klubu něco semlelo, a také skrze „skafandr“ nic neproteče. Celkovou originalitu a výstřednost pak doplňuje řada neonových, svítivých prvků, jež lze upravovat dle vlastního uvážení.

Myslí se i na pití nebo vapování

To, jak kostým na první pohled vypadá, je jedna věc. To, co umí, respektive jak by vám mohl rozšířit obzory, je věc druhá. Vzhledem k tomu, že se Micrashell inspiruje budoucností, zákonitě musí reflektovat i moderní technologie, které člověk během párty potřebuje. Typickým příkladem může být rychlá spotřeba baterie v telefonu.

microshell-3

Důraz na bezpečnost a bizarní vzhled

Foto: Production Club

Zatímco v normálním světě byste hledali kabel u personálu nebo kamarádů, s oblečeným Micrashellem dostanete bezdrátovou nabíječku přímo v rukávu, odkud můžete i bezkontaktně platit a ovládat aplikaci pro kameru, která se spojí s malou čočkou pod průhlednou maskou. Právě v oblasti tohoto zásobníku jsou také speciální nádoby pro konzumaci drinků a vapování elektronické cigarety.

Je však otázka, jak konkrétně pití a kouření chce Production Club řešit v praxi – do otvorů se totiž vlezou pouze specificky upravené plechovky, které budou (podle všeho) plné jak oblíbeného pití, tak dýmu určeného pro průběžné vapování. V tomto případě se asi sází na kooperaci s barem, jenž bude muset počítat s tím, že mu někdo na parket v „párty skafandru“ dorazí.

Hudba v nitru obleku

Dost možná nejbizarnější funkce tohoto už tak šíleného obleku je integrace reproduktorové soustavy a mikrofonů, které dokáží rozpoznat hudbu hrající v klubu a v co nejčistším provedení (bez rušivých sekvencí) ji reprodukovat přímo dovnitř Micrashellu. Díky mikrofonům má být zajištěno i plynulé dorozumívání mezi ostatními lidmi.

Nebuďme ovšem naivní. Jestli je Micrashell skutečně dostane na trh, je zatím záhadou, byť designéři tvrdí, že by první hotové kostýmy měly být k dispozici v rámci několika měsíců. Jak ale na ně budou nahlížet koncoví zákazníci, kteří mohou být odrazeni patrně vyšší cenou, a vyhazovači u dveří?

microshell-7

Micrashell v celé kráse

Foto: Production Club

microshell-2

Precizně zpracovaná helma

Foto: Production Club

microshell-6

Místo pro umístění telefonu

Foto: Production Club

microshell-4

Základní kostra obleku

Foto: Production Club

microshell-5

Proces odepnutí helmy

Foto: Production Club

Od roku 2016 píše pro CzechCrunch o technologiích, zábavním průmyslu, byznysu i designu. Spolupodílí se na řízení redakce a stará se o sociální sítě. To vše z historického srdce Moravy.

CC25

CzechCrunch News

Nenechte si utéct zásadní zprávy

Přihlaste se k pravidelnému odběru novinek ze světa byznysu a startupů.