Česká fotbalová investice. Jakub Jankto a J&T posílají 14 milionů korun do startupu Live Penalty

Peter BrejčákPeter Brejčák

pavelkacerle

Foto: CzechCrunch

Spoluzakladatel a šéf startupu Live Penalty Pavel Kacerle

0Zobrazit komentáře

Kopnout si penaltu třeba i proti legendárnímu Manuelu Neuerovi. Český startup Live Penalty, který přes mobilní aplikaci propojuje sportovní fanoušky s profesionálními brankáři v reálném světě, získal na svůj rozvoj další investici. Po původních dvou kolech, ve kterých získal nejprve půl milionu a následně tři miliony korun, jej teď 14 miliony podpořil fotbalový reprezentant Jakub Jankto a investiční fond J&T Ventures.

Hráči z celého světa mohou pomocí aplikace Live Penalty, za kterou stojí Pavel Kacerle, vyzvat na souboj špičkové fotbalové brankáře. Ti stojí v reálné brance, zatímco fanoušci na dálku ovládají speciálního robota kopajícího penalty.

Směr a další parametry střely nejdříve určují hráči hromadně v rámci eliminační hry, na jejímž konci zůstává jen jeden s možností sám vystřelit penaltu proti svému brankářskému idolu. Novodobý druh sportovního zážitku doprovází i profesionální komentátoři, produkce či bouřlivá atmosféra.

ffp04991-min

Foto: Live Penalty

Live Penalty umožňuje hráčům v mobilní aplikaci střílet penalty na reálné brankáře

„Fotbalové kluby se velmi touží adaptovat na digitální svět a začaly investovat do esportu. V běžných simulátorech ale chybí přímé spojení s tím, co se děje na stadionech. My jsme pojítko mezi oběma světy. Aktivujeme nejdražší assety, které kluby mají, tedy živé hráče a sponzory, a přenášíme je do digitálního prostředí,“ vysvětluje zakladatel a CEO Live Penalty Pavel Kacerle s tím, že nejnovější investiční kolo má zážitek z aplikace o to více podpořit.

„V tuhle fázi projektu bude největší část investice zaměřena na vývoj mobilní aplikace a dále do dokončení našeho zázemí ve studiu. Od sprch po nový světelný park či fotbalovou asociací schválený trávník, tohle vše nám doposud při prvních testováních chybělo,“ doplňuje dvaatřicetiletý kreativec pro CzechCrunch se zkušenostmi z Disney, Lucasfilm či Marvel Studios, kde pracoval na digitálních efektech pro filmové trháky.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Live Penalty, které teprve loni založily firmy Smashbuster, STRV a first.Frame, v březnu spustilo testovací provoz ve spolupráci se špičkovými českými brankáři, jako je Filip Nguyen, Ondřej Kočí nebo Přemysl Kovář. V nejbližší době se pak plánuje soustředit především na německý trh a aktuálně dojednává spolupráci s kluby německé Bundesligy, Bayernem Mnichov či Wolfsburgem.

ffp01572-min

Foto: Live Penalty

Mobilní aplikace Live Penalty

Potenciál už teď v projektu vidí například Jakub Jankto, český fotbalový reprezentant, který jednak hraje za italskou Sampdorii, ale zároveň investuje do esportů a teď s Live Penalty rozšiřuje svůj záběr.

„Původně jsem další investici nehledal, tým Live Penalty na mě ale udělal dojem. Propojení reálného sportu s virtuálním mě extrémně zajímá a mám dlouholeté zkušenosti z esportu. Když jsem se pak seznámil s byznys plánem i technologickou stránkou projektu, vůbec jsem neváhal,“ popisuje fotbalista, který za 30 milionů korun nedávno postavil první gaming house v Česku.

„Live Penalty spojuje globální fenomény, které oslovují miliardy lidí – fotbal a mobilní gaming. Má skvělou trakci, pozitivní ohlasy a díky síle a přitažlivosti, kterou mají jména slavných fotbalistů, dokáže velice rychle organicky růst. Věřím, že i díky schopnému týmu tuto nepochybnou tržní příležitost dokáže proměnit v úspěch,“ doplňuje Martin Kešner, investiční ředitel J&T Ventures.

„Lidovější“ soběstačné vajíčko. Slovenský mikrodomek Ecocapsule přichází s menší a levnější variantou

Iva BrejlováIva Brejlová

ecocapsule-space

Foto: Ecocapsule

Ecocapsule má být variantou bydlení pro ty, kteří se chtějí odstřihnout od civilizace

0Zobrazit komentáře

Mobilní mikrobuňka nebo také gigantické vajíčko – obě označení slovenského projektu Ecocapsule se rozšířila po celém světě, a to v médiích i u bohatých zákazníků. Jenže právě cenu soběstačnému domku mnoho lidí dlouho vyčítalo. Tvůrci teď proto představili menší a levnější variantu nazvanou Space by Ecocapsule, která je částečně energeticky soběstačná.

„Kromě zelené energie získané solárními panely může Space využívat i energii ze sítě, díky čemuž je uživatelsky přívětivější,“ říká Tomáš Žáček, zakladatel a CEO společnosti. Využít lze kromě panelů také větrnou turbínu, kterou již známe z většího modelu. Novinka má 6,3 metru čtverečních, což je zhruba o dva méně než klasická Ecocapsule. Váží přes 1 300 kilogramů a zákazníci si můžou vybrat její barvu.

Cena v tomto případě dosahuje 49 900 eur, tedy v přepočtu asi 1,3 milionu korun. Originální Ecocapsule se prodává za víc než dva miliony korun. I u varianty Space se tým každopádně držel minimalistického stylu vybavení, přesto do prostoru nacpal třeba i celistvou stěnu plnou skříněk. Ecocapsuli jde upravit i vybavit na míru, pak ale cena stoupá.

space-by-ecocapsule-interior

Foto: Ecocapsule

Na délku má varianta Space 4,67 metru, na šířku 2,20 a na výšku 2,50 metru

space-by-ecocapsule-interior1

Foto: Ecocapsule

Vnitřek nové Ecocapsule má být až pro dva lidi

Původní varianta, která se pyšní plnou energetickou soběstačností aspoň po nějakou dobu provozu, už je u zákazníků třeba ve Spojených státech, na Kostarice, Bahamách i v Japonsku. Záměr byl nabízet soběstačný domek lidem, kteří chtějí být nějakou dobu odříznuti od civilizace – ať už jde o extrémní turisty nebo třeba fotografy, výzkumníky a záchranáře.

O soběstačné vajíčko se ale začali zajímat také ti, kteří musejí bojovat s vysokým nájmem, i když mají vysoké příjmy, takže se minidomek dostal třeba do New Yorku nebo Silicon Valley. Jeden z domků si objednala například hollywoodská herečka a ekologická aktivistka Susan Sarandon. „Když jsem poprvé viděla Ecocapsuli, řekla jsem si, že přesně to potřebuji jako koncept budoucnosti,“ uvádí s tím, že chce podporovat zelená řešení v každodenním životě.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Záměrem Ecocapsule je ale oslovit i ty, kteří chtějí tak trochu jinou domácí kancelář, pokoj pro návštěvy, rozšíření chaty či chalupy, hausbót a v případě malých podnikatelů atraktivní prodejní místo nebo malý gastro provoz. Spolu s originální Ecocapsulí může podle tvůrců nabídnout soběstačné střednědobé ubytování pro 4 až 5 lidí. Menší varianta ovšem nemá na rozdíl od té větší vlastní toaletu ani koupelnu.

space-ecocapsule

Foto: Ecocapsule

Dohromady mohou dva mikrodomky poskytnout zázemí pro několik lidí

„Využití vidíme i v situacích podobných té, kterou dnes zažíváme v celosvětovém měřítku. Space by mohla být perfektním řešením pro cestovní ruch jako virologicky bezpečné ubytování, různé využití má i pro oblast zdravotnictví,“ myslí si Žáček. Už dřív zmiňoval, že se mu se zájmem ozývají hotelové sítě. „V dohledné době bude spuštěných několik projektů postavených na konceptu ubytování v kapsuli v rámci sítě hotelů,“ říká s tím, že je otevřený dalším spolupracím tohoto charakteru.

První série Ecocapsule je teď skoro vyprodaná. Aktuálně ve firmě řeší několik desítek poptávek z celého světa. „Zájem je velký, protože lidi si kapsuli správně spojili s možností ochrany zdraví v situacích podobných té, kterou právě globálně zažíváme,“ vysvětluje Žáček.

Už při vstupu předchozí varianty do sériové výroby tvůrci hlásili, že se pokouší cenu co nejvíce snížit. Jenže zároveň dodávali, že domek je vybavený řadou technologií, jejichž vývoj stál kromě úsilí taky značnou cenu. I snaha o jejich zahrnutí celý projekt trochu pozdržela. Vývoj probíhá od roku 2008, prototyp firma sestavila o šest let později a teprve v roce 2018 se první „ekokapsle“ dostaly k zákazníkům. Na začátku trvala výroba jednoho kusu i půl roku, teď už se dostala až na řády dnů. Kompletně probíhá na Slovensku.