Investovat do firem na dálku je jako vybírat si po Zoomu manželku, není to ideální, říká Andrej Kiska z Credo Ventures

Jiří SvobodaJiří Svoboda

andrej-kiska-minInsider

Foto: Credo

Andrej Kiska, jeden z partnerů fondu Credo Ventures

0Zobrazit komentáře

Jakmile se pod náporem koronavirové krize začaly proměňovat byznysy firem, stejně tak změnily svůj přístup k práci investoři, kteří jsou neodmyslitelně navázaní na startupový svět. Špičky českých venture kapitálových investorů se například společně rozhodli pomoct startupů hned v počátcích krize.

Andrej Kiska, který je partnerem fondu Credo Ventures, byl jedním z nich a své zkušenosti z pandemické doby sdílel i na poslední konferenci CzechCrunch Onlajn. Mluvil například o tom, jaké to je, když musíte nové investice uzavírat po internetu.

Typický den investora se podle Andreje Kisky skládá ze tří činností – věnování se startupům z portfolia, novým investičním příležitostem a vlastním investorům, kteří vkládají peníze do samotných fondů. V současné situaci se přitom struktura jeho pracovní náplně výrazně přelila směrem k činnosti s vlastním portfoliem.

***

Na záznam druhé edice konference CzechCrunch Onlajn s Andrejem Kiskou se můžete podívat zde:

***

„Z měsíčního módu komunikace jsme se startupy přešli na týdenní až každodenní. Více než 50 procent firem z portfolia Credo Ventures byla krizí nějakým způsobem zasažena,“ říká Kiska s tím, že i investičních příležitostí je pochopitelně v současné době méně.

Rozhodně to však neznamená, že by investoři neměli peníze, které mohou do startupů investovat. Podle Kisky nicméně více vybírají i v odvětvích, které mohou na krizi naopak vydělat. Samotné Credo Ventures prý investuje zhruba ve stejné míře, jako by investovalo za normálních okolností.

Investice domluvená po videohovoru

Pravidla sociálního distancingu však promluvily i do dlouze zažitých rutin investorů. Zatímco obvykle se Andrej Kiska – podobně jako většina jeho kolegů – snaží poznat se zakladateli potenciálního nového přírůstku do portfolia co nejvíce osobně, to v nastalých podmínkách nebylo úplně možné.

kiska-onlajn

Foto: CzechCrunch

Investor Andrej Kiska na konferenci CzechCrunch Onlajn

„Investování do firem po Zoomu je jako vybírat si po Zoomu manželku nebo manžela. Asi se shodneme na tom, že to není ideální,“ přirovnává s nadsázkou Kiska nastalé poměry. Většina dohod, které v Credo Ventures v pandemické době uzavřeli, se tak stále týká lidí, jež potkali osobně.

Výjimka ale potvrzuje pravidlo. Kiska prozradil, že zároveň už Credo investovalo do startupu, s jehož týmem se osobně skutečně nikdy neviděl. Důvodem ke kladnému rozhodnutí byly prý hlavně dobré reference, z nichž se některé dostávaly ke Kiskovi ještě předtím, než vůbec daný startup hledal peníze. Právě na reference se tak v současné době zaměřují víc než předtím.

„Vždycky všem říkáme, že cash is king.“

Zatímco podstatu byznysu jako takového lze podle partnera Credo Ventures vysvětlit i online pomocí videohovoru, k navázání osobních vztahů s investory už příliš sloužit nemohou. Kiska doporučuje, že může pomoct i krátká osobní procházka parkem, v neformálním prostředí, kde se investor a zakladatel poznají.

Jak přečkat krizi

Za devět let působení v Credo Ventures již Andrej Kiska nabral zkušenosti i na to, aby dokázal poradit startupům v těžkých časech. „Vždycky všem říkáme, že cash is king. A to platí vždy a tuplem v krizi,“ říká Kiska.

Obecně pak radí snižovat nákladů, které mohou být například v případě snižování mezd kompenzovány opčními programy – pracovníci tedy získávají podíl ve firmě nebo na zisku a mají větší motivaci pracovat.

Zároveň ale říká, že na některých frontách je dobré naopak zahájit útok. „Pokud si to můžete dovolit, naberte lidi, které se vám doteď nepodařilo nabrat, rozjeďte nějakou dobrou kampaň. Nebojte se jít do ofenzivy,“ doporučuje investor.

***

Na celou konferenci CzechCrunch Onlajn, tentokrát na témata práce na dálku, proměnách byznysu a produktivity, se můžete podívat ze záznamu. Kromě Andreje Kisky na ní mluvili například Zdeněk Cendra, Petr Mára nebo Michal Mička.