Na hranici vesmíru v moderních sedadlech. Virgin Galactic ukázal interiér lodi, ve které poletí první vesmírní turisté

Jiří SvobodaJiří Svoboda

virgin-interior

Foto: Virgin Galactic

Takto bude vypadat kabina lodi USS Unity, v níž se proletí první vesmírní turisté

0Zobrazit komentáře

O vesmírném turismu lidé sní už v podstatě od chvil, kdy se za hranice zemské atmosféry podívali první astronauti. Čím dál tím více signálů ale naznačuje, že éra, kdy budou moci zažít stav beztíže i běžní smrtelníci, je už na dosah. S přípravami se posouvá dál i jedna z nejnadějnějších firem v tomto odvětví, Virgin Galactic miliardáře Richarda Bransona.

Vesmírný podnik nově představil design a funkce interiéru lodi VSS Unity, v níž první turisté opustí zemský povrch a během krátkého letu nakouknou do vesmíru. Virgin Galactic tak pokračuje v sérii dílčích odhalení skládačky celého projektu – už dříve ukázal vlastní vesmírné kombinézy i celý kosmodrom zvaný Spaceport America.

Včetně stavu beztíže

Zákazníci, kteří již zaplatili za svůj lístek 250 tisíc dolarů (5,6 milionu korun), budou mít vskutku spektakulární výhledy díky celkem sedmnácti oknům. Každý pasažér bude mít jedno vedle sebe a jedno nad hlavou. Usadí se také do pohodlných a lehkých sedadel, proporčně upravených podle osobních preferencí. Pro zaručení komfortu na nich spolupracovala i firma Under Armor, z jejichž dílen pochází také zmíněné vesmírné kombinézy.

virgin-galactic1-min

Foto: Virgin Galactic

VSS Unity přilétá do vesmírného přístavu Virgin Galactic v Novém Mexiku

Letadlo USS Unity (nebo případně jeho budoucí klon) vynese zákazníky na takzvaný suborbitální let, tedy na hranici vesmíru do výšky zhruba 97 kilometrů. Jakmile se dostane do vrcholného stádia, věci se začnou dít i v interiéru. Speciálně navržený pásový systém umožní rychlé a bezproblémové odepnutí a pasažéři se alespoň na pár minut, než začne jejich loď opět padat k Zemi, ocitnou ve stavu beztíže. Sedadla se v tu chvíli položí, aby se ještě více uvolnil prostor v lodi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

K lepšímu pozorování Země i temného vesmíru pomohou například i skryté úchyty kolem oken s tlustými rámy. Zajímavou designovou volbou je velké zrcadlo, které zabírá v podstatě celou zadní stranu trupu, aby vesmírní turisté mohli sami sebe pozorovat, jak se pohybují v mikrogravitaci.

Cestu zpříjemní i řada technologických vychytávek. Každý pasažér bude mít k dispozici osobní displej s informacemi o letu a barva nasvícení kolem oken jim napoví, v jaké fázi se aktuálně nachází. O fotografické vzpomínky se taktéž pasažéři starat nemusí, v kabině bude nainstalovaných hned šestnáct kamer.

virgingalactic3

Foto: Virgin Galactic

Každý s pasažérů bude mít k dispozici vlastní okno vedle sebe i nad sebou

Cestu v těchto podmínkách postupně zažije nejméně šest stovek lidí (včetně sedmi blíže neupřesněných Čechů a Slováků), kteří už mají cestu zarezervovanou, ovšem další stovky se firmě prý hlásí. Nicméně první komerční lety jsou stále ještě v nedohlednu. Na hranici vesmíru se totiž firma s VSS Unity s pomocí mateřské lodi White Knight dostala teprve dvakrát, naposledy v únoru 2019. Od té doby podnikala hlavně zkušební lety v nižších výškách a za menších rychlostí.

worldee-prusa

Přečtěte si takéZ 3D tiskařů investoři. Josef a Ondřej Průšovi posílají přes 10 milionů korun do českého startupu WorldeeZ 3D tiskařů investoři. Josef a Ondřej Průšovi posílají přes 10 milionů korun do českého startupu Worldee

Dřív, než začne létat komerčně, bude muset podniknout ještě jeden testovací let. V plánu jsou také podle The Verge i další nekomerční lety, při nichž by se měly otestovat všechny interiérové prvky.

Virgin Galactic zatím nikdy nebylo v profitu a ačkoliv je v brzkých fázích svého podnikání, investorům to, zdá se, nevadí. Od chvíle, kdy vesmírná firma pod značkou SPCE vstoupila minulý rok v říjnu na newyorskou burzu, se hodnota firmy takřka zdvojnásobila.

Foto: Virgin Galactic

Součástí designových sedadel je i speciální systém na odepínání pásů

Foto: Virgin Galactic

Interiér budou moci využívat i vědci se svými experimenty

Richard Branson založil Virgin Galactic už v roce 2004 a nutno říct, že za sebou nemá bezchybnou historii. Do problémů se společnost dostala především v říjnu 2014, kdy fatální nehoda předchůdce VSS Unity stála život jednoho z pilotů.

Jiná Bransonova firma, Virgin Orbit, mezitím začala pracovat na tom, aby mohla do vesmíru vypouštět satelity z křídla modifikovaného Boeingu 747-400. Té se však letos v květnu nezadařilo, když selhal zážeh nosné rakety.

Mars nebude jen pod palcem západu. K rudé planetě se vydaly první mise Spojených arabských emirátů i Číny

Jiří SvobodaJiří Svoboda

uae1

Foto: UAE Space Agency

Sonda Al Amal je první misí UAE k rudé planetě

0Zobrazit komentáře

Doby, kdy se vesmírné závody odehrávaly čistě mezi Washingtonem a Moskvou, jsou již dávno pryč. Stále větší rozmělňování vesmírných snah mezi další státy světa potvrzuje i série nových misí, které mají ambiciózní cíl – Mars.

Na rudou planetu mířily v posledních dekádách převážně mise americké agentury NASA a evropské ESA. Rusko se od rozpadu Sovětské svazu podílelo pouze na jedné úspěšné marťanské misi, a to právě ve spolupráci s ESA.

V rozmezí jen několika dní se ale nyní k Marsu vydaly mise Číny a Spojených arabských emirátů (UAE). V obou případech jde o historicky první takové mise pro daný stát, v případě UAE je to navíc vůbec první podobná mise z arabského světa.

Obě mise navíc dorazí k Marsu v únoru příštího roku, nicméně rudou planetu budou zkoumat docela odlišným způsobem. Co víc, příští týden se za nimi vydá další americká mise a půjde tak o celkově třetí start na Mars za krátkou dobu.

Z nuly k Marsu za patnáct let

Když se řekne vesmírná velmoc, pravděpodobně jako první nenaskočí asociace se Spojenými arabskými emiráty. A není se čemu divit – arabské vesmírné snahy začaly zhruba před patnácti lety, kdy bylo zformováno Vesmírné centrum Muhammada bin Rašída.

Tamní vesmírná agentura dokonce vznikla teprve před šesti lety, pochopitelně za značné finanční podpory arabských šejků. Emiráty si rychle připsaly na konto sérii čtyřech úspěšně vypuštěných satelitů, které slouží ke sledování Země. Šestatřicetiletý Hazza Al Mansouri se taktéž stal minulý rok vůbec prvním astronautem z UAE, když strávil osm dní na Mezinárodní vesmírné stanici.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Program ale postupuje mílovými kroky a letos se tak k Marsu vydala první sonda z arabského světa. Název má příznačný – Al Amal (v překladu Naděje) má především zkoumat tamní atmosféru a podnebí. Vědci by tak díky Al Amal mohli zjistit například více o ročních obdobích na rudé planetě.

Protože ale UAE stále nemá k dispozici vlastní raketu, využila ke startu, který se odehrál minulou neděli, japonské technologie. Al Amal se tak vznesla na palubě rakety H-IIA z kosmodromu Tanegašima na stejnojmenném japonském ostrově. Nyní už je v pořádku na trajektorii směrem k Marsu.

Sarah Al Amiri je klíčovou ženou vesmírného programu Spojených arabských emirátů

Tamní režim využívá sondu i jako připomínku 50. výročí založení země a chce s její misí přimět mladé zájemce k práci ve vesmírném průmyslu. Zajímavostí je, že vysokou pozici v celém projektu zastává žena. Sarah Al Amiri je zástupkyní vedoucího celé mise a v UAE je také historicky první ministryní pro pokročilé vědy.

Podle serveru Gizmodo stála celá mise arabskou federaci 200 milionů dolarů a řadí se tak spíše k levnějším. S vývojem zhruba půltunové družice pomáhaly i americké univerzity a instituce.

Trojice čínských zařízení v jednom

Nejlidnatější země světa má oproti Spojeným arabským emirátům ve vesmírném programu poměrně bohatou historii, ač je o něm slyšet v dnešní době méně. V minulosti se velmoc pokoušela o vystavění vesmírných stanic, vyslala i jedenáct čínských astronautů a před rokem a půl zaznamenala úspěch, když jako vůbec první dokázala čínská sonda přistát na odvrácené straně Měsíce.

Čína si tak může dovolit být o něco odvážnější a k Marsu vysílá o řád komplikovanější misi než UAE. Komunistický režim v jednom „balíčku“ vyslal ze Země tři části: orbiter, tedy část, která bude kolem Marsu obíhat, lander a rover, které na povrchu přistanou.

Mise pod názvem Tianwen-1 je tak poměrně ambiciózní, protože nikdy předtím Čína úspěšnou misi na Mars nerealizovala ani na orbitu. Pokud vše půjde tak, jak má, na orbit se čínská družice dostane v podobné době jako ta arabská. Lander s roverem pak přistanou na povrchu zhruba na konci dubna 2021.

Američané nezaspávají

Spojené státy však nechtějí pustit svou dosavadní dominanci na Marsu tak snadno. NASA totiž nezaspává a už příští týden vyšle k Marsu svou další misi. Na raketě Atlas 5 chce ve čtvrtek 30. července vypustit z floridského mysu Canaveral svůj rover zvaný Perseverance.

Nové vozítko by mělo na Marsu doplnit rover Curiosity, který rudou planetu úspěšně brázdí už od roku 2012. Proto ani neměli inženýři velké trápení se základním designem, který se téměř od Curiosty neliší.

perseverance

Foto: NASA

Vozítko Perseverance bude na Marsu působit od roku 2021

Perseverance se zaměří zejména na zkoumání života a životních podmínek, které v minulosti na Marsu mohly být, a oproti Curiosity bude vybavena například lepším vrtákem. Jedním z nástrojů, které ponese, bude i miniaturní helikoptéra.

Aby roverů nebylo na povrchu Marsu málo, za dva roky se na něj podívá i výtvor z Evropské vesmírné agentury. Rover pojmenovaný po vědkyni Rosalind Parker chtěli evropští inženýři taktéž vypustit letos v létě. Nakonec se jim ale nepodařilo připravit vozítko včas, a tak kvůli relativním pozicím Země a Marsu budou mít další příležitost až za dva roky.