Neony, syntezátory a MacBook v 19. století. Film Tesla o životě geniálního vědce slibuje nekonvenční podívanou

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

tesla-ethan-hawke-biopic-2

Foto: IFC Films

Ethan Hawke jako Nikola Tesla

0Zobrazit komentáře

V souvislosti se slovem „Tesla“ se dnes většinou mluví o firmě Elona Muska. Momentálně nejhodnotnější automobilka na světě ale svůj název převzala z příjmení geniálního srbsko-amerického vynálezce Nikoly Tesly. Toho v novém životopisném filmu ztvárnil Ethan Hawke po boku Kylea MacLachlana jako Thomase Edisona. Daný žánr mívá tendenci fungovat jako suché shrnutí faktů ze životů svých hrdinů, trailer filmu Tesla ovšem naznačuje mnohem zajímavější podívanou.

Nikola Tesla vynalezl nejrozšířenější typ elektrického motoru, zásadně přispěl k rozvoji střídavého proudu a moderní rozvodné sítě, představil světu bezdrátovou komunikaci a mnoho dalšího. Nebyl však dobrým byznysmenem, ve 40. letech 20. století tedy zemřel chudý a napůl zapomenut. Místo efektivního převádění svých výtvorů na výdělečné produkty svůj čas trávil experimentováním s elektřinou či rentgenem.

V očích většinové společnosti je zejména druhá polovina vynálezcova života opředena mýty ohledně přístrojů a technologií, na kterých pracoval. Naprosto legendární je zejména Teslův transformátor. Zařízení zamýšlené pro dálkový přenos energie nemá kvůli neefektivitě praktické využití, nabízí ale naprosto fascinující podívanou. Sloupy s velkými cívkami vyzařujícími fialové blesky se staly hlavní hvězdou mnoha atrakcí a s různými fantastickými funkcemi se nejednou objevily ve filmech a seriálech.

Právě takové vynálezy v kombinaci s Teslovými excentrickými veřejnými prezentacemi měly velký podíl na postupné deformaci jeho statusu. Dnes bývá někdy vnímán jako tajemná postava na pomezí šíleného vědce a kouzelníka. V průběhu desetiletí jeho odkaz nabral až mýtických rozměrů, takže nepůsobilo nepravděpodobně, když se například ve filmu Dokonalý trik objevil jako autor teleportu.

Zdá se, že nový film o Teslově životě se nebude příliš snažit podobné teorie rozporovat, spíše naopak. Do velké míry je totiž inspirován sérií Opilá historie, krátkými skutečnými historkami, přibarvenými podnapilým stavem vypravěčů. Místo pokusu o shrnutí života svého hrdiny se snímek zaměří na období, kdy s Thomasem Edisonem válčil o prosazení střídavého proudu jako hlavní formy užitkového proudu. Nedlouho poté se pak Tesla snažil vytvořit způsob, jak elektřinu dopravovat na dálku bez kabelů a drátů.

První trailer filmu, který na festivalu v Sundance dostal ocenění za zpracování života známého vědce, začíná vcelku klasicky. Zatímco sledujeme záběry muže zahleděného na rozbouřené nebe, žena ve voiceoveru se ptá, jestli můžeme přírodu připodobnit ke kočce a zda ji můžeme podrbat na zádech. Jen o pár vteřin později ale tutéž ženu vidíme s MacBookem, vysvětlujíc nedostatek Teslových fotografií ve výsledcích vyhledávání Googlu.

Tvůrci se zjevně rozhodli poctu vynálezci složit propojením jeho života a moderní doby, kterou zásadně ovlivnil. Kromě záběrů věrně vyobrazujících Spojené státy na začátku 20. století tak uvidíme například Edisona s iPhonem v ruce. Samozřejmě nechybí ani blesky z Teslových transformátorů, jejichž neonová záře se přetavuje také do estetiky titulků doplněné o syntezátorovou osmdesátkovou hudbu.

„Dekonstruovaný životopisný film“, jak je snímek autory označován, má vědce představit velmi nekonvenčním způsobem, odpovídajícím jemu samotnému. „Svět, ve kterém žijeme, je snem, který Tesla snil jako první,“ zaznívá na konci traileru. Co se stane, když sny geniálního inženýra přetečou na plátno a spojí se s historii, jež mu následovala, uvidíme 21. srpna. Tehdy má snímek vyjít v kinech a zároveň na internetu.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym