Pandemie nepandemie, Microsoft se nezastavuje. Tržby mu díky cloudu a Xboxu vyrostly na 38 miliard dolarů

Jiří SvobodaJiří Svoboda

satya-nadella

Foto: Microsoft

Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu

0Zobrazit komentáře

Čtvrtletní výsledky Microsoftu ukazují, že události posledních měsíců měly na jednu z největších technologických firem světa de facto jen zanedbatelné negativní účinky. Právě naopak – nejen divize s cloudovými a herními službami obra z Redmondu podle nových čísel na pandemii podstatně vydělaly.

Celkový obrat Microsoftu se v posledním kvartálu meziročně zvýšil o 13 % na 38 miliard dolarů, analytici přitom předpokládali růst pouze na 36,5 miliardy. Při bližším pohledu se například ukazuje, že o 64 % vyrostl obrat softwaru a služeb spojených s herní platformou Xbox.

Růst obratu o 49 % zaznamenal Microsoft také u samotných herních konzolí, přestože éra současné konzole Xbox One se blíží ke konci a firma na podzim vydává novou generaci Xbox Series X. Za normálních okolností by tak tato divize zaznamenávala spíš pokles, ale pandemická doba vše obrátila vzhůru nohama.

xboxx

Foto: Microsoft

Nová generace konzole Xbox s názvem Series X

Dařilo se již tradičně také cloudovým službám. Bedlivě sledovaný Azure, který Microsoft spustil před deseti lety a míří s ním hlavně na korporace, rostl v obratu meziročně o 47 %. Analytici ovšem předpokládali růst o 49 %, poprvé tak meziroční růst této divize spadl pod 50 %.

Nižší obrat Azure, než se očekávalo, ovšem stačil na to, aby investoři nebyli příliš naplněni optimismem. Hodnota firmy na burze spadla po oznámení výsledků o několik procenta. Důvodem je ale také nižší zisk, který meziročně klesl o 15 % na 11,2 miliardy dolarů.

Dařilo se jinak také řadě laptopů a tabletů Microsoft Surface, z jejichž prodejů se firmě zvýšily meziročně obraty o 28 %. Tradiční softwarové služby od technologického giganta, jako jsou Office a Windows, rostly už v konzervativnějším duchu o 6 až 7 %.

Práce, zábava i vzdělávání z domova

Microsoft růst svých služeb přičítá větší práci, zábavě i učení se z domova. Důkazem může být i údaj o počtu hráčů legendárního Minecraftu – i víc než deset let po vydání si ho během pandemie zahrálo rekordních 132 milionů měsíčně aktivních uživatelů.

Hořkosladkým čtvrtletím byl druhý kvartál letošního roku pro LinkedIn. Profesionální sociální síť, kterou společnost pod vedením Satyi Nadelly koupila před čtyřmi lety, v obratu vyrostla meziročně o 10 %. Nicméně, jak před dvěma dny oznámila, propustí zároveň téměř tisíc zaměstnanců, tedy 6 % celé své pracovní síly.

microsoft-hq

Foto: Microsoft

Sídlo Microsoftu v Redmondu

Microsoft ve své čtvrtletní zprávě doplnil, že LinkedIn byl negativně ovlivněn i klesající poptávkou na pracovních trzích. Problémy zaznamenal taktéž reklamní byznys Microsoftu, který kvůli menší poptávce po marketingu meziročně ztratil v obratu 18 %.

Microsoft nicméně stále drží silnou pozici na trhu a aktuálně je s tržní kapitalizací 1,61 miliardy dolarů druhou nejhodnotnější firmou světa hned za Applem. Ten své výsledky za uplynulý kvartál značně poznamenaný pandemií koronaviru oznámí příští týden.