Jak mladé přimět k volbám. V USA vysvětlují důležitost prezidentských voleb v Minecraftu

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

build-the-vote-minecraft-capitol-1

Budova amerického Kongresu v Minecraftu

0Zobrazit komentáře

Jedním z hlavních privilegií i podmínek demokracie jsou veřejné volby. Ve značné části zemí, kde probíhají, se jich ovšem pravidelně desítky procent obyvatel vůbec neúčastní. Kandidující strany, jednotlivci i nezávislé organizace se proto neustále snaží hledat způsoby, jak volební účast zvyšovat. Jedním z těch nejzajímavějších prostředků na přesvědčení lidí pro odevzdání hlasu se teď stala populární hra Minecraft.

Ve Spojených státech za necelý týden proběhnou 59. volby prezidenta, mnohými považované za jedny z nejdůležitějších v celé historii země. Zatímco republikán Donald Trump se snaží svůj úřad prodloužit o další čtyři roky, demokrat Joe Biden chce většinu americké populace přesvědčit, že by v jejím čele zaujal mnohem důstojnější a prospěšnější pozici.

Ať už ale lidé dají přednost komukoliv, jejich rozhodnutí je skutečně relevantní jen tehdy, když ho vyjádří v oficiálním hlasování. Ve snaze upozornit na důležitost tohoto procesu a zároveň vysvětlit, jak se do něj správně zapojit, vytvořila iniciativa Build the Vote stejnojmenný server Minecraftu. Tam si mohou hráči volby vyzkoušet nanečisto, aby pak vše ve skutečném světě proběhlo hladce.

build-the-vote-minecraft-capitol-2

Foto: Build the Vote

Hráčská zkušenost s volbami má být co nejblíže té skutečné

V současnosti stále jedna z nejpopulárnějších online her dalece předčila svůj původní koncept. Jednoduchý úkol stavby obydlí pro ochranu před nástrahami okolního světa začali mnozí brát jako výzvu předvést své schopnosti a v Minecraftu tak vznikl už bezpočet rozsáhlých zábavných i uměleckých projektů. Stejný přístup zvolili i v Build the Vote a pozornost hráčů poutají obrovským realistickým modelem budovy amerického Kongresu.

Unikátní projekt je výsledkem spolupráce kreativní firmy Sid Lee a nestranné neziskovky Rock the Vote a má za cíl hlavně přesvědčit mladé voliče, aby naplnili svou občanskou povinnost. Právě jejich generace, která by měla rozhodovat o své budoucnosti, totiž typicky volí mnohem méně často než jejich rodiče či prarodiče.

Například deník The New York Times nedávno představil studii, podle níž mladí k volbám přišli v menším procentuálním podílu než starší ve více než dvacítce vyspělých zemí. Přímo v USA to u posledních prezidentských voleb byla méně než polovina, o 15 procent méně oproti celkové volební účasti. V Česku se pravidelně mluví o ještě větších rozdílech.

Jak zmiňuje The Verge, podle Teje Fosterové ze společnosti Sid Lee za to může především nedostatečné vzdělání v tomto ohledu: „Ve školách nás o procesu hlasování, o tom, jak funguje, a jaké to je, prakticky vůbec neučí.“ Speciální server Minecraftu se tak pokouší hráčům co nejvěrněji zprostředkovat průběh skutečných voleb.

Z online her se stává politická i kulturní platforma

V modelové budově Kongresu si mohou přímo vyzkoušet hlasovat v deseti nejdůležitějších tématech aktuálních voleb a v jiné místnosti se pak poučit o tom, jak reálný proces funguje. Výsledky virtuálního hlasování budou 31. října, tři dny před hlavním dnem prezidentských voleb ve Spojených státech, zveřejněny na sociálních sítích. Záměrem je přitom dát americkému lidu vědět, co alespoň menší část mladších občanů považuje v politice za nejvýznamnější.

Build the Vote svou iniciativu spustila v době, kdy v rámci předčasných voleb odhlasovalo už několik desítek milionů Američanů. Mezi nimi je také mnohonásobně více mladých, než bylo ve stejném bodě v minulosti, pokračující šíření je ale přesto stále důležité. „Myslím, že vstup politiky do tohoto prostoru je budoucností a že bychom se tomu měli přizpůsobit,“ říká Fosterová.

build-the-vote-minecraft

Foto: Build the Vote

Hlasovat v Minecraftu si může vyzkoušet kdokoliv, pouze hlasy amerických hráčů se ale budou počítat do zveřejněných výsledků

Herní svět se může stát nástrojem pro rozvoj hned několika různých aspektů politického života občanů. Pokud odhlédneme od nestranných iniciativ, nejvýraznější je samozřejmě příležitost přesvědčit voliče organickým zapojením do jejich sociálního života. V obecnějším měřítku je to pak třeba podnícení většího zájmu o politiku.

„Minecraftizací volebního procesu ukazujeme, že hry a jiné platformy se mohou stát nástroji pro významnější účely, jako je třeba naše občanská zodpovědnost,“ vysvětluje kreativní šéf Sid Lee David Allard. Hráčská komunita Minecraftu ovšem zdaleka není tou první, se kterou se snaží politické iniciativy interagovat.

Například populární demokratická kongresmanka Alexandria Ocasio-Cortezová nedávno na Twitchi živě hrála hru Among Us a díky 435 tisícům sledujících se její stream stal jedním z pěti nejsledovanějších v historii platformy. Kampaň Joea Bidena zase ve hře Animal Crossing: New Horizons představila svůj vlastní ostrov.

george-clooney-midnight-sky

Přečtěte si takéGravitace, Interstellar a Revenant v jednom. Netflix vydal trailer na Půlnoční nebe, ambiciózní sci-fi George ClooneyhoGravitace, Interstellar a Revenant v jednom. Netflix vydal trailer na Půlnoční nebe, ambiciózní sci-fi George Clooneyho

Podobné akce jsou zároveň součástí dlouhodobě rostoucího trendu, kdy se hry stávají platformami pro jinak neherní sociální události. Nejvýraznější je v tomto ohledu Fortnite, kde se například konal koncert Travise Scotta a bylo tam možné zhlédnout exkluzivní trailer hlavního letošního blockbusteru, Tenetu. Stejný typ událostí se však objevuje také v Minecraftu a dalších online hrách.

Není těžké pochopit, proč se to děje. Herní průmysl poměrně rychle roste a v současnosti je z hlediska obratu větší než téměř celý zbytek zábavního průmyslu dohromady. To pochopitelně znamená zároveň obrovské publikum. Například v době zmíněného koncertu Travise Scotta bylo ve Fortnite více než 12 milionů hráčů zároveň. Minecraft měl pak v květnu letošního roku 126 milionů aktivních hráčů.

travis-scott-fortnite-1

Foto: IGN/YouTube

Travis Scott během virtuálního koncertu ve Fortnite