Cyberpunk 2077 i přes problémy pokořil 13 milionů prodaných kopií. Jde o jeden z nejúspěšnějších startů RPG her v historii

Filip HouskaFilip Houska

cyberpunk-2077-5-7

Foto: CD Projekt Red

V Cyberpunku 2077 ztvárnil jednu z postav známý herec Keanu Reeves (napravo)

0Zobrazit komentáře

Hra Cyberpunk 2077 se v posledních dnech skloňuje na všech frontách. Jedna strana chválí její propracovaný svět a příběh, druhá strana ji kritizuje za množství chyb, které negativně ovlivňují hraní. I přes všechny strasti, kterými aktuálně polské vývojářské studio CD Projekt Red prochází, se ale Cyberpunk 2077 skvěle prodává. Potvrzují to nově zveřejněná čísla, díky nimž se stává jednou z nejprodávanějších her letošního roku.

Od 10. do 20. prosince (tedy ode dne vydání do minulé neděle) měl Cyberpunk 2077 podle oficiálních metrik pokořit hranici 13 milionů prodaných kopií napříč všemi platformami. Jde tak o jeden z nejúspěšnějších startů RPG her všech dob. Zahrnuty do toho mají být i silné předprodeje okolo 8 milionů kusů za zhruba půl miliardy dolarů, které hru zaplatily ještě předtím, než vyšla.

Zásadní informací je, že od těchto statistik byly odečteny i refundace. Cyberpunk 2077 totiž vykazuje množství bugů a vizuálních glitchů zejména na starších herních konzolích, respektive na PS4 a Xbox One. Proto Sony i Microsoft nabídly všem hráčům, kteří si koupili digitální kopii hry na PlayStation Storu a Microsoft Storu, možnost požádání o vrácení peněz v plné výši.

cyberpunk2077

Foto: CD Projekt Red

Cyberpunk 2077

Ačkoliv CD Projekt Red nezmiňuje, kolik těchto vratek registruje, zdůrazňuje, že je od zmíněného počtu 13 milionů prodaných kusů hry odečetl. Minimálně v období do 20. 12., ke kterému se nová prodejní čísla vztahují. Pro jeden z nejočekávanějších titulů letošního roku tak jde o velký úspěch, u kterého lze navíc očekávat pokračující vzestupnou tendenci.

Jak zmiňuje například nezávislý herní analytik Benji Sales na svém Twitteru, Cyberpunk 2077 se s těmito čísly může rovnat obrovským hitům silných značek. Typicky sériím Grand Theft Auto či Red Dead Redemption od Rockstar Games nebo Call of Duty od Activision. Porovnání se nabízí také se slavným titulem Fallout 4 od Bethesdy.

Ten za první den od vydání měl prodat až dvanáct milionů kopií, byť se jednalo o kusy, které byly rozeslané přímo do obchodů, odkud se dále prodávaly. Cyberpunk 2077 udělal za týden třináct milionů určených přímo koncovým hráčům. A pokud se CD Projekt Red podaří včas zalepit všechny chyby, je jasné, že obliba této hry ještě poroste.

Poměrně rychle se tak Cyberpunk 2077 může zařadit i do žebříčku TOP 50 nejprodávanějších her všech dob. Aby se tam titul dostal, potřebuje více než 19 milionů prodaných kopií – pak odsune Super Mario Bros. 3 a může zaútočit i na další zásadní tituly všech dob.

I tak je ale nutné zmínit, že polská společnost CD Projekt, která je matkou studia CD Projekt Red, zaznamenává propad akcií, jenž se pohybuje okolo 2,8 procenta, což se děje právě v závislosti na oznámených číslech o prodejích. Byť se vzhledem k okolnostem mohou jevit jako dobré, podle agentury Bloomberg zklamala očekávání a vyvolala obavy z načasování budoucích verzí.

Analytik společnosti Patria Martin Cakl nicméně považuje hranici 13 milionů prodaných kopií za „dobrou“ a zároveň očekává, že do konce letošního roku by měla vyrůst na 15 milionů. „Polští analytici mluví o zklamání, kde očekávali vyšší prodeje (medián 15,3 milionu), nicméně i jejich odhady byly sestaveny pro období Vánoc, které teprve začíná,“ popisuje Cakl ve svém příspěvku a domnívá se, že je zatím čas, než se vánoční čísla prodejů naplno projeví.