Nejočekávanější hra roku je tady. Cyberpunk 2077 ohromí svým propracovaným světem a spletitým dějem

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

cyberpunk-2077-5-7

Foto: CD Projekt Red

V Cyberpunku 2077 ztvárnil jednu z postav známý herec Keanu Reeves (napravo)

0Zobrazit komentáře

Když se počátkem roku 2013 objevila krátká upoutávka na hru Cyberpunk 2077, působila tak trochu jako zjevení. Ve dvou minutách bez dialogů uvedla fascinující dystopický svět založený na (vyjma roku) stejnojmenné deskové hře a naznačila tragický příběh. „Přijde, až bude hotový,“ stálo na konci. Tehdy nikdo netušil, že se tato poznámka skutečně naplní. Předlouhé čekání se ale možná vyplatilo. Cyberpunk 2077 totiž dnes oficiálně vychází.

Cyberpunk 2077 se odehrává ve městě zvaném Night City, stojícím na troskách nejtěžšího období lidské civilizace. Svět prošel několika zničujícími válkami, rozsáhlými klimatickými změnami a takřka úplným rozpadem demokracie, stejně jako globální ekonomiky. Když se lidstvo pomalu zotavuje, roste také jedno z mála obrovských měst shromažďujících všechny společenské vrstvy, velké korporace a technologie umožňující lidem stávat se kyborgy – Night City.

Zde proběhne podle všeho jeden z nejvíce pohlcujících herních zážitků minimálně posledních let. Hráči si na začátku budou moci kromě pohlaví a vzhledu postavy vybrat, ve které části technokratické společnosti začnou, jak se jí budou pohybovat a jakými kličkami se bude vyvíjet jejich příběh. Budou se řídit korporátními pravidly a snažit se neskončit na ulici, nebo začnou od ničeho a jakýmikoliv dostupnými prostředky se protlačí na vrchol?

cyberpunk-20774

Foto: CD Projekt Red

Ve dne působí město Night City vcelku daleko nevinněji než poté, co jej zahalí rouška tmy

Každopádně si svůj kus žvance v Night City pokusí utrhnout snad tolik hráčů, jako jich žije v nikdy nespícím virtuálním městě. Polské vývojářské studio CD Projekt Red, které za hrou stojí, uvádí, že byl počet předobjednávek uspokojivý, což u jedné z nejdražších her v historii naznačuje velká čísla. Podle odhadů videoherních analytiků citovaných agenturou Bloomberg by se očekávaného hitu mohlo prodat 30 milionů kopií za rok, což by ho vystřelilo mezi nejprodávanější hry vůbec.

První kontroverze se přitom objevila hned po představení prvních detailů o Cyberpunku 2077 před dvěma lety. „RPG hra z pohledu první osoby? Vždyť to se dělá u obyčejných stříleček!“ znělo od veřejnosti. Tvůrci ale stáli za svým, že jim jde o maximální pohlcení hráče. Nakonec to opravdu funguje a něco jiného by už možná působilo zvláštně.

Obecně si na sebe CD Projekt Red tak trochu upletl bič. Především se před pár lety se sérií her Zaklínač postaralo nejen o jednu z nejlépe hodnocených trilogií v žánru RPG a seriálový hit Netflixu, ale se Zaklínačem 3 také o jednu z nejoceňovanějších her vůbec. Už při ohlášení dalšího projektu studia tak bylo jasné, že očekávání jsou velká.

Ta ale neustále rostla s dlouhými roky vývoje a postupným odhalováním obrovského, otevřeného světa, mnoha herních módů a Keanu Reevese. Vypadalo to dokonce, že pokud Cyberpunk 2077 nebude jedním z nejlepších RPG všech dob, bude to katastrofa. Jak už to bývá, skutečnost je trochu jiná a první reakce jsou veskrze nadšené, ale kritizují rozsáhlé technické chyby.

Po osmi letech vývoje a několika brutálních crunchích, kdy se na hře pracovalo ve dne v noci, to může působit nepochopitelně, ovšem ne v kontextu rozsahu herního světa. Ačkoliv hlavní příběh hry se dá zvládnout asi za dvacet hodin, kompletní rozsah singleplayeru se podle lidí z CD Projekt Red odhaduje na závratných 175 hodin. Nejde přitom o neustále se opakující úkoly, ale příběhově bohaté mise s mnoha různými cíli.

Aby také ne, když první mainstreamové kyberpunkové RPG na bedrech nese rovnou váhu názvu celého žánru. Ten vznikl v roce 1984 s vydáním románu Neuromancer od Williama Gibsona. Od té doby měl masivní vliv jak na umění, tak na kulturu a v mnoha ohledech se mu dokonce daří předvídat budoucnost, respektive současnost.

Rozklad společnosti a kybernetické ruce

Kyberpunk je v základu o nadvládě technologií, které proměňují fungování celé společnosti, většinou i význam lidství jako takového. Je o pokroku, který se v nějakém ohledu stal strůjcem vlastní zkázy. U Cyberpunku 2077 jde konkrétně o totální dominanci technologických korporací, kde hlavní postava V je jedním z lidí, jež se v tomto dystopickém světě snaží najít cestu do horních (metaforicky i doslova) částí společnosti. Na hráči pak je, jestli to půjde po dobrém, nebo po zlém.

Často přitom stojí před širokými možnosti pro rozhodnutí, kterým směrem svou postavu profilovat a jakým příběhem ji provést. Jednotlivé volby pak mají zásadní vliv na jejich budoucí zkušenost. V prvních recenzích tak pravidelně zaznívají zmínky o rozsáhlých misí a dějových linkách, o kterých jiní hráči vůbec netuší. To pochopitelně nemá být nevýhoda, ale právě příklad míry, do jaké lze Cyberpunk 2077 učinit vlastní osobní zkušeností.

cyberpunk-20773

Foto: CD Projekt Red

Souboje budou tvořit pouze jeden z herních prvků hry

Například jedna z mnoha dějových linek se tak týká strašného zločinu rukou jednoho z nejvlivnějších lidí v Night City, jehož je V svědkem. Za ne vždy užitečné pomoci digitálního ducha punkové legendy Johnnyho Silverhanda s tváří Keanu Reevese se pak pokusí zjistit původ nové, velmi nebezpečné experimentální technologie. Nejdříve se ale musí prokousat chaosem způsobeným snahami zločin zakrýt a podsvětím města.

Cyberpunk 2077 do velké míry funguje tak trochu jako kronika kyberpunkového žánru, což znamená potěšení mnoha jeho fanoušků, ale na druhou stranu snad i malý nedostatek invence. Hra s rozpočtem odhadovaným na 400 milionů dolarů si asi nemůže dovolit příliš mnoho kliček, které dovolují úspěch, ale také hrozí selháním.

To znamená, že hra je plná neonového retrofuturismu a ověřených dějových oblouků. Na druhou stranu nabízí například sofistikovaný bojový systém se skoro stejně rozsáhlými možnostmi jako samotný průběh děje. Různé horizontální i vertikální části města, které mohou působit jako úplně jiné světy. Životní cesty, gangy, korporace, tělesné modifikace, schopnosti, zbraně, vozidla. Než si mnozí všimnou, že jim něco chybí, možná je zvrácené kouzlo Night City už dávno pohltí.

cyberpunk-20776

Foto: CD Projekt Red

Místní členové záchranné služby budou pěkně tvrdí chlapíci

Do budoucna se pak chystají rozšíření hry, které podle příkladu ze Zaklínače mohou znamenat zase výrazně novou zkušenost. Pracuje se také na animovaném seriálu pro Netflix. Cyberpunk 2077, dostupný na Xbox One, PS4 včetně jejich nových generací a PC, má tedy podle všeho skutečně našlápnuto skvěle a jakmile se podaří vychytat chyby a vybudovat vztah s hráči, na limity jen tak narazit nemusí.

S vydáním novinky souvisí i charitativní akce, kterou dnes pořádá esportový tým Brute. Ten od dnešních 15.00 do 21.00 streamuje Cyberpunk 2077 pro sbírku Konto Bariéry a má za cíl vybrat dostatek peněz pro pořízení bionické ruky, která může někomu změnit život. Živý přenos lze sledovat na Twitchi.