Evropská unie poprvé investuje napřímo do startupů. Miliardami korun chce stáhnout náskok USA a Asie

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Symbol eura před budovou Evropské centrální banky ve Frankfurtu

0Zobrazit komentáře

Evropské peníze doposud znamenaly hlavně dotace nebo granty. To se ale nyní mění. Evropská komise bude vůbec poprvé investovat přímo do startupů, v nichž bude prostřednictvím Fondu Evropské rady pro inovace (ERI) držet podíly v rozmezí od 10 do 25 %.

Nový fond plánuje v prvním kole investovat do 42 inovativních evropských podniků, které mají získat celkem 178 milionů eur (4,6 miliardy korun). Jednotlivé investice by se měly pohybovat v rozmezí od 500 tisíc do 15 milionů eur (13 až 390 milionů korun), přičemž celkem by měl fond podle agentury Bloomberg čítat až 3 miliardy eur (78 miliard korun).

Evropská komise ke svým plánům v oblasti startupů uvedla, že „hlavním účelem (fondu) není maximalizovat návratnost investic, ale mít vysoký dopad, a to tím, že společnostem s přelomovými technologiemi pomůže v jejich růstu jakožto trpělivý kapitálový investor“.

„Evropa má mnoho inovativních začínajících podniků, ale ty příliš často zůstávají malými nebo se přesouvají jinam. Tato nová forma financování je v Evropské radě pro inovace jedinečná. Umožní startupům další soukromé investice a jejich rozšíření v Evropě,“ říká Marija Gabrielová, eurokomisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež.

Dosud Evropská unie v této oblasti působila zejména prostřednictvím Evropské investičního fondu (EIF), který vkládal peníze do vybraných venture kapitálových fondů v jednotlivých zemích. V Česku jde například o fond Nation 1, jehož managing partner Marek Moravec rozhodnutí Evropské komise vítá.

marek-moravec1

Foto: Nguyen Duy McLavin

Marek Moravec, Managing Partner investičního fondu Nation 1

„V USA tečou státní peníze dlouhodobě do Silicon Valley a třeba také do Tesly, která by bez státní podpory nebyla tam, kde je dnes. EU je v investicích do inovací daleko za Spojenými státy a Čínou. Nově spuštěný fond je určitě krokem blíže k těmto trhům, a to hlavně tím, že se jedná o investice, ne granty,“ říká pro CzechCrunch Moravec.

Ze stejných předpokladů vychází i samotná Evropská komise. Sama přiznává, že pokud jde o investice v rizikovém kapitálu, má EU co dohánět. Nový program by proto podle jejího plánu měl pomoci evropským startupům v konkurenčním boji s americkými nebo asijskými entitami.

Nové kapitálové investice doplňují granty, které stejným firmám Evropská komise poskytla přes pilotní program Accelerator. V něm bylo již od prosince 2019 vybráno celkem 293 společností pro financování v hodnotě přes 563 milionů eur (14,7 miliardy korun). Z nich následně Komise vybrala dalších 159, aby dodatečně obdržely nové kapitálové investice z fondu ERI.

Rozhodovat mají odborníci a investoři

Do jakých společností bude Evropská komise investovat, určí odborníci a investoři v investičním výboru ERI fondu, a konečné rozhodnutí bude na správní radě. První orgán tvoří investoři z fondů jako BaltCap Growth Fund nebo Experior VC. Správní radě bude šéfovat Jean-David Malo, ředitel Evropské rady pro inovace. Společníky mu budou dělat externí odborníci, podnikatelé i pracovníci Evropské komise.

První zainvestovanou firmou, která dostala z nového fondu 15 milionů eur (390 milionů korun), je francouzský startup CorWave, který vyvíjí inovativní zařízení pomáhající lidem s pokročilými srdečními vadami, jež ohrožují život. V rámci posledního investičního kola se mu podařilo od EU a soukromých investorů nabrat celkem 35 milionů korun.

ursulavonderleyen

Foto: EP/Flickr

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Nový evropský fond se zaměřuje na investice do široké palety odvětví. Mezi ostatními startupy z prvního kola investic je třeba nizozemský Hiber, který poskytuje cenově dostupné připojení k internetu věcí, nebo irský GeoWox, zabývající se automatizovaným oceňováním nemovitostí.

Prozatím není jasné, jakou jsou tyto investice zatíženy administrativou nebo jak velký je o veřejné peníze zájem. Protože se jedná o první přímé investice Evropské unie do soukromých firem, otevírá se i otázka potenciálního střetu zájmů Evropské komise. Na doplňující dotazy CzechCrunche zástupci EK neodpověděli.

Marek Moravec z Nation 1 doplňuje, že evropský fond by se neměl snažit vytlačit existující hráče z trhu, ale spolupracovat s nimi. „Nesmíme také zapomenout, že investice rizikového kapitálu přináší obvykle pro společnost více než jen finance,“ uzavírá.

Vedle Nation 1 v Česku předloni vznikl díky penězům z Evropské unie také fond Lighthouse Ventures. V minulosti EIF investoval i například do fondů Credo Ventures, Enern, Genesis, Arx nebo Espira, ale tentokrát chce již EU investovat napřímo.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym