Nový český investiční fond Nation 1 má pro startupy 500 milionů korun. Do konce roku nabere téměř miliardu

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

nation1-marek-moravec-petra-koncelikova-jaroslav-trojan2Insider

Foto: Nation 1

Marek Moravec, Petra Končelíková a Jaroslav Trojan z fondu Nation 1

0Zobrazit komentáře

Na českém startupovém poli vzniká další velký investiční hráč. Nová venture kapitálová společnost Nation 1 hlásí, že má již prvních 20 milionů eur, tedy přes půl miliardy korun, a do konce letošního roku se mají prostředky na investice do nadějných tuzemských projektů zvednout ještě o dalších až 15 milionů eur.

Celkem tedy hovoříme zhruba o 900 milionech korun, které by se měly v následujících deseti letech rozprostřít výhradně mezi české startupy. Právě na ně se bude Nation 1 soustředit. Klíčovém v celém fondu je pak zároveň fakt, že tři čtvrtiny peněz pocházejí od Evropského investičního fondu.

Za Nation 1 stojí zkušená trojice, která již má se startupy a investicemi zkušenosti – Marek Moravec (Managing Partner), Petra Končelíková (Partner) a Martin Bodocký (Technical Partner). Navíc se k nim připojil jako Managing Partner i další zkušený investor Jaroslav Trojan, který patří k zakládajícím zaměstnancům Credo Ventures.

marek-moravec-jaroslav-trojan-nation1

Foto: Nation 1

Marek Moravec a Jaroslav Trojan, Managing Partners Nation 1

„Jsme rádi, že s námi Jaroslav spojil své síly. Podařilo se nám tak vytvořit velmi zkušený tým, který povede špičkový VC fond,“ hlásí Marek Moravec. Dohromady má čtveřice ve fondu 1 milion eur. Ze soukromých investorů se k Nation 1 připojil také například zakladatel Vivantisu a dnes především angel investor Martin Rozhoň. Základ je nicméně vybudován na již zmíněném Evropském investičním fondu (EIF).

O co jde? Evropský investiční fond byl založen v rámci EU již v roce 1994 za účelem poskytování pomoci malým podnikům, přičemž většinovým podílníkem je v něm Evropská investiční banka. Vedle ní do EIF posílají peníze také vlády jednotlivých členských zemích a veškeré prostředky jsou pak určené na poskytování rizikových investic malým a středním podnikům, a to zejména těm se zaměřením na technologie.

martin-rozhon1

Přečtěte si takéUmělá inteligence i big data. Startupové trendy podle Martina Rozhoně, Ondřeje Fryce či Credo VenturesUmělá inteligence i big data. Startupové trendy podle Martina Rozhoně, Ondřeje Fryce či Credo Ventures

V jednotlivých evropských zemích pak EIF hledá partnery, kteří by mohli investiční fondy i s jeho penězi řídit, a v České republice byl po výběrovém řízení vybrán právě Nation 1. Vedle něj již peníze od EIF rozdělují také Lighthouse Ventures, kteří od něj mají k dispozici 15 milionů eur.

„EIF je největší fond fondů v Evropě a má velmi vysoké nároky na svoje partnery. Je prestižním investorem, který je zárukou, že fond splňuje parametry profesionálního investora. V Česku EIF například opakovaně investoval do Credo Ventures, Enernu, Genesis Capital a dalších,“ doplňuje pro CzechCrunch Marek Moravec z Nation 1, který spoluzaložil startup Carismo.

Spojení akcelerátoru a seed fondu

Nový tuzemský venture kapitálový hráč chce podporovat projekty se zaměřením na finance, umělou inteligenci, e-commerce nebo cestování, které vznikají v Česku a mají globální ambice. Důraz přitom bude kladen na ranější seedové investice, což je podle Nation 1 něco, co českému trhu chybí.

„Většina investorů se dívá na startupy spíše v pokročilejším stadiu rozvoje. My v našem regionu vidíme velký potenciál pro seed fond s relativně velkým a dobře diverzifikovaným portfoliem investic, které maximalizuje zisk a zajišťuje místo v navazujících investičních kolech,“ říká Jaroslav Trojan, Managing Partner v Nation 1.

Nation 1 navíc nebude jen o samotné investici jako takové, ale nabídne také akcelerační fázi. Startupy díky tomu kromě finančních prostředků získají i mentoring, workshopy, poradenství z oblasti technologií nebo pomoc s hledáním partnerů a zákazníků. I tady chce nový fond sázet na zkušená jména.

nation1-marek-moravec-petra-koncelikova-jaroslav-trojan

Foto: Nation 1

Marek Moravec, Petra Končelíková a Jaroslav Trojan z fondu Nation 1

Akcelerační program, který bude probíhat v Brně a v Praze, řídí zmíněná Petra Končelíková, která pět let šéfovala coworkingu Node 5. Součástí mentorského programu bude například zakladatel Apiary Jakub Nešetřil a další jména Nation 1 teprve odhalí. Vedle pražské a brněnské pobočky pak má fond vzhledem k napojení na EIF kancelář také v Lucembursku.

Aktuálně jsou šéfové Nation 1 v jednání s dalšími investory, kteří by se chtěli k fondu připojit, a do konce roku by tak měl objem peněz narůst až na zmíněných 35 milionů eur. Ty pak chce fond proinvestovat v následujících deseti letech, kdy hodlá do zhruba 40 firem v Česku poslat investice pohybující se od 50 tisíc do 1,5 milionu eur (1,3 milionu až 40 milionů korun).

c2h-office-boxed-min

Přečtěte si takéMichal Mička se s firmami C2H, Pietro Filipi a Kara přestěhoval do Karlína. Nové sídlo zdobí moderní díla českých umělcůMichal Mička se s firmami C2H, Pietro Filipi a Kara přestěhoval do Karlína. Nové sídlo zdobí moderní díla českých umělců

„U early stage projektů chceme projektům pomoci hlavně akcelerací. Dále hledáme startupy v pre-seed a seed fázi. Již máme v pipeline několik projektů, z nichž některé jsou blízko investici a brzy je oznámíme,“ říká pro CzechCrunch Marek Moravec, který je přesvědčen, že v České republice stále ještě není právě zejména pro začínající projekty dostatek prostředků, jež by pomohly v jejich rozvoji.

„V porovnání se západní Evropou a USA ještě v Česku podle nás není dostatek investičních peněz. Naopak příležitostí tu je hodně, ale podle našich zkušeností se většina investorů začala soustředit spíše na later stage. Early stage projektům se v Česku moc fondů a investorů nevěnuje. Spojení akcelerátoru a seed fondu je na trhu výjimečné,“ dodává Moravec.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym