Přišli jsme o velké peníze, ale výroby nelitujeme, říká šéf MICo. České CoroVenty z rekordní sbírky skončí ve skladu
Šéf skupiny MICo Jiří Denner s plicním ventilátorem CoroVent
Brzy to bude rok, co se začal psát příběh unikátního plicního ventilátoru CoroVent. Tým složený kolem profesora Karla Roubíka uprostřed první vlny pandemie koronaviru, která všechny zaskočila nepřipravené, v rekordním tempu vyvinul přístroj, s nímž hodlal zachraňovat životy, pokud by došly standardní ventilátory. Většina z vyrobených CoroVentů, na něž ve veřejné sbírce přispěly tisíce lidí, teď míří do Správy státních hmotných rezerv.
Příběh CoroVentu má několik poloh. Skutečnost, že plicní ventilátory z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT nakonec nebyly v tak velkém množství potřeba, je jistě pozitivní, protože to znamená, že v Česku nedošlo k dramatickým událostem, jaké probíhaly loni na jaře například v Itálii.
Na jihu Evropy, kde koronavirus udeřil na starém kontinentu jako první a ve velké míře, ventilátory skutečně docházely, a tak i v reakci na tuto situaci začal tým kolem Karla Roubíka pracovat na nouzovém řešení. Během několika týdnů vznikl CoroVent a ještě rychlejším způsobem se na jeho výrobu vybralo od veřejnosti zhruba 15 milionů korun.
Výrobu si vzala na starost třebíčská společnost MICo Medical, jejíž majitel Jiří Denner během krizových měsíců investoval do vývoje i následné výroby desítky milionů korun. V dubnu Denner hlásil, že chce s kolegy ukázat, že Češi umí udělat světový produkt, a pokud bude třeba, může vyrábět klidně tisíc ventilátorů denně.
Právě v této rovině zůstává příběh CoroVentu nenaplněný, což pocítí ve svých finančních knihách zejména MICo. Výrobní linka v Třebíči se nakonec nikdy pořádně nerozjela, vyrobeno bylo jen pár stovek kusů a více než stovka z nich teď míří do Správy státních hmotných rezerv, jak koncem roku oznámilo ČVUT, které celý projekt zastřešuje.
V tuzemských nemocnicích je aktuálně nasazených několik desítek kusů a další nejsou potřeba. První loni v listopadu otestovali v Ústí nad Labem, a to díky výjimce, kdy může být v nouzových situacích CoroVent nasazen. Po certifikaci od americké FDA totiž český přístroj čeká na kompletní certifikaci, se kterou by se už nemusely žádné výjimky řešit a nemocnice nejen v Česku by je mohly nasazovat jako standardní ventilátory.