Tesla začala přijímat platby v bitcoinech. Nebude je převádět na dolary, takže může více vydělat, ale i ztratit

Patrik SvatošPatrik Svatoš

tesla-bitcoin

Foto: Tesla/CzechCrunch

Elektromobil od Tesly si lze koupit i za bitcoiny

0Zobrazit komentáře

Když se do éteru dostala zpráva o tom, že Tesla investovala do bitcoinu 1,5 miliardy dolarů, tedy zhruba 33 miliard korun při aktuálním kurzu, tak to jednak vyhnalo jeho hodnotu do rekordních výšin, ale zároveň Elon Musk naznačil, že jednou si za nejpopulárnější kryptoměnu planety budeme moci kupovat i samotná auta, která nabízí. A nyní tento slib šéf Tesly přetavil v realitu.

Stejně jako řadu jiných (mnohdy poměrně překvapivých) zpráv i tuto novinku Elon Musk napsal na svůj Twitter, kde oznámil, že je již možné pořídit elektromobil značky Tesla za bitcoin. Na základní Model 3 s cenou okolo 56 tisíc dolarů tak bude stačit něco málo přes 1 BTC, jehož hodnota aktuálně osciluje kolem 51 tisíc dolarů, tedy 1,1 milionu korun. Nejdražší vůz, kterým je Model X Plaid, vyjde na lehce přes dva bitcoiny.

Pro Teslu jde o atraktivní marketingové rozhodnutí, jelikož kryptoměny táhnou – bitcoin i díky zmiňovanému nákupu Tesly v únoru dosáhl historického maxima a v březnu poprvé překonal hranici 60 tisíc dolarů. Na druhou stranu se tento krok minimálně v očích některých pozorovatelů trochu bije s tím, jak Tesla nad výrobou vozů přemýšlí. Snaží se totiž propagovat ekologický provoz svých elektromobilů a udržitelnost, tedy i lepší život pro následující generace.

Umožnění nákupů pomocí bitcoinů, jež při těžení spotřebovávají poměrně velké množství energie, tak jde poněkud proti hodnotám, které se Tesla snaží vyznávat. Musk má ovšem kryptoměny rád, často o nich píše (i v souvislosti s novým trendem zvaným NFT) a dost možná tento krok považuje za další geniální investiční tah.

Šéf Tesly Elon Musk

Na celé věci je totiž možná ještě zajímavější než to, že si můžete nově koupit Teslu za bitcoin, skutečnost, že automobilka Elona Muska nebude obdržené částky v bitcoinech převádět na dolary ani jinou fiat měnu, ale na svých účtech bude nadále držet i tuto digitální měnu. A tak pokud poroste hodnota bitcoinu, bude se zvyšovat i zisk Tesly na každém prodaném autě. Zároveň je tu ale pochopitelně riziko propadu hodnoty bitcoinu, k němuž zatím vždy pravidelně docházelo, a tak se také může Tesla naopak propadnout na daném autě do ztráty.

Bitcoinovou platbu nicméně prozatím mohou u Tesly využít pouze zákazníci ve Spojených státech, přičemž na další trhy by se měla tato možnost dostat do konce letošního roku. Zda dorazí platba bitcoinem také do Česka, zatím není jasné. Přestože jsou však nyní kryptoměny v kurzu a nejnovější tah Tesly může ještě urychlit jejich rozšíření napříč společnosti, vyvstává otázka, zda vůbec dává smysl kupovat si Teslu za bitcoin.

Jak upozorňuje magazín Electrek, Tesla sama ve svých oficiálních podmínkách vlastně říká, že to zatím úplně smysl dávat nemusí. Ceny jednotlivých elektromobilů totiž ve skutečnosti nejsou naceněny v bitcoinech, ale i nadále v dolarech, ze kterých se při prodeji provede přepočet dle aktuálního kurzu. To může být problém zejména při případném vracení peněz či zpětném odkupu.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Při vrácení peněz vám totiž Tesla nemusí vyplatit zpět bitcoin ani příslušnou částku přepočtenou na dolary, ale pouze hodnotu v dolarech, která je uvedena ve smlouvě o prodeji. Tesla si zkrátka může vybrat, co pro ni bude zrovna výhodnější, protože pokud byste si například koupili Teslu za 1 BTC, hodnota kryptoměny během týdne vyrostla o 50 % a vy jste se následně rozhodli vozidlo vrátit, Tesla by prodělala. A fungovat to může i opačně.

Nejde nicméně o nijak výjimečný přístup. U Tesly je alespoň možné, že vám v takovém případě vrátí bitcoin, zatímco jiné firmy, které automaticky ihned po transakci převádí kryptoměny do dolarů či dalších měn, tuto možnost ani nemají. Při nákupu auta od Tesly je zároveň důležité dát si pozor, abyste správně vyplnili částku i správné číslo digitální peněženky, protože pokud pošlete bitcoiny jinam, už je pravděpodobně nikdy neuvidíte.

Tak či tak, Tesla pokračuje na vlně trendu, kdy i jiné společnosti přijímají bitcoin jako platidlo a stále víc jich je také v Česku. Bitcoinem můžete zaplatit například v Alze a dalších e-shopech. Co se týče velkých investic do samotného bitcoinu, kromě Tesly do něj investoval i Jack Dorsey, který skrze svůj startup Square nakoupil za 170 milionů dolarů, tedy zhruba 3,7 miliardy korun.

Historicky první tweet se jako NFT vydražil za bezmála 3 miliony dolarů. Šéf Twitteru pošle výdělek na charitu

Filip HouskaFilip Houska

dorsey-nft-tweet

Foto: TED/Flickr/CzechCrunch

První tweet na světě se prodal za 2,9 milionu dolarů

0Zobrazit komentáře

Na Twitteru se průměrně každý rok odešle až 200 miliard tweetů, které teoreticky konzumují stovky milionů aktivních uživatelů. A vzhledem k tomu, že Twitter existuje již patnáctým rokem, jde o nepředstavitelné množství. Jeden z nich ale mezi nimi přeci jen vyniká – ten, který byl odeslán jako vůbec první. Právě tweet spoluzakladatele a šéfa Twitteru Jacka Dorseyho se nyní vydražil za více než 2,9 milionu dolarů, a to jako NFT.

Když se nový fenomén zvaný NFT před pár měsíci v kryptosvětě rozbíhal, ukázalo se, že do digitálního nezaměnitelného tokenu (non-fungible token, NFT) lze zanést téměř cokoliv. Aktuálně je v trendech především umění, ale oblibě se těší i různá videa nebo animované postavičky. A Jack Dorsey se rozhodl, že jako NFT nabídne i svůj první tweet.

Jde o krátkou zprávu ve znění „just setting up my twttr“ z roku 2006, která byla vůbec první, jež se na Twitteru objevila. Právě tu Dorsey nabídl v prosinci na aukční platformě v.cent.co a otevřel tak zájemcům možnost, jak si kus historie této sociální sítě pořídit. Za kryptoměnu ethereum a s jistotou zápisu na blockchainu, v rámci kterého si lidé budou moci ověřit jedinečné vlastnictví toho, kdo tweet získá.

Aukce nyní při příležitosti patnáctiletého výročí od odeslání zmíněného tweetu skončila a největší příhoz dal šéf blockchainové společnosti Bridge Oracle Sina Estavi, a to konkrétně ve výši 1 630,58 ETH, což při převodu na americké dolary bylo v době dražby 2,9 milionu. V přepočtu jde zhruba o 64 milionů korun, jejichž 95 procent (5 % tvoří poplatky platformě) obdržel Jack Dorsey na své konto.

Jak už ale dříve avizoval, rozhodně nemá v plánu si je ponechat. Právě naopak. Celou sumu převedl na bitcoiny a konkrétně 50,87 BTC odeslal neziskové organizaci GiveDirectly na podporu afrických zemí a lidí v chudobě. To ostatně potvrdil „účtenkou“, kterou sdílel na svém Twitteru.

NFT přilákalo i Elona Muska

Jack Dorsey není jediný, kdo přemýšlel nad prodejem tweetu coby NFT. S podobným nápadem přišel i Elon Musk, šéf firem Tesla a SpaceX, který si ovšem místo textu vybral hudbu. Složil totiž vlastní techno skladbu s futuristickým vizuálem a tématem NFT jakožto nového fenoménu. I přes prvotní plány ji prodat se ale nakonec rozhodl, že si ji ponechá.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Je ale minimálně zajímavé sledovat, jak NFT prosakuje pod kůži i takto velkých osobností. Prozatím o největší poprask z tohoto trendu se postaral umělec Beeple, který prodal digitální koláž za 69 milionů dolarů, a to rovnou v rámci slavní aukční síně Christie’s. Ani Čechům se ale NFT nevyhýbá.

Typickým příkladem může být youtuber Petr Mára, který před nedávnem koupil za milion korun pixelovitého avatara z edice CryptoPunks. Objevuje se navíc také čím dál více tuzemských umělců, kteří to zkouší například na OpenSea, online tržišti s NFT zbožím.