Čtyři z tanku a Spot. Čtyřnohého robota od Boston Dynamics testuje na cvičeních francouzská armáda

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

Spot na cvičišti s francouzskou armádou

0Zobrazit komentáře

Před několika lety by nebylo zvlášť překvapivým zjištěním, že Boston Dynamics své vyspělé roboty dodává armádě. Mnohé z nich se ostatně pro takové účely zdály ideální. Malý, žlutý, čtyřnohý robopes naproti tomu nepůsobí zvlášť robustně, aby mohl například vojákům nosit vybavení. Ve Francii se dobře známý Spot přesto objevil na cvičišti po boku učících se kadetů. A samozřejmě tím vyvolal otázky ohledně blížícího se konce nadvlády lidstva.

Prozatím není na místě jakýkoliv náznak paniky, žlutý robot totiž opravdu slouží pouze jako oddaný pomocník s účelem chránit lidi těmi nejmírnějšími prostředky. Francouzští vojáci ho na dvoudenním tréninku posílali na průzkum. To znamená, že než se sami vydali do potenciálně nebezpečné situace, nejdříve poslali stroj, aby obhlédnul terén a upozornil na případné nepřátele.

Produkt od Boston Dynamics byl přitom jen jedním z většího počtu testovaných. Když armáda na Twitteru zveřejnila fotky z tréninku, francouzské noviny Ouest-France je doplnily poznámkou, že vyobrazují mimo jiné zkoušky užitečnosti podobných strojů na bojištích. Testovalo se několik různých scénářů ve dne i v noci, vždy minimálně dvakrát – po prvé jen s lidmi, po druhé s nasazením robotů.

boston-dynamics-spot_payloads

Foto: Boston Dynamics

Hlavní síla Spota spočívá v rozšiřitelnosti o široký výběr senzorů

Mladým vojenským adeptům z akademie École Militaire Interarmes asistovalo například také Optio-X20, dálkově ovládané vozidlo opatřené pásy a kanónem od estonské firmy Milrem Robotics, nebo robot s koly Ultro určený k převážení vojenské techniky od francouzské společnosti Nexter. Přímo po boku čtyřnohého robopsa se na zveřejněných fotografiích objevuje i Barakuda, multifunkční, dálkově ovládané vozidlo, zde použité jako mobilní štít.

Podle informací z Ouest-France roboti obecně zpomalili postup jednotek, avšak zvýšili jejich bezpečnost. Jeden z kadetů zmínil, že při cvičení bez asistence strojů zemřel, ale na druhé jetí mu robot zachránil život, když byl nejdříve vyslán sám k prozkoumání terénu. Ne vždy ovšem vše fungovalo tak, jak by si armáda přála. Čtyřnohý ocelový přítel byl také přítěží, když mu v průběhu mise došla baterie a museli ho z bojiště odnést. Podle oficiálních specifikací Spot na jedno nabití funguje jen 90 minut.

Proto ho také Boston Dynamics standardně doporučují hlavně v předvídatelných situacích, kdy plní relativně monotónní funkci a ulehčuje lidem ubíjející práci. Objevil se například na ropné plošině, kde prováděl rutinní měření, našel ale využití také v telemedicíně. Bostonská firma s uvedením Spota na trh také opakovala, že ho odmítá vědomě nasadit v situacích, kdy by mohl jakkoliv ublížit člověku, natož aby umožnila na něj přimontovat zbraň.

Na dotaz magazínu The Verge ohledně jeho současného nasazení ve francouzské armádě odpověděla, že žádné detaily předem oficiálně nevěděla. Na cvičební bojiště se prý robot dostal prostřednictvím evropského distributora Shark Robotics. Přímo v Boston Dynamics před zveřejněním fotografií na Twitteru měli jen obecné povědomí o využití Spota francouzskou vládou, což zahrnuje i vojenské prostředí.

Žádný z pokynů amerického výrobce zde nebyl porušen. Robot podle všeho nijak neasistoval přímo v útoku, ale jen prohlížel terén. Je snadné na něj umístit kameru a bez nebezpečí pro lidi ho poslat takřka kamkoliv, kde se jeho čtyři nohy dostanou. Testování Spota a dalších robotů na bojišti nicméně vzbuzuje otázky o fungování vojenských akcí a konfliktů, které se rychle stávají čím dál relevantnějšími. 

Důvod, proč spolupráce Boston Dynamics s armádou může u někoho vzbuzovat nejistotu, shrnuje jediné slovo: Skynet. Genocidální umělá inteligence z Terminátora je přitom jen nejznámějším případem sci-fi varujícího před rostoucími schopnostmi a inteligencí strojů. Zkáza lidského druhu jeho vlastními ocelovými výtvory se v žánrových dílech obsahujících roboty či androidy objevuje všude, od Asimova přes Matrix až po Blade Runnera.

V naprosté většině scénářů přitom nebezpečí vychází hlavně z umělé inteligence, která se z různých důvodů rozhodne lidstvo vyhladit nebo podrobit. Ve skutečnosti je ale otázka nasazení strojů bez přímé přítomnosti lidí v armádě velice relevantní už dnes. Asi nejvýraznější je to u dronů, kde může voják zabíjet jak na dálku, tak s relativně malou přesností. Podle některých argumentů zde vzniká problém přílišného vzdálení reálné situaci, kdy je mnohem snadnější stisknout spoušť.

„Myslíme, že když armáda využívá roboty k tomu, aby lidi nevystavovala zbytečnému nebezpečí, je to skvělé,“ řekl pro The Verge viceprezident business developmentu Boston Dynamics Michael Perry. Jeho firma prý v dohledné době neplánuje jinou aplikaci nabízených produktů na bojišti umožnit. Do budoucna by rozšiřování takových scénářů mohlo být prospěšné. Snad se u něj v naprosté většině také zůstane.