Chceme být největší investor do blockchainu v Evropě, říká Viktor Fischer z Rockaway. Sám v něm má většinu peněz

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

viktor-fischer3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

Viktor Fischer, zakladatel Rockaway Blockchain Fund

0Zobrazit komentáře

Viktor Fischer o sobě říká, že je trochu blázen. Žije totiž prakticky kompletně ve virtuálním světě a při zemi ho drží pražský bar, který mu patří. Právě tam se totiž dostane do styku s reálnými penězi. Jinak má většinu v blockchainu či kryptoměnách a sám vede Rockaway Blockchain Fund, investiční fond, který chce být největším hráčem ve svém oboru v Evropě.

„Evropa je v blockchainu hodně pozadu. V USA vznikají obrovské miliardové fondy, ale v Evropě zatím seriózní venture kapitálové fondy zaměřené na blockchain nemáme. Naší misí je být největší takový investor v Evropě,“ říká v novém díle CzechCrunch Podcastu Viktor Fischer, který se s bitcoinem poprvé setkal v roce 2015, když odcházel z konzultační společnosti McKinsey do Rockaway Jakuba Havrlanta.

Tehdy chodil pracovat do Paralelní Polis, kde mu jednoho dne řekli, ať zaplatí bitcoinem. V té době vůbec nevěděl, o co jde, ale dnes již Viktor Fischer patří mezi přední odborníky na vše, co se týká blockchainu. Přestože v budoucnost decentralizovaných technologií hodně věří, tak zároveň podotýká, že blockchain rozhodně není inovace, která vyřeší všechno, jak někteří občas hlásají.

V podcastu s Viktorem Fischerem hovoříme o tom, co si myslí o bitcoinu, kolik má v kryptoměnách zainvestováno peněz a jestli je to ještě celé bublina, která může splasknout. A také jestli je chyba, když dnes někdo nemá v bitcoinu ani korunu. Pustit si ho můžete v přehrávači níže nebo ve vašich podcastových aplikacích, včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v podcastu s Viktorem Fischerem řeč?

***

„Dnešní bankovní systém má dva problémy. Jeden je, že není automatizovaný a digitalizovaný, a druhý je, že finanční produkty vůbec nejsou zajímavé. Komerční banka mi dnes dává na termínovaný vklad úrok 0,01 %, byť inflace bude minimálně 3 %. Blockchain oba dva problémy řeší,“ říká Viktor Fischer, jemuž pod rukama roste jeden z nejvýraznějších investičních fondů do této technologie v Evropě.

Před pár měsíci hlásil, že pro Rockaway Blockchain Fund již nabral miliardu korun, a v podcastu popisuje, že vše zatím běží ještě rychleji, než původně plánoval. Pokud vše klapne, chtěl by již za dva roky otvírat další fond, který by už měl spravovat půl miliardy dolarů, což je přes 10 miliard korun. K tomu je ale ještě relativně dlouhá cesta.

V podcastu hovoří o tom, že blockchain podle něj umožňuje především svobodný přístup ke všem finančním službám globálně z celého světa a dokáže tak k nim zajistit rovnoprávnost v přístupu, ať už jste z Číny, nebo z Česka. Zároveň ale jedním dechem dodává, že nejde o všespásnou technologii, jak někteří s oblibou tvrdí.

„Někteří říkají, že blockchain je tak super technologie, že dokáže zautomatizovat úplně všechno, třeba katastr nemovitostí. Ale to je, myslím, zbytečné, na to stačí SQL databáze, která poběží rychleji než blockchain. Reálná výhoda blockchainu je v jeho decentralizaci, tedy že není jedna entita, která ho vlastní. Stát ale chce vlastnit katastr nemovitostí, tak to nedává smysl,“ míní Fischer.

Šéf rychle rostoucího blockchainového fondu je nicméně přesvědčen, že svět do budoucna promění takzvané decentralizované finance, což jsou různé finanční služby postavené právě na blockchainu, které například pro uzavření transakce nepotřebují centrální autoritu v podobě banky – daný kontrakt totiž ověří decentralizovaná síť tisíců počítačů a zapíše ho do digitální účetní knihy.

„Díky blockchainové technologii dokážeme vybudovat alternativní finanční systém, který je plně automatizovaný. Za deset let tu stále budou banky nebo služby jako Revolut, ale na pozadí budou napojené na blockchainové služby,“ míní Fischer a zmiňuje, že již dnes je na něm možné operovat s dluhopisy, různými investičními produkty a fungují tam i různé burzy.

Jak by mohl finanční svět budoucnost vypadat? A jakou roli v něm bude hrát bitcoin, který je dnes nejpopulárnější kryptoměnou? O tom všem se bavíme v novém díle CzechCrunch Podcastu, který najdete online jak na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech, tak ve svých oblíbených podcastových aplikacích.