Motivace, loajalita a peníze aneb zaměstnanecké akcie v Česku & květnové novinky ze světa VC

Peter BrejčákPeter Brejčák

ccvc52
0Zobrazit komentáře

Do e-mailu vám právě přistálo páté vydání newsletteru CzechCrunch Venture Capital (CCVC), který se věnuje všemu, co se v posledním měsíci událo ve světě tuzemského venture kapitálu. Květen přinesl první letošní miliardový exit českého startupu, ale samozřejmě i další větší či menší investice v souhrnném objemu ve stovkách milionů korun. Níže najdete jejich kompletní přehled. 

Jako hlavní téma měsíce jsme v aktuálním vydání CCVC, k jehož odběru se můžete přihlásit zde, vybrali problematiku zaměstnaneckých akcií. Ty jsou obecně považovány za jeden z hlavních předpokladů správně fungujícího startupového ekosystému, a i když podíly klíčovým lidem rozdávají také tuzemské startupy, efektivitu těchto programů extrémně brzdí legislativa. To se má však výhledově konečně změnit. Mluvili jsme se startupy, korporacemi, právníky i investory a přinášíme vše o tématu. 

***

Dělíme se o úspěch

Zaměstnanecké akcie, employee equity programy, employee stock option plans (ESOP). Různé názvy pro prakticky to samé – jde o způsoby, jak lidem dávat možnost podílet se na úspěchu firmy. Proč by to zakladatelé startupů dělali?

Nejdůležitější a pořád se opakující důvody jsou dva:

 • Motivace klíčových lidí. Byznys téměř nezná hranice, což dvojnásob platí u mezinárodních a rychle rostoucích firem. Ty si globálně hodně konkurují o nejschopnější lidi, a aby si startupy zajistily jejich loajalitu a lepší motivaci, věnují jim podíl ve firmě.
 • Těžké začátky bez peněz. Zakladatelé v prvních měsících či letech budování firmy většinou nemají peníze, protože ještě potřebují vyvinout produkt. První zaměstnance a spolupracovníky tak nemají šanci dostatečně dobře zaplatit, proto jim zakladatel může nabídnout podíl, který se v případě úspěchu může pohádkově zúročit.

Ve Spojených státech jsou zaměstnanecké akcie součástí startupové DNA a díky nim se staly tisíce zaměstnanců firem jako Facebook, Uber nebo Slack dolarovými milionáři. V Evropě však startupy v této oblasti zaostávají zejména kvůli legislativním překážkám a komplikacím. Většina členských zemí Evropské unie včetně Česka se však zavázala, že to napraví a tvorbu zaměstnaneckých akcií ulehčí.

Hlavnímu tématu se věnujeme po souhrnu všech květnových novinek z tuzemského venture kapitálového světa. Konkrétně se dozvíte: 

 • Jak zaměstnanecké akcie přináší efekt sněhové koule.
 • Proč zaměstnanci Mews drží až 24 procent firmy.
 • Jak ESOP funguje v Microsoftu, Amazonu, Netflixu a SpaceX.
 • Proč a jak rozdává podíly svým zaměstnancům globální gigant Avast.
 • Jaké jsou právní formy ESOPu v Česku.
 • Jak se jednotlivé typy ESOPů daní.
 • Jaký posun letos nastal v českém obchodním právu.
 • Jak je na tom Česko ve srovnání s ostatními a jak se zavázalo legislativu změnit.
 • Jak se na problematiku ESOPu dívají venture kapitáloví investoři.

Pokračování květnového newsletteru CCVC si můžete přečíst zde.

Přihlásit k měsíčnímu odběru novinek ze světa tuzemského venture kapitálu se můžete zde, ostatní vydání newsletteru CCVC najdete zde