Superchargery pro všechny. Tesla svou síť nabíjecích stanic otevře i elektromobilům jiných značek

supercharger-tesla3

Foto: Tesla

Vůz Tesla u nabíjecí stanice Supercharger

0Zobrazit komentáře

Být elektromobilistou s sebou přináší několik nástrah, na které je potřeba být náležitě připraven, což v Česku platí dvojnásob. Tou největší je v porovnání s klasickými benzínkami stále velmi řídká síť nabíjecích stanic, proto je nutné delší cesty naplánovat tak, aby protínaly místa, na kterých je možné vůz v klidu dobít. I při tomto plánování je ovšem zapotřebí být v pozoru. Ne každá nabíjecí stanice dokáže nabít každý elektromobil. V případě nabíjecích stanic od Tesly by však tato poučka měla ještě během letošního roku pozbýt platnosti.

Šéf Tesly Elon Musk totiž prozradil, že tzv. Superchargery, jak se nabíjecí stanice od Tesly jmenují, se otevřou všem elektromobilistům bez výjimky. Právě Superchargery tvoří celosvětově i u nás významnou část nabíjecí infrastruktury. V tuzemsku najdeme 48 nabíjecích stojanů Tesly na celkem osmi místech po celé republice, mezi kterými nechybí ani nedávno otevřená zelená nabíjecí stanice v Lovosicích. Až doposud byla tato místa zapovězená všem, kteří nevlastnili automobil Tesla.

Ovšem po posledním tweetu Elona Muska se zdá, že nabíjet tu půjde i vozy konkurenčních značek. Že je Tesla otevřená myšlence umožnit i jiným výrobcům automobilů nabíjet vozy v její síti, v minulosti naznačila již několikrát. Nikdy však nebylo blíže prozrazeno, kdy a za jakých okolností by se tak mohlo stát. O něco uchopitelnější indicie se začaly objevovat až v posledních měsících a Musk nyní udělal v této otázce daleko víc jasno.

supercharger-tesla

Foto: Tesla

Nabíjecí stanice Supercharger od Tesly

Stalo se tak formou komentáře u tweetu jednoho z fanoušků. Musk informoval o tom, že se Superchargery ještě letos otevřou i ostatním elektromobilům. Zároveň také přidal vysvětlení, proč nebyly pro jiné výrobce přístupné hned od začátku, což je spojeno s prvenstvím Tesly v oboru a absencí jakýchkoliv nabíjecích standardů v době, kdy byl systém nabíjení vozů Tesla vyvíjen.

To platí především pro americký trh, kde Tesla využívá svůj vlastní konektor. Otevírání nabíjecích stanic vozům jiných výrobců proto bude v USA složitější než v Evropě, kde Superchargery a vozy značky Tesla již pracují s klasickým CCS standardem. I zde se však musí vyřešit otázka softwarové přístupnosti a systém plateb.

Aby bylo možné u Superchargeru bez CCS konektoru nabít jiný elektromobil než ten, který sjel z výrobní linky Tesly, bude nutné u nabíjecí stanice použít určitý typ adaptéru. Zda budou tyto adaptéry součástí stanic, nebo se bude jednat o novou položku nabízenou v e-shopu Tesly, je prozatím otázkou. Pravděpodobnější je ale druhá varianta, i vzhledem k tomu, že Tesla ve své nabídce již jeden takový adaptér má, aby majitelům vozů Tesla umožnila nabíjet vozy i mimo síť stanic Supercharger.

Ať už bude řešení jakékoliv, pro majitele elektromobilů ostatních automobilek se jedná o pozitivní zprávu. Tento krok jim totiž přinese rozšíření využitelné nabíjecí infrastruktury o celou řadu nových míst s vysokým výkonem. Elon Musk totiž před několika dny oznámil, že by valná část Superchargerů měla začít fungovat na výkonu 300 kW. Zda bude možné tímto výkonem nabíjet skrze adaptér, ovšem není v současné chvíli jasné.