Chytrá zařízení by nám doma měla ulehčovat život a nedělat z nás otroky, říká David Beneš z Jablotron Cloud Services

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

benes-jcs3

Foto: Nguyen Lavin/CzechCrunch

David Beneš, šéf Jablotron Cloud Services

V jabloneckém Jablotronu vyvíjí už přes třicet let zabezpečovací technologie. Zatímco samotný alarm se za tu dobu vlastně příliš nezměnil, vzniká celá řada dalších produktů, které mají dělat naše domácnosti chytré. Pospojovat je tak, aby z nás nakonec nebyli jen otroci, kteří klikají do mobilů kvůli rozsvícení světla, se snaží David Beneš, jenž v Jablotronu šéfuje aplikacím.

„Začínali jsme tím, že jsme chtěli střežit. Jak se technologie posouvaly, přišli jsme po samotných alarmech také se softwarovou částí, a tak je dnes náš systém bránou do objektu, na který jde napojit většina technologií, jež doma používáme. My se přitom snažíme uživatelům poskytnout při využívání chytrých zařízení co největší komfort,“ říká v CzechCrunch Premium Podcastu David Beneš z Jablotron Cloud Services.

Sedmačtyřicetiletý šéf cloudové a softwarové divize jablonecké skupiny, jejíž celkové tržby se počítají v miliardách korun, se kolem zabezpečovacích systémů a souvisejících řešení pohybuje celý život, a tak ví, kde uživatele tradičně něco trápí. „Naším cílem je odstínit člověka od technologie, aby se netrápil, jaké typy zařízení má, jakou mají verzi nebo jak se ovládají,“ říká.

V podcastu David Beneš popisuje, že ideální stav chytrých zařízení v domácnosti – od alarmu přes topení a světla až po rolety – je, když většinu času fungují a reagují bez vědomí či zásahu uživatele. Jak daleko od takového scénáře jsme? I o tom se bavíme v podcastu, který si můžete pustit v přehrávači níže nebo v podcastových aplikacích včetně Spotify, Apple Podcastů a Google Podcastů:

O čem dalším byla v CzechCrunch Premium Podcastu s Davidem Benešem řeč?

***

„Lidé jsou naučení automaticky při odchodu svůj byt či dům zakódovat. My na to zakódování dokážeme navázat spoustu akcí – třeba zatáhnout žaluzie, vypnout zásuvky, které nejsou potřeba, přenastavit topení nebo dát rekuperaci do úsporného módu. Díky tomu, že máme všechna zařízení propojená v cloudu, se může vše dít automaticky,“ vysvětluje David Beneš.

V divizi Jablotron Cloud Services řídí právě cloudovou infrastrukturu a na ni napojené aplikace, v nichž se propojují všechna zařízení. Těch má Jablotron ve správě několik stovek tisíc a využívá je zhruba 600 tisíc uživatelů. To je podle Beneše slušné číslo i s ohledem na to, že bezpečnostní produkty Jablotronu podléhají legislativní kontrole a uživatel si je doma na rozdíl od produktů některých jiných výrobců nenainstaluje sám.

Na první pohled to může znít jako překážka, protože třeba kameru nebo senzor otevření dveří si můžete koupit od různých výrobců a doma si je během chvíle nasadit sami, nicméně veškerá zodpovědnost i případná rizika, kdy se třeba do vaší domácí kamery někdo nabourá, jdou za uživatelem. Jablotron proti tomu nabízí komplexní službu, jejíž součástí je i vlastní fyzická ostraha. Jen upozornit notifikací totiž mnohdy nemusí stačit.

„Bezpečnosti se věnujeme velmi intenzivně. Jednak je segment bezpečnostních zařízení svázán legislativou a jednak je pro nás jedno z největších potenciálních rizik, kdyby se nám někdo naboural do systému a ovládal alarm u někoho doma. To by pro nás byl v podstatě konec byznysu. I proto naše systémy instalují profesionální montéři,“ vysvětluje David Beneš.

V podcastu se bavíme o tom, jaká bezpečnostní rizika mohou představovat třeba chytré domácí kamery z Číny, kdy si David Beneš o víkendu pustí oblíbené ragby, aniž by musel používat čtyři ovladače, nebo co se vlastně skrývá pod někdy trochu tajemným označením internet věcí. Poslouchat ho můžete na Spotify, Apple Podcastech nebo Google Podcastech i ve svých oblíbených podcastových aplikacích.

Partnerem podcastu a CzechCrunche je společnost Jablotron Cloud Services. V rámci CzechCrunch Premium spolupracujeme s vybranými partnery, se kterými připravujeme obsah na míru. Více najdete zde.