Amazon překonal očekávání a předpokládá další růst. Ovšem za cenu masového propouštění
Největší e-commerce firma na světě dosáhla na překvapivě vysoké příjmy a v dalším čtvrtletí očekává výrazný růst.
Amazon se dlouhodobě prezentuje jako technologická firma, většina jeho příjmů ovšem pochází z maloobchodního prodeje. Proto je zasažen jak skepsí kolem technologického průmyslu, tak inflací a rostoucími náklady zákazníků, kteří v současnosti více šetří. Co to znamená? Překvapivě vysoké příjmy.
V dubnu e-commerce gigant oznámil nejslabší růst od roku 2001, kdy praskla internetová bublina. Letošní výrazná změna makroekonomických podmínek – jinými slovy inflace či problémy s dodavatelským řetězcem – znamenala negativní dopady, které se měly ještě silněji projevit ve druhém čtvrtletí. Prodeje Amazonu opět meziročně narostly jen o sedm procent, s příjmy 121,2 miliardy dolarů (2,91 bilionu korun) ale překonaly očekávání analytiků.
Spolu s Applem, který se pochlubil dalším rekordním čtvrtletím, jsou tak jedinými z velkých technologických firem, jimž se za druhý kvartál podařilo pozitivně překvapit. „Navzdory přetrvávajícím inflačním tlakům v oblastech nákladů na energii a dopravu postupujeme v oblasti lépe kontrolovatelných nákladů, hlavně ve zvyšování produktivity naší sítě skladů,“ řekl ředitel Amazonu Andy Jassy.
Za tímto komentářem se skrývá masivní propouštění, které šetří náklady. Zatímco v době nejsilnějších vln pandemie, kdy zájem o online nakupování raketově vzrostl, Amazon téměř zdvojnásobil počet svých zaměstnanců, jen v průběhu uplynulého čtvrtletí jich propustil kolem 99 tisíc. Přijímání nových lidí firma nyní očekává spíše jen pro oblasti webových služeb a reklamy.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs